Προς το περιεχόμενο

Ο λαμπάτος μου και οι δυναμικές του :)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αφού από το Poll για το gear φάνηκε ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε λαμπάτους ενισχυτές, θα ήθελα να ρωτήσω πως ακριβώς διαχειριζόμαστε τις δυναμικές, το gain και την παραμόρφωση στο παίξιμό μας.

 

Αυτό που εννοώ είναι, πως μεταβάλλουμε τον ήχο κατά τη διάρκεια ενός κομματιού, όταν θέλουμε, ας πούμε, από έναν rhythm να περάσουμε σε έναν lead ήχο.

 

Θα βάλω μόνο μία επιλογή στην ψηφοφορία, γιατί θα ήθελα να γράψουμε την πιο προσφιλή μας μέθοδο, που ταιριάζει στο παίξιμό μας. Να σημειώσω ότι η επιλογή 2 περιλαμβάνει και ενισχυτές  με boost function, όχι απαραίτητα εξωτερικό πετάλι. Τις περισσότερες φορές αυτοί είναι μονοκάναλοι.

 

Αν λείπει κάποια σημαντική επιλογή, παρακαλώ συμπληρώστε!

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ωραίο πολλ ;)

 

εγώ συνήθως χρησιμοποιώ καθαρό ενισχυτή και για τις διάφορες διακυμάνσεις πετάλια

 

χρησιμοποιώ συνήθως μια απο τις 2 3 επιλογές ανάλογα το στυλ μουσικής:

 

1) Barber LTD να μπουστάρει Marshall shredmaster

2) 2 κανάλια του Vox bulldog

3) πεταλάκι equalizer με μπουσταρισμένα μεσαία

 

βέβαια, την πιο πολλή ώρα παίζω με μόνο το barber για drive το οποίο ειναι ΠΑΡΑ πολυ ευαίσθητο στις δυναμικές επομένως με την πένα και μόνο αλλάζω τον ήχο

έχω ρυθμίσει τον κομπρέσσορα (ο οποίος δε κλεινει ποτε ;D) να μου βάζει τα κάτω και πάνω όριοα για να μη ξεφεύγει πολύ λόγω της ευαισθησίας του barber

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσθήκη: ίσως να έβαζες και το picking στις επιλογες? ή μήπως εννοείται οτι πάει με την επιλογή volume?

 

Ναι, είναι σ'αυτή την επιλογή.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτής και σώβρακο πάντα καθαρά.

Για να μπορείς να δηλώσεις αναρμόδιος ό,τι βρωμιές και να γίνονται δίπλα.

 

8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τα πεταλια overdrive και distortion, εχω και μια εναλλακτικη

''καμπινα'', ενα 8ρι μεγαφωνο απο 15ρι ενισχυτακι μπασου χωμενο μεσα

σε ενα μικρο κουβα :). Για να βγαλει την ιδια ενταση με το 12ρι tonker

στο 2, εχω τον ενισχυτη στο 4 και το 8ρι βρωμιζει με το παραμικρο.

Ευγενικο δεξι σημαινει καθαρο, βαρβατο σημαινει distortion, εχει ενδιαφερον ;)

8.jpg.fa74b34e12b8555bf33bcc29d21d6d73.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα πεντακαθαρος ενισχυτης (Boogie Mark 1),ενας ΕH Tube BF Compressor παντα ανοιχτος (δινει περιπου μονιμα ενα boost γυρω στα 3-4 db & ελαφρυ compression) και απο εκει και περα ολα τα βρωμικα τα αναλαμβανει η Tonelab SE (συνηθως χρησιμοποιω τον UK Blues για rhythm & τα fuzz & boutique od για lead)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθαριοτης ειναι μιση αρχοντια!(εξαρταται βεβαια και απο το ειδος μουσικης που...εκτελεις)

Ειμαι  φανατικος barberικος κι εγω  και κατοχος αρκετων πεταλιων της εν λογω εταιριας μιας και δεσανε μια χαρα με τον ενισχυτη μου.

Στην αλυσιδα της πεταλιερας παντα ανοιχτος ειναι ο αντιστοιχος κομπρεσορας κυριως ομως οταν παιζω με μονους μαγνητες,αλλα καμια φορα και με διπλους.

Απο κει και περα συνεχιζουμε με τρια πεταλια το ενα ειναι ενα fuzzogain και τα αλλα δυο ειναι high και low gain overdrive,κι αφου περασουμε απο chorus-fazer-delay καταληγουμε σε ενα equalizer που χρησιμοποιειται σαν clean booster  για solo, και παλι  πισω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρο καναλι (τερμα το master του ενισχυτη και ρυθμιζω ενταση απο το volume του ενισχυτη)

απο εκει σε jam dynasor (κομπρεσορα) τον οποιο εχω σχεδον παντα ανοιχτο.

Βρωμιζω με ts9 για ελαφριες καταστασεις και rattler για πιο high gain. Αν θελω ΑΚΟΜΑ πιο πολυ τοτε τα παταω ολα μαζι  ;D .

Αρκετα συχνα παιζω και με το volume της κιθαρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου