Προς το περιεχόμενο

Psychedelic βάψιμο σε Strat.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Σκεφτομε η stratουλα μου να γινει λιγο ψυχεδελικη ;D ;D.Αναφερομε σε κατι σαν την Fool SG του Eric Clapton http://www.celebrityrockstarguitars.com/rock/clapton_files/ClaptonFool.jpg

 

 

Δε μιλαω για ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο σχεδιο,αλλα γενικα αυτο το "concept".Που μπορω να το κανω αυτο?Χρησιμοποιειται βαφη με πιστολι οπως και στο βαψιμο κιθαρας?Ποσο θα κοστισει πανω-κατω?Η Strat μου vintage 70's ειναι βαμενη με πολυεστερα.Γινεται σε αυτο το υλικο?Μπορει να το κανει καποιος μαστορας σαν τον Οικονομακη ή θελει ενα ποιο "καλλιτεχνη"?? :D

 

 

 

αυτα ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι όταν κάποιος κάνει κάτι τέτοιο, να αρχίζει από άβαφτο σώμα. Το ήδη βαμένο θέλει τρίψιμο, μετά υπόστρωμα, μετά βάψιμο, μετά ξανά λούστρο (άρα έξτρα κόστη). Δεν μπορείς να βάψεις κατευθείαν πάνω στο λούστρο (το οποίο σε αυτή τη περίπτωση λειτουργεί σαν υπόστρωμα) γιατί δεν ξέρεις εάν η καινούργια μίξη (μιλάμε για την απόλυτη χημεία) θα δεχθεί το καινούργιο λούστρο. Άρα καλύτερα τα στάδιά σου να είνι αρχικά για να είναι ελεγχόμενο το τελικό αποτέλεσμα.

Κυρίως χρησιμοποιούνται μπιστόλια και αερογράφοι...αλλά εάν περιμένεις μέχρι το τέλος της εβδομάδας, θα παρουσιάσω μια τεχνική που δουλεύω ήδη 2 χρόνια για να μου δώσει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Εάν δεν μπορείς να περιμένεις...p.m

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν καίγεσαι να τη βάψεις υπάρχουν εναλλακτικές με τυπωμένο αυτοκόλλητο.

 

Ένα παράδειγμα έτοιμου σχεδίου είναι τα αυτοκόλλητα της Rockano:

http://www.thomann.de/gr/rockano.html

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θες μάστορα εδώ. Θες καλλιτέχνη. Πρέπει να έχει αερογράφο οπωσδήποτε και να ασχολείται με το είδος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά εάν περιμένεις μέχρι το τέλος της εβδομάδας, θα παρουσιάσω μια τεχνική που δουλεύω ήδη 2 χρόνια για να μου δώσει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

 

...ακου τον marathon. κατι ξερει...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jase,ωραια τα αυτοκολλητα!!Θελουν καμια μοντα η απλα τα βαζεις μπαμ-μπαμ χωρις κοψιματα κλπ?Βγαινουν ευκολα μετα??Αφηνουν σημαδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως σε βαμμενα σωματα,χρησιμοποιειται αερογραφος και οχι τριψιματα ,λουστρα κλπ ??? ???

Ο αερογράφος (συνήθως) χρησιμοποιεί υδροδυαλυτά χρώματα (εκολίνες) που γλυστράνε πάνω στο λούστρο, μετά πάς στα ακρυλικά που θέλουν προσοχή γιατί τον μπουκώνουν πολύ εύκολα...έχω 6 αερογράφους από πολύ ακριβούς μέχρι φτηνούς και λειτουργούν όλοι με τον ίδιο τρόπο...

Ακόμα και να πιάσει όμως πάνω στο λούστρο ξαναθέλει λουστράρισμα για να προστατέψεις το σχέδιο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν καίγεσαι να τη βάψεις υπάρχουν εναλλακτικές με τυπωμένο αυτοκόλλητο.

 

Ένα παράδειγμα έτοιμου σχεδίου είναι τα αυτοκόλλητα της Rockano:

http://www.thomann.de/gr/rockano.html

 

 

 

υπαρχουν αυτοκολητα και για epiphone ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναφέρω επικουρικά.

Με τον αερογράφο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και enamels (σμάλτα) τα οποία, αναλόγως το διαλυτικό που χρησιμοποιείς, μπορεί να "δέσουν" πολύ δυνατά με την επιφάνεια. Αν θέλεις γυαλιστερή επιφάνεια, πρέπει να επεξεργαστείς πολύ καλά τη βάση στην οποία θα βάψεις... Να είναι αψεγάδιαστη.

 

Marathon τι μοντέλα έχεις; Πάντα το όνειρο μου ήταν ένας Iwata αλλά δεν ασχολήθηκα αρκετά για να τον αποκτήσω...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου