Προς το περιεχόμενο

Ο λαμπάτος μου και οι δυναμικές του :)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν παίζω με τον τελικό μου (mesa boogie 50/50) τα κάνει όλα η TL εκμεταλλευόμενος (πολλές φορές κι από βαρεμάρα) ότι μπορώ για δυναμικές (picking, volume, fingers) έχοντας μπροστά ένα xtra drive gia lead. Όταν παίζω με τον marshall jcm800 την δουλειά την κάνουν κυρίως τα πετάλια αλλά και τα χέρια, αφού είναι μονοκάναλος και τον παίζω πάντα βρώμικο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντα καθαρός ο ενισχυτής μου και αυτό το εκμεταλεύομαι στο έπακρον, αφού οι μαγνήτες που χρησημοποιώ είναι πολύ low-output 93mv και αυτό με βοηθάει να έχω και τέλειο καθαρό (εκτός διαφόρων βόμβων, ανάλογα το χώρο) και επίσης μεγάλη ευελιξία και ευκολία στις δυναμικές, ακόμα και με γκάζι στο 10 (που λέει ο λόγος) απ'την TL.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ κυρίως τα drive του εκάστοτε ενισχυτή (και παίζει σηματνικό ρόλο η βρωμιά του για την αγορά), και ακόμα και στο καθαρό έχω το gain αρκετά πάνω από τη μέση ώστε να βρωμίζει λίγο. Αν θέλω λίιιγο παραπάνω βρωμιά πατάω και το booster του ενισχυτή, και για βρώμικα έχω 2 ακόμα κανάλια. Βέβαια ψάχνω και πετάλια, κυρίως fuzz, αλλά δεν έχω βρει ακόμα το κατάλληλο...

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι επιλογές μου είναι ιδιαίτερα περίπλοκες σε αυτό το θέμα, μιας και μου αρέσουν όλες οι λύσεις, δλδ και της πεταλιέρας, και του ενισχυτή με crunch προερχόμενο από τον ίδιο... για αυτό τον λόγο δεν ψήφισα κάτι συγκεκριμένο. Eλπίζω να βγάλετε άκρη! ;D ;D

 

Αυτό που κάνω είναι να έχω μια πεταλιέρα πάνω σε ενισχυτή ο οποίος είναι ρυθμισμένος λίγο πριν το breakup. Στο τέλος της υπάρχει κομπρέσσορας (ακολουθούμενος από ένα parametric filter & boost), ο οποίος δίνει sustain και δεν εμποδίζει τις δυναμικές από τα πετάλια και τις θέσεις των vol knobs της κιθάρας, κάτι που θα συνέβαινε αν τον έβαζα μπροστά (πιστέψτε με, έχω ξοδέψει τόσο χρόνο με διαφορετικά μοντέλα από compressors και αλλάζοντάς τους πενήντα χιλιάδες θέσεις που έχω καταλήξει πια να τον βάζω στο τέλος). Όταν χρησιμοποιώ φαζ, είναι πάντα σε καθαρό σετάπ. Στην λούπα υπάρχει delay, phaser, tremolo και hum eliminator.

 

Όταν θέλω να παίξω με το crunch του ενισχυτή, κλείνω τον κομπρέσσορα και απενεργοποιώ όλα τα drives της πεταλιέρας. Όπως είπα και προηγουμένως, είναι ρυθμισμένος λίγο πριν το breakup, που έρχεται στην επιφάνεια αν παίξω πιο έντονα στην κιθάρα. Μιας και o ίδιος είναι τρομερά touch sensitive, όπως και οι μαγνήτες που χρησιμοποιώ, η απενεργοποίηση του κομπρέσσορα τον αφήνει να "αναπνεύσει", και γενικά αυτό το σετάπ το χρησιμοποιώ για πιο ωμό indie style rhythm.

 

Η τελευταία επιλογή - που χρησιμοποιείται σπάνια - είναι το distortion κανάλι του, με eq στην λούπα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον (και κάποια ανησυχία) τα μέχρι τώρα αποτελέσματα του poll. Θα τοποθετηθώ μόλις ξεκαθαρίσουν λίγο ακόμα τα πράγματα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Και εγώ με πατάλια στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή.Αν και τελευταια με τον RIVERA που πήρα το βρώμικο κανάλι του είναι πολύ καλό .Είναι σχεδόν σαν τον ήχο που βγάζω με τα πετάλια σε λίγο πιό fuzzαριστό.Με τα πετάλια ο ήχος βγαίνει λίγο πιο διάφανος και αληθινός.Πάντως θα δοκιμάσω σε μερικά live να παίξω καρφί στον ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δυστυχώς ο ενισχυτής μου δεν είναι λαμπάτος αλλά υβριδικός. Επίσης είναι και πολυκάναλος. Οπότε όταν θέλω καθαρά, έχω το καθαρό κανάλι και όταν θέλω βρωμιά βάζω το βρώμικο κανάλι μαζί με ένα Tubescreamer, το οποίο "δένει" πολύ τα ρυθμικά μέρη αλλά και μπουστάρει τα σόλο.

 

Οπότε ψήφισα το All out mayhem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μιας και δεν εχω ακομα πολλα πραγματα παιζω σε καθαρο ενισχυτη (σχεδον τερμα το master volume οπως ειπε ενας συναδελφος και ρυθμζω το volume του καναλιου μετα) εχοντας μπροστα το od3 για να δινει overdrive και μετα παιζω με το volume της κιθαρας. Το επομενο πεταλι θα ναι ενας compressor I guess ;D.

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου