Προς το περιεχόμενο

Χορδές μπάσου μαγειρευτές!


Babtua

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκετά παλιά τεχνική, που κυκλοφορεί ευρέως από στόμα σε στόμα, ειδικά εδώ στο Ελλάντα.

 

Μόλις οι χορδές του μπάσου βρωμίσουν, δε βγάζουν επαρκή πρίμα και γενικότερο presence και ακούγονται muffled, είναι καιρός για μαγειρική:

 

Βάζουμε τις χορδές και τις βράζουμε λίγη ώρα σε νερό, για να διαλυθούν τα λίπη και οι βρωμιές στα grooves. Κάποιοι προτείνουν παράλληλα τη χρήση απορρυπαντικού πιάτων στο νερό, για την ευκολότερη και ταχύτερη διάσπαση των λιπών.

 

Μετά το ξέπλυμα, στέγνωμα και restringing, οι χορδές είναι σαν καινούριες...

 

Πολλοί οι θιασώτες, άλλοι τόσοι οι πολέμιοι... και φυσικά πολλοί με πλήρη άγνοια επί του θέματος.

 

Την ψήφο σας παρακαλώ, μαζί με γνώμη/σχολιασμό/εμπειρία/πρόταση...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου αρέσουν οι "παιγμένες" χορδές στο μπάσο, έχω αλλάξει μόλις 4 φορές στα 12 χρόνια στο Ibanez μου. Το έχω ακούσει και γω το κόλπο, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και ούτε ψήνομαι...καλύτερα μια αληθινή μακαρονάδα  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έκανα παλιά απλά να εγω εβαζα σοδα σκονη για να φευγει η μπιχλα απο την χορδη πιο ευκολα

το κακο ειναι οτι μετα ειναι πολυ ευκολο να σκουριασει η χορδη οπως επισης σε καμια περιπτωση δεν ειναι σαν καινουργια απλα καθαριζει κατα πολυ ο ηχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσουν οι "παιγμένες" χορδές στο μπάσο, έχω αλλάξει μόλις 4 φορές στα 12 χρόνια στο Ibanez μου.

 

Αφραγκιες?? :P

 

Πλακα πλακα, εχεις αποψη..Χα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ο ήχος "καθαρίζει" αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι γίνεται και καλύτερος

Έχω επίσης την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη καθαρότητα κρατάει για λίγο, και μετά είναι χειρότερα από ότι πριν το βράσιμο.

Το έκανα παλιά σε κάτι περιόδους αφραγκιάς, και πριν καταλήξω κι εγώ στην άποψη του Jasemeister περί παιγμένων χορδών. Οι καινούργιες χορδές στο μπάσσο πια δεν μου αρέσουν καθόλου. Πόσο μάλλον οι βρασμένες.

Είχα ακούσει και μια πατέντα να τις βάζεις για μια μέρα σε ένα δοχείο με οινόπνευμα ή βενζίνη... κάτι τέτοιο.

Αυτό δεν το έκανα ποτέ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά παίζει το εξής:

Άν ψήνεσαι για λάιβ ή για ηχογράφηση ή για σπέσιαλ πρόβα και δεν παίζουν φράγκα ή είναι αργία και δεν βρίσκεις να αγοράσεις τότε ναι τις βράζεις...αλλά ο ήχος ναι μεν βελτιώνεται(αισθητά) απο την άλλη όμως είναι λίγο πιο καμπανιστός και οι χορδές σκληραίνουν..

όσο για το βράσιμο η συνταγή που ξέρω(μακαρονάδα είναι?!) :

το νερο καραβράζει με λίγο(αλλιώς θα ψάχνεις την κατσαρόλα ;D) απορρυπαντικό(όχι σόδες,ξύδια και αλκοόλια) και τις πετάς για κανα 5λεπτο...μετά τις σκουπίζεις στο καπάκι(όχι της κατσαρόλας :P)-κατευθείαν και τις περνάς με υγρό για χορδές μέχρι να ξεμπιχλιάσουν...

Φυσικά τις πετάς μετά από 1-2 μέρες γιατί χάνουν την ελαστηκότητά τους και ζορίζουν το μπράτσο..αυτάααα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εχω 3 μπασσα, ενα P-bass ενα Pbass αταστο και ενα Yamaha 6χορδο... για να αλλαξω σε ολα χωρδες θελω 150€ τουλαχιστον... Αυτη τη στιγμη εχω τις ιδιες χορδες εδω και και 1,5 χρονο και οποτε τις βραζω ακουγονται σα καινουριες. Στην πραγματικοτητα αυτο που συμβαινει ειναι να μαζευει νεκρο δερμα (ειναι λες και σου κανουν απολεπιση στα δαχτυλα) το οποιο συσορευεται στις πτυχες με αποτελεσμα να η μπιχλα να αποροφα τις υψηλες συχνοτητες. Εχει μεγαλη σημασια παρολα αυτα το νερο τις οποιες τις βραζεις. Πχ απορυπαντικο η κατι το οποιο διαλυει τα λιπη ενδυκνειται! Επισεις καλο ειναι και λιγο αλατι διοτι ανεβαζει το σημειο βρασμου παρολα αυτα καλυτερα ειναι να αποφευγεται το αλατι και για τον ιδιο σκοπο να χρησημοποιειται χητρα ταχυτητας :P. Αλλα για να ξαναγυρισω στο νερο, καλο ειναι να τις βραζεις με απιονισμενο νερο διοτι το νερο βρυσης εχει πολλα αλατα καποια απο τα οποια βοηθανε σε καποιους τυπους χορδων να διαβροθουν πιο ευκολα... εξου και αυτο που ειπε πιο πανω ο φιλτατος οτι ειναι σκληρες και χανουν την ελαστικοτητα τους.

 

θα σας ανεβαζα κανα clipaki να ακουγατε αλλα αυτη τη στιγμη βαριεμαι :P

 

Καποια στιγμη θα το κανω παρολα αυτα... ακουγονται σα καινουριες

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω 15 μπάσα, πόσα λεφτά θέλω για χορδές...;

 

 

Για να εχεις τοσα μπασα,δεν νομιζω να εχεις οικονομικο προβλημα. 8)

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι σαφώς πρέπει να τις αλλαζουμε, αν θέλουμε να διατηρησουμε τα τάστα και να μην κανουν γραμμες ή βαθουλώματα. Δηλαδη αν εχουν παιχτει πολυ οι χορδες σκληραινουν κιόλας. Οπότε δυσκολεύουν και το παιξιμο, χανουν τον παλμό τους και κανουν ζημια στα τάστα.

Εγω χρησιμοποιω αυτες

http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG193&product=10115%2F10116

και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Δεν ειναι δα και μιά περιουσία να παρεις 10 σετακια και να βγάλεις πανω απο χρονο

 

 

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου