Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια όσο αναφορά την εκμάθηση drums (δεν ήμουν σίγουρος αν θα έπρεπε να το ποστάρω στις αγγελίες.. δεν είναι ακριβώς αγγελία).

 

 

 

Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω drums οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

 

1-Σκέφτομαι να πάρω  ψηφιακά για λόγους θορύβου. Υπάρχει περίπτωση να μην μαθαίνεις καλά στα ψηφιακά; δηλαδή να χάνεις κάποια πράγματα που είναι βασικά για το ξεκίνημά σου;

 

2-Να ξεκινήσω σε ωδείο ή ιδιαίτερα? Τι θεωρείτε ότι θα είναι πιο θετικό, αν και για να πω την αλήθεια με ενδιαφέρει να κάνω λίγο εντατικά…

 

3-Έχετε να μου προτείνετε κανένα ωδείο ή κάποιον δάσκαλο που να θεωρείτε πολύ καλό (με π.μ., για να μην θεωρηθεί διαφήμιση).

 

4-Μιλάω για περιοχή κοντά στην Αγία Παρασκευή, Μεσόγεια και εκεί γύρω (καλά αν ξέρετε κανένα καλό και πιο μακριά πείτε μου)…

 

 

Ευχαριστώ.

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν....

Με το ηλεκτρονικό set, εννοείται πως χάνεις το φυσικό feeling (ότι και αν είναι για τον καθένα αυτό) καθώς και δεν μαθαίνεις κούρδισμα, το οποίο θα φανεί πολύ χρήσιμο σε κάποιο live (εκτός και αν παίζεις και εκεί με ηλεκτρονικό). Επίσης φρόντισε να πάρεις set με στεφάνια (τα οποία να λειτουργούν  ;D) καθώς αργότερα, πιθανότατα θα σου χρειαστούν.

Το ηλεκτρονικό set, απο την άλλη έχει και τα κάλα του. Όπως, το κυριότερο, ο θόρυβος. Δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα αν μένεις σε διαμέρισμα. Επίσης δεν θα χρειαστεί να κουραστείς πολύ ώστε να βρεις τον ήχο που σου αρέσει για κάθε τύμπανο/πιατίνι, μιας και δεν χρειάζεται ούτε κούρδισμα (στα τύμπανα) ούτε χρήματα (και στα δυό) για να τα κάνεις να ακούγονται ωραία. (φθάνει να έχεις πάρει ένα set με μεγάλο βαθμό προσαρμογής)

 

Τώρα όσον αφορά τα μαθήματα, δεν έχω να σου προτείνω κάτι, εκτός απο το να ψαχτείς και μόνος σου, να μην ασχολείσαι μόνο με την ύλη που έχεις πάρει απο το ωδείο/δάσκαλο.

 

Απο μένα, καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(καλά αν ξέρετε κανένα καλό και πιο μακριά πείτε μου)…

 

 

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω sites. Ισως βρεις καμιά άκρη

 

http://www.fakanas.gr/odeio-1_8.htm

 

http://www.nikostouliatos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=30

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω την αποψη μου και εγω γιατι υπαρχει θεμα με τα φυσικα τυμπανα.Οποσδηποτε δεν μπορουν να αντικατασταθουν απο τα ηλεκτρονικα, στην φαση που εισαι εσυ ομως θα σου προτεινα να παρεις ηλεκτρονικα για τους εξης λογους.Αν ξεκινησεις τωρα τυμπανα θα μαθεις τα βασικα,τα κομματια του σετ τον ηχο που βγαζουν,θα μαθεις τις αξιες.να μετρας  κτλ. Δες να σε βαλει να τα κουρδισεις ουτε να παιξεις με δυναμικες.Οποτε για αρχη θα ελεγα να παρεις ηλεκτρονικα.Απαραιτητη προυποθεση ομως ειναι να κανεις τα μαθηματα σου σε φυσικα τυμπανα και οχι στο δικο σου χωρο γιατι ετσι θα χασεις καθε επαφη με τα φυσικα.Εν συνεχεια αφου θα εχεις επαφη με τα φυσικα θα τα βαλεις κατω και θα δεις αν εχεις χωρο να τα βαλεις σπιτι σου και αν μπορεις να παιζεις χωρις να πριζεις τους γυρω.Αν σε παιρνει τα αγοραζεις αλλιως μενεις με τα ηλεκτρονικα.Ενας αλλος λογος που σου λεω να παρεις ηλεκτρονικα εκτος απο τις δυνατοτητες που εχουν ειναι οτι αν αποφασισεις να τα πουλισεις θα φυγουν αερα αν το σετ ειναι καινουργιο ενω αν ξεκινησεις αγοραζοντας φυσικα και δεις οτι δεν εκανες καλη επιλογη πολυ δυσκολα θα το δωσεις μετα.Τελος για τα ωδεια και τα ιδιαιτερα σου προτεινω ιδιαιτερα διοτι δεν υπαρχει πιεση χρονο οπως στα ωδεια,με το καθηγητη στο ιδιαιτερο εισαι πιο ανετος και θα κατσει και μιση ωρα παραπανω να σου πει 5 πραγματακια ακομα δε τρεχει μια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε μου!! Καλή αρχή για το ξεκίνημά σου!!

 

Λοιπόν, αν και δεν ξέρω και πολλά, θα σου πω τη γνώμη μου!!

 

1) Τα ηλεκτρονικά είναι ιδανικά για διαμέρισμα αλλά δεν θα έχεις το τέλειο feeling!! Επίσης είναι και λίγο πιο ακριβά από τα κανονικα, αναλόγως και τι θα πάρεις! Επίσης συμφωνώ και με τους φίλους που έγραψαν παραπάνω!!

 

2) Όσων αφορά τα μαθήματα τώρα...

Κατ'αρχήν διάλεξε τι είδος θέλεις να παίξεις!! Το ωδείο παρέχει και αίθουσες πρακτικής και διάφορα σεμινάρια! Τα μαθήματα είναι συνήθως εβδομαδιαία και 45'! Τα ιδιαίτερα είναι όποτε θες εσυ και όση ώρα συμφωνήσεις με τον καθηγητή σου!

 

3-4)θα σου πω με πμ!!

 

ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου