Προς το περιεχόμενο

θορυβος rig...


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εγώ πάντως έχω έναν μετασχηματιστή καλό 9V..Όχι απο αυτούς που αλλάζουν τα volt αλλά σταθερό και ένα πολυκαλώδιο της ibanez που κάνει 15€ για 5 πετάλια και είναι μια χαρά..Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισα

 

Βέβαια καλό θα είναι να έχεις ενα μετασχηματιστή για τα ψηφιακα εφφέ delay-chorus-phaser κλπ που τρώνε και πολύ ρεύμα και τα overdrive-distortion με μπαταρία..Έτσι γλιτώνεις απο τον θόρυβο εντελώς ακόμα και τον ανεπαίσθητο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα θορύβου.

το rig είναι:

Boss TU-2 Tuner

Dunlop Crybaby 95Q

Dunlop Volume Pedal

Boss DD-7 Delay

 

ENGL Z12 Midi Footswitch (για τα κανάλια του ενισχυτή)

 

Όλα τα παραπάνω τροφοδοτούνται από το Big John της Carl Martin. Στα καθαρά ο θόρυβος είναι ανεπαίσθητος, στα γκάζια όμως γίνεται της κακομοίρας. Με μπαταρίες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, άρα είναι μάλλον το τροφοδοτικό. Ακόμα και ένα πετάλι να τροφοδοτείται απο το big john, ο θόρυβος επιστρέφει. Το θέμα είναι πως το big john το είχα (και το πλήρωσα) για καλό. Να ψάξω για ένα πιό αξιόπιστο τροφοδοτικό, να τσεκάρω αν αυτό που έχω λειτουργεί σωστά ή να πάρω 3 επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και με λίγο παραπάνω κόπο να έχω (κατά την γνώμη μου) το πιό αθόρυβο αποτέλεσμα?

 

υπάρχει περίπτωση να τα έπαιξε το martin? Μήπως το πρόβλημα είναι (και) αλλού και ένα καινούργιο, πχ. το Benton, μου κάνει πάλι τα ίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου