Προς το περιεχόμενο

Ζημια και τριξιμο χορδης σε Fender Jazz Bass


MuddyPete

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπερα μου σε ολους κατ αρχας! :)

 

Μια μικρη εισαγωγη:

Εχω ενα Fender Jazz Bass ΜΙΜ.Το αγορασα γυρω στον Φλεβαρη απο γνωστο μαγαζι 500 ευρω απο τα 610 που ειχε κανονικα για τον απλο λογο οτι ειχε ενα μικρο σημαδι στο πισω μερος του!Το οργανο δεν ηταν μεταχειρισμενο απλα ο μαγαζατορας το ειχε στουκαρει ελαφρως κατα την μετακομιση!Ε, λεω και γω: πολυ ωραιος ηχος για ΜΙΜ, ευκαρια τα λεφτα και το χτυπημα το κανει πιο αλητικο!  ;) Το πηρααααααα  8)

 

Το εν λογω οργανο μ εχει βγαλει ασπροπροσωπο!Προσφατα(λεγοντας κανα μηνα) το περασα και απο service, εβαλα και καινουριες χορδες και εξακουλουθησε να παιζει ωραια!Μαλιστα πηρα και ενα σταντ για να το εκθετω στο δωματιο μου! ;D Τον τελευταιο καιρο ομως(λεγοντας κανα μηνα) δεν το παιζω και παρα πολυ, τον περισσοτερο χρονο ειναι στο σταντ(οι χορδες ακομη σαν καινουριες ειναι)!

 

Το προβλημα:

Χθες βραδυ το παιρνω απο το σταντ και αρχιζω και παιζω χωρις ενισχυτη, οπως κανω και συνηθως.

Επαιζα χαμηλα στο μπασο, απο 5ο ταστο και κατω και ολα καλα μεχρι εδω!

Μετα αρχιζω και παιζω στα πρωτα ταστα οταν παταω την Β στην Α χορδη...Μιλαμε ενα τριξιμο που το παρατηρω πρωτη φορα στο μπασο μου!

Παιζω Β συνεχεια, λιγο πιο χαλαρα την μια, δυνατα την αλλη, κουρδιζω, παταω πιο δυνατα την νοτα μπας και φταιει αυτο αλλα ματαια!Το τριξιμο της χορδης παραμενει στο 2ο ταστο της Α(αντε και στο 3ο λιγακι) ενω στις αλλες θεσεις παιζει κανονικα..

Τεσπα, το αφηνω στην ακρη και παω για υπνο!

 

Σημερα πριν απο λιγο το ξαναπιανω για να παιξω!Και τι βλεπω ο αμοιρος!!??

Απο μπροστα να ειναι χτυπημενο και να λειπει ενα μεγαλο σχετικα κομματι χρωμα!Το βραδυ δεν το ειχα προσεξει..Καποιος τριτος πιθανως που ειχε μπει στο δωματιο εκανε την ζημια γιατι εγω με καμια Παναγια δεν το χτυπησα!Το προσεχω σαν τα ματια μου για να μην αποκτησει και αλλα σημαδια απ αυτα που ηδη εχει και εξ αλλου με δικα μου λεφτα το πηρα και ενας παραπανω λογος που το νταντευω ειναι αυτος!

 

Η τελευταια φορα που το επαιξα, την προηγουμενη βδομαδα δηλαδη, δεν ειχε τιποτα!Ουτε τριξιματα, ουτε χτυπηματα!Στο μεσοδιαστημα θα εγινε η βλακεια πιθανως..

 

Ο λογος που σας ζητω βοηθεια ειναι ο εξης:

Σαν τι μπορει να συμβαινει στο μπασο μου στο θεμα του τριξιματος?

Το χτυπημα παει και ερχεται, εγινε τωρα πιο ζορικο..Αλλα κατα ποσο αυτο μπορει να επιρρεασε το τριξιμο?

 

Ουτως η αλλως θα το παω σε μαγαζι για βοηθεια απο πρωτο χερι αλλα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας πρωτα.

 

Συγγνωμη αν μακρυγορησα αλλα ηθελα να ειμαι οσο πιο περιγραφικος γινοταν! :)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις μερες εχει πολυ υγρασια & απλα το μπρατσο σου εχει "παρει" προς τα μπρος,ξεσφιξε λιγο το trussrod αφου βεβαια κανεις ελεγχο βαση αυτου

 

http://www.noiz.gr/index.php?page=8

 

αν οντως αυτο συμβαινει (κατα 99% αυτο συμβαινει)

 

τα χτυπηματα φυσικα σε FENDER οργανο ειναι παρασημα και δεν θα εσκαγα στη θεση σου ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις μερες εχει πολυ υγρασια & απλα το μπρατσο σου εχει "παρει" προς τα μπρος,ξεσφιξε λιγο το trussrod αφου βεβαια κανεις ελεγχο βαση αυτου

 

http://www.noiz.gr/index.php?page=8

 

αν οντως αυτο συμβαινει (κατα 99% αυτο συμβαινει)

 

Αμα συμβαινει αυτο τοτε δεν θα συνεβαινε σε ολα τα 2α ταστα?  ???

Ενω το προβλημα ειναι μονο στην Β στην Α χορδη  :-\

 

τα χτυπηματα φυσικα σε FENDER οργανο ειναι παρασημα και δεν θα εσκαγα στη θεση σου ;)

 

Το πηρα το παρασημο για τα καλα και στην τελικη δεν με πειραξε και τοσο  ;)

Ολα καλα σχετικα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχει και χτυπημα το μπασο, ψαξε μηπως απο καποιο πεσιμο που εγινε κατα την απουσια σου, τσαλακωθηκε (χτυπησε) καπου η ΛΑ. Αλλιως λογω αλλαγης του καιρου η βεργα σου θελει λιγο χαλαρωμα (λιγο, ε?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ξανα,

 

Το πηγα σε μαστορα το μπασο και λεει πως εξ αιτιας του χτυπηματος μετακινηθηκε το μπρατσο(η κατι τετοιο τελος παντων)! :-\

Εμ κοτζαμ χτυπημα ηταν αυτο, ο δολοφονος μαλλον θα το εριξε και κατω, δεν το κοπανησε απλα  >:(

 

Η υγρασια αθωωθηκε και θα δουμε τωρα με το set up  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου