Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να φτιάξω DIY ενισχυτή?


BARoN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω παρατηρισει οτι σε αυτο το forum υπαρχουν πολλοι DIY fans..Επειδη εγω χαρη στον toneless ψήθηκα να αρχισω..Θελω να μου πειτε πως να αρχισω..Links και αν αξιζει.δλδ αν θα εχω εκα καλο αποτελεσμα απο εναν χειροποιητο amp η εναν κλωνο καποιου διασημου amp φτιαγμενο απο μενα..(μεσω schematics απο διαφρα Links..-οχι kits)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βλογήσουμε και τα γένεια μας............

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=157666.30

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι καλός με το κολλητήρι και ξέρεις να διαβάζεις οδηγίες (duh) δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις έναν μικρό  ενισχυτή.Πάντως,δεδομένου ότι δεν έχεις ξαναασχοληθεί,καλό είναι το πρώτο σου project να μην είναι 100ρης high gain λαμπάτος με channel switching  8)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι αναγκάζομαι να παρέμβω, συγγνώμη... (αν και κάποιος θα το επεσήμαινε σίγουρα).

 

 

Αν είσαι καλός με το κολλητήρι και ξέρεις να διαβάζεις οδηγίες (duh) δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις έναν μικρό  ενισχυτή.

 

Θα πρέπει επίσης να ξέρεις ότι το να φτιάχνεις ένα πεταλάκι με κολλητηράκι και διάθεση για μαστροχαλασμό ® δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τις ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΕΣ τάσεις που επικρατούν στο εσωτερικό ενός ενισχυτή, οι οποίες ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ (duh).

 

Aλλά ας λινκάρω κι εγώ σε ένα πολύ δημοφιλές σχετικό μαγαζί: http://www.torresengineering.com/maktubam.html (με κιτς που είπες όμως ότι δεν θες)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον bloody_sunday

 

πολύ προσοχή και μερικές γνώσεις επί των ηλεκτρολογικών ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ...

 

γιατί αλλιώς θα είναι όντως bloody sunday...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι αναγκάζομαι να παρέμβω, συγγνώμη... (αν και κάποιος θα το επεσήμαινε σίγουρα).

 

Θα πρέπει επίσης να ξέρεις ότι το να φτιάχνεις ένα πεταλάκι με κολλητηράκι και διάθεση για μαστροχαλασμό ® δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τις ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΕΣ τάσεις που επικρατούν στο εσωτερικό ενός ενισχυτή, οι οποίες ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ (duh).

 

 

Με συγχωρείς αλλά νομίζω πως έχεις κολλήσει στην άποψη πως diy amp = tube amp.  ;)

Μπορείς να φτιάξεις και ωραιότατους τρανζιστοράτους (όπως πχ το ενισχυτάκι του alderbody με LM386 ) χωρίς να πάθεις (σχεδον) τίποτα.  :)

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να φτιάξεις και ωραιότατους τρανζιστοράτους (όπως πχ το ενισχυτάκι του alderbody με LM386 ) χωρίς να πάθεις (σχεδον) τίποτα.  :)

 

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Θα ήθελα να επισημάνω οτι προσωπικά πιστεύω ότι το όλο ζήτημα (μανούρα) της κατασκευής ενός amp δεν είναι στο βασικό κύκλωμα αλλά σε όλα τα περιφερειακά που χρειάζονται (σύνδεση πλακέτας με ποτενσιόμετρα, ασφάλειες, λαμπάκια, ρευματολήπτες, διακόπτες, διαρύθμιση σασσί κλπ κλπ).

Μια καλή ιδέα (που σκέφτομαι) ίσως θα ήταν να φτιάξεις έναν τελικό (που είναι μακράν πιο εύκολος) και να χρησιμοποιήσεις ενα πεταλάκι (Behringer VT999 πχ) για προενίσχυση. Ετσι θα έχεις μια ασφαλή εισαγωγή στο DIY και το πεταλάκι για μελλοντική οιαδήποτε χρήση.

 

Just an idea.......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς αλλά νομίζω πως έχεις κολλήσει στην άποψη πως diy amp = tube amp.  ;)

Μπορείς να φτιάξεις και ωραιότατους τρανζιστοράτους (όπως πχ το ενισχυτάκι του alderbody με LM386 ) χωρίς να πάθεις (σχεδον) τίποτα.  :)

 

Οντως βολευει μια τετοια απλουστατη κατασκευη για Intro στο χωρο.

 

roybatty ευχαριστω για το credit, αλλα ως γνωστον ο Ruby ειναι ιδεα των Run Off Groove και οχι δικια μου.  ;)

 

ΟΚ αντιλαμβανομαι το σκεπτικο σου, αλλα οφειλω να αποδοσω "τα του καισαρος τω καισαρι"...  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου