Προς το περιεχόμενο

Ο λαμπάτος μου και οι δυναμικές του :)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχει πολλαπλη επιλογη το Poll και δεν μπορω να ψηφισω αφου χρησιμοποιω

ενιοτε τις 1, 2, 3, 4 και κυριως την 5 η επιλογη.

 

Εχω δλδ ενα clean και ενα drive καναλι (με τσιμπιμενα τα gain) και κατω εχω stomp boxes ενα booster (καταλληλο να μου δινει περισσοτερη ενταση και "σκασιμο" οταν χρειαζεται και οχι τοσο drive), ενα drive και ενα fuzz, και με το volume της κιθαρας εχω παραλλαγες αυτων των ηχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

την 3η επιλογή πάτησα αν και όπου "Boost/OD/Dist" ισχύει πεταλιέρα.....

 

μια γενική ρύθμιση του volume του ενισχυτή ανάλογα την περίπτωση και το χώρο και από εκεί ρύθμιση εφέ και έντασης από το έδαφος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Τώρα τελευταία, επειδή βαρέθηκα λίγο τη φάση με τις πεταλιέρες, fx loop, πεταλάκια κτλ και μιας και παίζω πιο απλή rock μουσική, χρησιμοποιώ τον ενισχυτή (και τα 2 κανάλια του) και ένα πεταλάκι.

 

  Το πεταλάκι έχει 2 modes, ένα crunch και ένα saturated. Το gain κανάλι του ενισχυτή το έχω στο 3-4, αλλά και πάλι ο ήχος είναι αρκετά ''fat'' για να ακουστεί σαν crunch...έχει αυτό το ωραίο overdrive που ακούς όλες τις νότες του ακόρντου, αλλά crunch δεν το λες σίγουρα- ειδικά αν παίζω με διπλό μαγνήτη.

 

  Επομένως χρησιμοποιώ στην πλειονότητα των ρυθμικών μερών το καθαρό κανάλι του  ενισχυτή + το crunch mode του πεταλιού. Κατάλαβα αργά ότι στην ροκ..crystal clear καθαρά δεν χρειάζεσαι  ;D  οπότε σπάνια χρησιμοποιώ σκέτο το καθαρό κανάλι μου και ας είναι αρκετά συμπαθητικό... Για πιο βαριά ρυθμικά χρησιμοποιώ το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή (απενεργοποιώντας φυσικά το πεταλάκι) καθώς και για σόλο (σε μερικά χρησιμοποιώ το saturated mode του πεταλιού πάνω στο καθαρό κανάλι).

 

  Άρα χρησιμοποιώ έναν συνδυασμό των επιλογών 1) και 3) του Poll. Kαι ενιότε την επιλογή 5), γιατί υπάρχουν περιπτώσεις, σε live ή σε πρόβα, που πρέπει ''στιγμιαία'' να αλλάξω από το ''fatty'' overdrive του ενισχυτή στο crunch mode του πεταλιού. Αυτό καμμιά φορά δεν είναι εύκολο -ειδικά όταν θες να το κάνεις στιγμιαία, διότι πρέπει στιγμιαία να αλλάξεις κανάλι του ενισχυτή (από βρώμικο σε καθαρό) από το footswitch και ταυτόχρονα να πατήσεις το πεταλάκι...ε καμμιά φορά αυτό είναι λίγο δύσκολο...διότι σε live καταστάσεις όλο και κάποια ''κλωτσιά'' μπορεί να φάνε τα πετάλια και να απομακρυνθούν, είτε μπορεί εκείνη την ώρα να είσαι μακρυά επειδή θες να διευκρινίσεις κάτι στο μπασσίστα, είτε μπορεί να χάζευες εκείνη την ώραια κάποια ωραία ύπαρξη... ;D  Βέβαια αυτή η επιλογή δεν είναι η αγαπημένη μου, καθώς ναι μεν μπορεί να καθαρίζει ο ήχος σε επιθυμητό βαθμό μέσω του volume της κιθάρας, αλλά νομίζω ότι χάνω σε ένταση περισσοτερο απόσο θα ήθελα...αυτά!  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου