Προς το περιεχόμενο

θορυβος rig...


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρατεινω λιγο το ψιλο_off topic για να πω οτι μπορει να γινει μια χαρα μονωση στο πηνιο του wah και με χαλκοφυλο.

Φτιαχνεις ενα καλυμα (...σπιτακι) με τον χαλκο και κολλας επανω ενα καλωδιακι που το οδηγεις στη γειωση. (στο κεντρικο σημειο πανω στην πλακετα για να μην κανεις ground loop)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως ενας φιλος πηρε αυτο και ειναι εξαιρετικο

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant.htm

 

;)

επαναφερω για να πω οτι μετα απο κανα 2μηνο στενοτατης παρεας με το συγκεκριμενο, φαινεται πολυ αξιοπιστο, αθορυβο,.......καταπληκτικο!!! σκεφτειτε οτι δν χρειαστηκε να τροφοδοτω το wah  με μπαταρια ή απο το 1spot... πλεον οοοολα πανω σε αυτο και ολα μια χαρα....η μονη μλκια ειναι οι διαστασεις του, ειναι λιιιγο πιο μεγαλο απο τα αλλα γνωστα και δν μπαινει με τον γνωστο τροπο κατω απο την pedaltrain... το βαζεις ομως απο πανω και τελειωνεις!!! :D

 

χα'ι'λι  ρικομεντετ !!!!!!  +1 στον ξετρυπωτη sf!!! :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα'ι'λι  ρικομεντετ !!!!!!

 

Εγώ ψήθηκα πάντως. Μήπως κάποιος ιδιοκτήτης μπορεί να πάρει μεζούρα να μας πει διαστάσεις (επειδή παίζει στρίμωγμα..);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψήθηκα πάντως. Μήπως κάποιος ιδιοκτήτης μπορεί να πάρει μεζούρα να μας πει διαστάσεις (επειδή παίζει στρίμωγμα..);

 

Παρόλο που ψήθηκα, έψαξα λίγο τα πετάλια μου, και βρήκα συνολικές (μέγιστες) απαιτήσεις σε κατανάλωση 547mA, ενώ το powerplant δίνει 500mA.

 

Άντε να βγάλω τα 85 που είναι το κουρδιστήρι (Peterson VS-2), αλλά είναι το GigaDelay που τρώει πολύ (200mA), και σκεφτόμουν σε κάποια στιγμή για δεύτερο Delay...

 

Οπότε μήπως είναι καλύτερα να μην το διακινδυνεύσω?

Παρακάτω είναι η πρόσθεση, από τα διάφορα specs πήρα τις τιμές...

 

 

Wah                      20mA

Boss DD-20          200 mA

Mxr Phase 90        80mA

Boss BF-3 Flanger    40 mA

EBS Dynaverb          80 mA

Peterson Tuner    85mA

SD-1                  6 mA

DS-1                  4 mA

Danelectro EQ    ~10mA

Boss CH-1 chorus  22 mA

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να προτείνω κι'εγώ ένα φτηνούλικο power supply για όσους θέλουν να απαλλαγούν από το... φορτιστή κινητού (1-spot):

 

http://www.thomann.de/gr/artec_power_brick.htm

 

Όποιος έχει fuzz θα εκτιμήσει τη δυνατότητα να ποικίλει τα βολτ της τροφοδοσίας.

 

(γενικά αυτή η Artec βγάζει καλά πραγματάκια, σε ιδανικές τιμές... χμμμ...).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που ψήθηκα, έψαξα λίγο τα πετάλια μου, και βρήκα συνολικές (μέγιστες) απαιτήσεις σε κατανάλωση 547mA, ενώ το powerplant δίνει 500mA.

 

Άντε να βγάλω τα 85 που είναι το κουρδιστήρι (Peterson VS-2), αλλά είναι το GigaDelay που τρώει πολύ (200mA), και σκεφτόμουν σε κάποια στιγμή για δεύτερο Delay...

 

Οπότε μήπως είναι καλύτερα να μην το διακινδυνεύσω?

Παρακάτω είναι η πρόσθεση, από τα διάφορα specs πήρα τις τιμές...

 

 

Wah                      20mA

Boss DD-20           200 mA

Mxr Phase 90         80mA

Boss BF-3 Flanger    40 mA

EBS Dynaverb           80 mA

Peterson Tuner    85mA

SD-1                   6 mA

DS-1                   4 mA

Danelectro EQ     ~10mA

Boss CH-1 chorus   22 mA

 

 

 

 

δεδομενου οτι δεν θα τα εχεις ΟΛΑ μαζι ΟΝ δεν θα εχεις προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα θορύβου.

το rig είναι:

Boss TU-2 Tuner

Dunlop Crybaby 95Q

Dunlop Volume Pedal

Boss DD-7 Delay

 

ENGL Z12 Midi Footswitch (για τα κανάλια του ενισχυτή)

 

Όλα τα παραπάνω τροφοδοτούνται από το Big John της Carl Martin. Στα καθαρά ο θόρυβος είναι ανεπαίσθητος, στα γκάζια όμως γίνεται της κακομοίρας. Με μπαταρίες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, άρα είναι μάλλον το τροφοδοτικό. Ακόμα και ένα πετάλι να τροφοδοτείται απο το big john, ο θόρυβος επιστρέφει. Το θέμα είναι πως το big john το είχα (και το πλήρωσα) για καλό. Να ψάξω για ένα πιό αξιόπιστο τροφοδοτικό, να τσεκάρω αν αυτό που έχω λειτουργεί σωστά ή να πάρω 3 επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και με λίγο παραπάνω κόπο να έχω (κατά την γνώμη μου) το πιό αθόρυβο αποτέλεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα,και διορθωστε με αν κανω λαθος, οι μπαταριες ειναι κατα κανονα πιο αθορυβες απο τα τροφοδοτικα....(ασε που πολλοι τις προτιμουν για διαφορα πεταλια (π.χ. wah...fuzz ))

 

η λυση της μπαταριας ειναι αστεια για μενα...εκτος και αν πεζεις μια φορα την εβδομαδα...αλλιως με ποσες μπαταριες το μηνα θα βγαζεις π.χ. 2-3 προβες????15 ??!!!!(λεεεμε τωρα!!!)

 

τι να σ πω, εγω θα προτεινω ετσι για την πλακα να δοκιμασεις αυτο που λεω μηπως και σου κατσει(οπως θα δεις τροφοδοτω πολυ πιο δυστροπα πεταλια απο τα δικα σου ) και εισαι μια χαρα...σιγα το κοστος...αλλιως ασε εδω τους ειδικους να σ πουν

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς το παρόν χρησιμοποιώ μπαταρίες μόνο για τα live και το τροφοδοτικό για τις πρόβες.

Θα κάνω την δοκιμή πάντως. Αθήνα υπάρχει κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oντως το Harley Benton φαινεται ενδιαφερουσα περιπτωση και ειδικα λαμβανοντας υποψιν την εξευτελιστικη του τιμη, αλλα με προβληματιζουν τα λιγα mA, λιγα ειδικα για εμας με πεταλιερες διαστημοπλοια με πολλα delay-reverb (που εχουν και τις μεγαλυτερες καταναλωσεις) οταν μαλιστα το one spot "σηκωνει" τα υπερτριπλασια mA. Στα συν η παροχη του για 12V.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου