Προς το περιεχόμενο

Τι είναι αυτο το κιθαρολούνα-πάρκ?


kotsos_007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μήν πω ψέματα... για τις yamaha δεν ξέρω πολλά αλλα δεν έχω καλή εντύπωση... οπώς μιάς και έχω χρόνια ασθένεια και πάσχω απο φαγουροκωλιές... εκεί που κοιτούσα διάφορα πέτυχα αυτήν... http://www.thomann.de/gr/yamaha_rgxa2.htm Με ΦΩΤΑΚΙ??? Τι είναι αυτό? Και δηλαδή αν σου χαλάσει το switch (ο θεός να το κάνει...) βάζεις το λαμπατέρ της κρεβατοκάμαρας? (άν το θέμα μετακινηθεί στα περι ανέμων δεν θα παρεξηγηθώ...  ;D ;D ;D ;D ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aυτή είναι χαλαρά μια απο τις πιο ωραίες κιθάρες που υπάρχουν στην αγορά αυτή τη στιγμή, και πραγματικά μοντέρνα (όχι με την έννοια του μοντερνα-les-paul-με-floyd-και-17-διακόπτες) και καλοφτιαγμένη.

 

Κατα τη γνώμη μου (μαζί με το θρυλικό ταυράκι) ότι καλύτερο/έξυπνο έχει βγάλει η yamaha.

 

 

Υ.Γ.1. το φωτάκι είναι απίστευτα πρακτικό καθώς σου δείχνει τι μαγνήτες έχεις επιλεγμένους και σε πίσσα σκοτάδι να είσαι.Αν δε κάνω λάθος είναι και led οπότε δε καίγεται εύκολα.

 

Υ.Γ.2. να πάρεις μια τετοια, να κοτσάρεις πάνω και 2 haeussell P90 και άσε του άλλους να κουρεύονται.Βασικά αμα πετύχω καμια μεταχειρισμένη.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον τόσο λευκό νομίζω καταντάει υπερβολικό. 2ον αν χαλάσει το switch τι βάζεις?, 3ον κατασκευαστικά δεν γνωρίζω πολλά για την yamaha αλλα στο μυαλό μου δεν έχω σχηματίσει καλή γνώμη... (χωρίς ιδιαίτερο λόγο, αλλά οτι περνάει απο το αυτί...) Και βραδιάτικα να φαίνονται μόνο στην κιθάρα σου δύο φωτάκια... ένα πράσινο και ένα μπλέ λίγο WoW δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτή είναι χαλαρά μια απο τις πιο ωραίες κιθάρες που υπάρχουν στην αγορά αυτή τη στιγμή, και πραγματικά μοντέρνα (όχι με την έννοια του μοντερνα-les-paul-με-floyd-και-17-διακόπτες) και καλοφτιαγμένη.

 

Κατα τη γνώμη μου (μαζί με το θρυλικό ταυράκι) ότι καλύτερο/έξυπνο έχει βγάλει η yamaha.

 

 

Υ.Γ.1. το φωτάκι είναι απίστευτα πρακτικό καθώς σου δείχνει τι μαγνήτες έχεις επιλεγμένους και σε πίσσα σκοτάδι να είσαι.Αν δε κάνω λάθος είναι και led οπότε δε καίγεται εύκολα.

 

Υ.Γ.2. να πάρεις μια τετοια, να κοτσάρεις πάνω και 2 haeussell P90 και άσε του άλλους να κουρεύονται.Βασικά αμα πετύχω καμια μεταχειρισμένη.... ;)

 

Αμα περιμενεις απο το...... φωτακι για να καταλαβεις σε ποιο μαγνητη παιζεις ζητω που καηκαμε μεγαλε

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατασκευαστικά δεν γνωρίζω πολλά για την yamaha αλλα στο μυαλό μου δεν έχω σχηματίσει καλή γνώμη... (χωρίς ιδιαίτερο λόγο, αλλά οτι περνάει απο το αυτί...)

 

χαιρομαι παντως που εχεις ακουσει ΟΛΕΣ της YAMAHA(και τα 450 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ μοντελλα ακουστικων και ηλεκτρικων κιθαρων),μια και τα εχεις ακουσει ΟΛΑ θα ηθελα να μου πεις πως σου φανηκαν οι...παμφθηνες (10.000 euros+) ακουστικες του custom shop της καθως και πολλες εκπληκτικες vintage style (ΑS 2000,SBG 3000 κτλ) που εχεις απο οτι φαινεται δοκιμασει. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να εξηγούμαι.

@ playloud

Εννοειται δε περιμένουμε το διακόπτη...τι ήμαστε εκεινα τα χαζά απο το gearwire που κατηγορουσαν τα fulltone ότι δεν έχουν λαμπάκι για να ξέρουν πότε είναι ανοιχτό.Απλά αυτή στο stand να την έχεις, με κλειστά τα φώτα ξές ποιο μαγνήτη επέλεξες πριν την αφήσεις.Τώρα που σου χρειάζεται να ξέρεις τι μαγνήτη έχει επιλεγμένο η κιθάρα οταν δε παίζεις ντεν κσέρει, απλά το αναφέρω για να μη νομιζουμε ότι είναι διακοσμητικό το λαμπάκι.

 

@ kotsos

Το λευκό είναι θέμα γούστου.Βγαίνει και σε μαύρη νομίζω (btw η κιθάρα δεν είναι όλη λευκή, απο πίσω είναι ασημί).

Αν χαλάσει το switch βάζεις ένα rotary switch.Θα το βρείς σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά.Δεν είναι η πρώτη κιθάρα με rotary pickup selector.Υπάρχουν και οι squier 51 και οι prs.Για το λαμπάκι κάτι θα βρούμε, και δεν έιναι και απαραίτητο.

 

Κατασκευαστικά, η κιθάρα είναι πολύ πρωτοπόρα.Χρησιμοποιεί softwood.Ολα τα 'γνωστα'' ξυλα (mahogany maple swamp ash ebony poplar basswood κλπ) ανήκουν στα hardwood.Αυτη έχει πλάτη-καπάκι απο hardwood και γεμιση απο softwood .Αποτέλεσμα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ελαφριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα και τα φτηνά όργανα της Yamaha έχουν αρκετά καλύτερη ποιότητα κατασκευής από αντίστοιχα φτηνά άλλων εταιριών.

 

Για μένα, η Yamaha έχει καλή και σταθερή (με την έννοια του consistency) ποιότητα κατασκευής. Τουλάχιστον σε όσα όργανα Yamaha μου ανήκουν (αρκετά) και σε όσα έχω παίξει (πολλά)...

 

Όσον αφορά τη συγκεκριμένη κιθάρα, παρόλο που δεν είναι του στυλ μου (κλίνω περισσότερο προς 335, jaguar/jazzmaster και tele), μπορώ να πώ ότι μου άρεσε αρκετά. Μάλλον λόγω χρώματος, αν ήταν τίποτα άλλο μάλλον δε θα μου έλεγε πολλά. Όσο για το φωτάκι, why not? Αρκετά όμορφα τοποθετημένο και διακριτικό μου φαίνεται, γενικά λίγο new age κατάσταση, αλλά όχι και άσχημο...

 

PS: έχει αρκετά φαρδύ μανίκι ή μου φαίνεται;

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρομαι παντως που εχεις ακουσει ΟΛΕΣ της YAMAHA(και τα 450 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ μοντελλα ακουστικων και ηλεκτρικων κιθαρων),μια και τα εχεις ακουσει ΟΛΑ θα ηθελα να μου πεις πως σου φανηκαν οι...παμφθηνες (10.000 euros+) ακουστικες του custom shop της καθως και πολλες εκπληκτικες vintage style (ΑS 2000,SBG 3000 κτλ) που εχεις απο οτι φαινεται δοκιμασει. ;D

Μου αρέσει που κάθεσαι και απαντάς... ::) :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ.2. να πάρεις μια τετοια, να κοτσάρεις πάνω και 2 haeussell P90 και άσε του άλλους να κουρεύονται.Βασικά αμα πετύχω καμια μεταχειρισμένη.... ;)

 

Πάτησα στο google για πληροφορίες και πέτυχα αγγελία: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=260545

 

Πάντως δε με ξετρελαίνει σαν εμφάνιση. Θα προτιμούσα κάτι πιο vintage.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.2. να πάρεις μια τετοια, να κοτσάρεις πάνω και 2 haeussell P90 και άσε του άλλους να κουρεύονται.Βασικά αμα πετύχω καμια μεταχειρισμένη.... ;)

 

μμμμμ...! πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα! ::)

 

κι ένα σχετικό βιντεάκι μαζί με διάφορα άλλα στο πλάι

 

btw, με τις YAMAHA μια χαρά τα έχω. Η SG100N μου βάζει κάτω κάμποσες Gibson. ;D

The light was yellow, sir...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου