Προς το περιεχόμενο

χρειζομαι shielding?


funkysoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Θα συμφωνήσω με όλους σας (το πιο gay thread ever :) ) αλλά επίσης να θυμάστε ότι ο θόρυβος είναι μυστήριο πράγμα και ότι αν το σήμα μας είναι αθόρυβο δεν είναι σίγουρο ότι "ένας μεγάλος αγωγός ενωμένος με τη γέφυρα/χορδές κλπ" δεν θα "τσιμπήσει" κάτι.

Επίσης,

"αν δεν είναι χαλασμένο σταμάτα να το φτιάχνεις"

-θείος του Scott.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα συμφωνήσω με όλους σας (το πιο gay thread ever :) ) αλλά επίσης να θυμάστε ότι ο θόρυβος είναι μυστήριο πράγμα και ότι αν το σήμα μας είναι αθόρυβο δεν είναι σίγουρο ότι "ένας μεγάλος αγωγός ενωμένος με τη γέφυρα/χορδές κλπ" δεν θα "τσιμπήσει" κάτι.

Επίσης,

"αν δεν είναι χαλασμένο σταμάτα να το φτιάχνεις"

-θείος του Scott.

 

 

αχ καλε θα συμφωνησω και παλι-και παλι-και παλι!!!....  :-*  :-*  :-*

 

 

;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν συμφωνώ με κανέναν σας.

 

 

Δεν αντέχω τόσες αγάπες συγκεντρωμένες σε ένα θέμα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν, είμαι, και, μετά τις πρόσφατες ταλαιπωρίες μου, μάλλον θα παραμείνω σκεπτικιστής για το shielding.

Αλλά ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει ταλαίπωρο.

Κι αν δεν υπάρχει ταλαιπωρία, δεν αξίζει.

 

Και...........σας αγαπώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...

Σε gibson les paul classic custom επαιζε το κλασσικο προβλημα με θορυβο ο οποιος σταματουσε οταν ακουμπουσα καποιο μεταλλικο μερος.Απο μερος σε μερος οχι παντου....στα λαιβ η σε σπιτια φιλων ηταν ησυχη αλλα στο σπιτι εσκουζε.Ημουν αναμεσα σε 2...η εφταιγαν τα ηλεκτρικα του σπιτιου μου η ηταν στατικος ηλεκτρισμος στο σωμα μου και η κιθαρα λειτουργουσε σαν αντεννα απο διαφορες συσκευες στο σπιτι.Ημουν ετοιμος να φωναξω ηλεκτρολογο να μου τσεκαρει τη γειωση στο σπιτι με το μετρητη του.Τσεκαρα τη γειωση που υπαρχει στο control cavity και υπηρχε κανονικα (εφευγε καλωδιακι απο την τρυπουλα που οδηγουσε στα bushings/studs της γεφυρας).Το χα παρει αποφαση πως αν ερθει ο ηλεκτρολογος και βρει οκ τη γειωση στο σπιτι θα παω την κιθαρα για τσεκαρισμα τα ηλεκτρικα...shielding...δεν ξερω εγω τι αλλο.Ολα αυτα μεχρι που ψαχνοντας επεσα σε μια χαλκοταινια που ειχα αγορασει παλια για ενα προτζεκτ!Εκατσα σιγα σιγα και με τη βοηθεια του "σωληνα" εκανα ενα ωραιοτατο shielding στο cavity και το καπακι κρατωντας μικρο καλαθι....ε ΘΟΡΥΒΟΣ ΤΕΛΟΣ!Πηγε απροσδοκητα καλα η ολη φαση και το μονο που χρειαστηκα ηταν  η χαλκοταινια με αγωγιμη κολα(πρεπει να κολλαει η μια ακρη του ενος φυλλου πανω στο προηγουμενο για να υπαρχει συνεχεια)...ενα ψαλιδι(πολλα μικρα κομματακια χαλκοταινιας)..ενα πολυμετρο(τσεκαρουμε τη συνεχεια) και υπομονη...

 

Υγ1.Το κουφο στην ολη φαση ειναι οτι ΔΕΝ ΤΡΑΒΗΞΑ ΚΑΛΩΔΙΑΚΙ απο τη γειωση του pot στη χαλκοταινια οπως ελεγαν τα μανουάλια και ομως λειτουργησε....(εξωγηινοι...)

 

Υγ2.Η χαλκοταινια κοβει...προσοχη

 

Υγ3.Ας ΤΙΝΑΧΤΩ ΣΤΟΝ ΑΓΕΡΑ  απο τα ηλεκτρολογικα του σπιτιου δε φωναζω ηλεκτρολογο....αφου ησυχασε η γυψων κομπλε...)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες, ότι το παλικάρι ρωτάει για shielding να το χρησιμοποιήσει με noiseless pickups, το πρόσεξε κανείς;

 

 

Αφόσον μιλάμε για noiseless, το shielding τί να το κάνεις;

 

 

@leon7pap: αυτό που είχες ήταν όντως πρόβλημα γείωσης. Αλλά ήταν (δεν μπορεί) κάτι στην καλωδίωση. Οι 99,9999% κιθάρες του πλανήτη με διπλούς μαγνήτες δεν έχουν (γιατί δεν χρειάζονται...) shielding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες, ότι το παλικάρι ρωτάει για shielding να το χρησιμοποιήσει με noiseless pickups, το πρόσεξε κανείς;

 

Αναστήσαμε thread οχτώμιση ετών για να το συζητήσουμε, το πρόσεξε κανείς;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου