Προς το περιεχόμενο

gibson lespaul supreme or custom?


ex-bokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πούλησα προσφάτως την gibson lespaul stanadard moy 2005 honeyburst 60;s neck έναντι 2500ε. Σκέφτομαι στο μέλλον (στο απώτερο δυστυχώς) να ξανααγοράσω μια lespaul, ανεβαίνοντας μάλιστα κατηγορία. Θεωρώ πιο όμορφη κατασκευαστικά την supreme αν και βλεπω ότι στα 3000ε περίπου (Γερμανία) ο κόσμος προτιμά την custom Θα με εξυπηρετούσε αφάνταστα να κάποιος γνωρίζει τα 2 αυτά μοντέλα να έγραφε τη γνώμη του. Φιλιά Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με καστομ εχω παιξει (4ετιας) και ηταν πολυ καλο οργανο. Σαφως ανωτερη απο την καθε στανταρ Λεσπολ Γκιμπσον.

 

Με Σουπρημ δεν εχω παιξει απλα την εχω δει/πιασει απο κοντα, ειναι εντυπωσιακη... αλλα περισοτερο για τον τοιχο παρα για τον παικτη (κατ εμε παντα).

 

Μιας και μιλας για Γερμανια, ενδιαφερεσε ΜΟΝΟ για Γκιμπσον?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σε ενδιαφερει να κινηθεις στην κατηγορια 2500-3500ευ εχουμε

 

Tokai LoveRock LS320 (380 from 2006 onwards)

Tokai LoveRock LS200

Navigator LPS (Custom or 59 LP replica)

 

Φυσικα παιζουν και πολυ αξιολογες λυσεις σε κατηγοριες 1000-1500ευ

 

Απο κει και περα και τα 3 μοντελα που ανεφερα ειναι (στα χαρακτηριστικα και προδιαγραφες) σαφως ανωτερα απο Γκιμπσον Καστομ Σοπ 1959 (επανεκδοση).

 

Μαονι Ονδουρας, τριανταφυλλια βραζιλιας κτλ κτλ...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω παίξει με custom (custom δεκαετίας '60) όχι όμως με supreme...

 

Η custom είναι πιο "μουντή" από την στανταρ, κάνοντάς την (κατα την γνωμη μου) πιο "jazzo-κιθάρα".

 

Εγω πάντως αν ηταν να δώσω τώρα τόσα λεφτά για les paul θα έπαιρνα Huber Orca... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε jamάκο, καλή η huber αλλά θυμίσου τον ήχο του Z¶ΙΚΟΥ ΜΕ HUBER KAI...ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ, ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΟΚΟ ΜΕ LESPAUL KAI KOMET. ΟΥΔΕ ΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ...ΝΟΜΊΖΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν ξεχνάς μια σημαντική διαφορά :

 

Ο Ζάικος έπαιζε με έναν Fender transistor του κ@λου (του μαγαζιού) με ένα 12αρι...και ο foko έπαιζε με τον KOMET και μια καμπίνα 4χ12...

 

και με squier να έπαιζε ο foko καλύτερα θα ακουγόταν...

 

και μην ξεχνάς και το γεγονός ότι ο foko έχει βάλει μαγνήτες Tom Holmes για να ακούγεται η κιθάρα έτσι :wink:

 

Κατά 2ον...ο Zάικος παίζει με Huber Dolphin...αρκετά διαφορετική κιθάρα από μια les paul...(χοντρικά θα έλεγα ότι είναι πιο κοντά σε μια PRS)

 

Eγώ η κιθάρα που σου προτείνω να ακούσεις είναι η Huber Orca:

 

6Godlyd3.jpg

4Godlyd1.jpg

 

...πρόκειται ουσιαστικά για μια les paul την οποία όμως την φτιάχνεις όπως εσύ θέλεις...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε jamάκο' date=' καλή η huber αλλά θυμίσου τον ήχο του Z¶ΙΚΟΥ ΜΕ HUBER KAI...ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ, ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΟΚΟ ΜΕ LESPAUL KAI KOMET. ΟΥΔΕ ΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ...ΝΟΜΊΖΩ?[/quote']

 

Σωστά, ουδεμία σύγκριση... το να συγκρίνεις μια Les Paul με μια Orca, είναι σαν να συγκρίνεις τη Λουκά με την Angelina Jolie. 8) :P :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω πως η Jolie είναι η Huber ???

 

Επιτέλους το όνειρό μου θα γίνει πραγματικότητα σε 2 μήνες !!! :lol:

 

Εννοείται! :lol: :lol:

 

Χωρίς πλάκα τώρα, όταν ήμουν στο εργαστήρι του φίλου Yohan Gustavsson στο Μάλμο, κατάλαβα πολύ καλά πόση διαφορά έχει ένα τελείως χειροποίητο custom όργανο ακόμα και από το ακριβότερο όργανο της σειράς. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου