Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για tascam vl a5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα βοήθεια για την αγορά Monitor ηχείων. Έχεις κανείς άποψη για τα Tascam VL-A5? είναι στο ίδιο επίπεδο όσο τα αντίστοιχα παλιότερα VL-X5? Επίσης σκέφτομαι και για τα VL-A8 μιας και για 8άρια δεν ξεφεύγουν πολύ στην τιμή.

  Ξέρει επίσης κάποιος να μου πει αν το sub της σειράς αξίζει την αγορά? Και αν την αξίζει ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός με τα 5αρια ή τα 8αρια?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τα vl-a5 και μπορω να σου πω οτι αν εξαιρεσεις 2 ζευγαρια που μου βγηκαν ελλατωματικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τον ηχο τους.Ισορροπημενα ηχειακια και αρκετα flat.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι 2 φορές αναγκάστηκες να τα επιστρέψεις και να σου τα αλλάξουν? Και τι είδους ελάτωμα σου παρουσίασαν?

Τα χαμηλά τους είναι ικανοποιητικά ή νομίζεις ότι χρειάζεται και το sub?

Βέβαια αυτό είναι σχετικό θα μου πεις....

Όπως και να'χει ευχαριστώ για την απάντηση.

Κανείς άλλος παιδιά έχει άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όποιος θέλει "μόνιτορ κατάσταση" για "σωστά" κατά το δυνατόν mix, ας ξεχάσει το sub...(και τα sub γενικά...)

 

σε φθηνές υλοποιήσεις η επίτευξη της συχνοτικής ισορροπίας στον συνδυασμό του με τα όποια main ηχεία (που καλούνται να λειτουργήσουν πλέον ως δορυφόροι), είναι όνειρο θερινής νυχτός με τις αναπόφευκτες "τρύπες" ή "επικαλύψεις" στην χαμηλομεσαία περιοχή να καραδοκούν, συν ότι η σωστή τοποθέτηση του στο χώρο που είναι πολύ πιο δύσκολη υπόθεση από ότι νομίζουν οι περισσότεροι...

 

τώρα αν ο "εντυπωσιασμός" (που σε συνθήκες ακρόασης είναι  απόλυτα θεμιτός ανάλογα διάθεσης) είναι ο στόχος, κανένα πρόβλημα...

 

το πρόβλημα δεν είναι η ποιοτική σχεδίαση και εν τέλει υλοποίηση ενός sub...

είναι το matching του με τα ηχεία που καλείται να συνοδέψει και κατά συνέπεια η διατήρηση της πολυπόθητης

"συνέχειας" στο ακουστικό φάσμα..

 

στην φθηνή κατηγορία τιμής αυτό δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου τόσα χρόνια (ούτε από προσωπική μου εμπειρία

ούτε άλλων που εγώ να γνωρίζω, ούτε καν σε "πακέτα" που έρχονται ως 2.1 από την εταιρεία) και περιμένω εναγωνίως

να μου βάλετε να ακούσω έναν τέτοιο συνδυασμό που να "εξαφανίζει" το πρόβλημα μιλώντας πάντα για "μόνιτορ"

καταστάσεις...

(για ακρόαση όπως προείπα ή και στην περίπτωση του φίλου αν το θέλει αποκλειστικά για χρήση σε e drums,

περί ορέξεως το θεμιτόν...)

επίσης στο home cinema όπου τα sub καλούνται να αναπαράγουν κυρίως effect (εκρήξεις, σεισμούς και καταποντισμούς...),

οι "άμυνες" χαλαρώνουν (αν δεν διαθέτεις βέβαια πχ τα nautilus ως front) και οι reference (κατά το δυνατόν της τσέπης) ανησυχίες, υποβαθμίζονται ... ;D

 

από την άλλη πάντα δικαιολογείται εύκολα (ειδικά σε περιπτώσεις όπως των Τascam που διαθέτουν low cut filter)

η απόκτηση ενός καλού sub γιατί η χρήση τους σε ένα σπίτι, δεν περιορίζεται αποκλειστικά σε ένα mix...

πχ. αλήθεια πως θα βάλει κάποιος το αποτέλεσμα της δουλειάς του σε έναν φίλο να το ακούσει από το vl 5 ???

με το sub όμως θα τον εντυπωσιάσει αρκούντως και εύκολα...θεμιτόν και αυτό καθότι το να διαθέτει  ένα έστω

και ικανοποιητικό mid field ζευγάρι συμπληρωματικά στο δωμάτιό του, σπανίζει...

 

κάνεις λοιπόν τη μίξη σου στα vl 5 (με κάποιες σύντομες αν θέλεις Α/Β συγκριτικές ακροάσεις και με το sub on)

και μετά κάνε ότι θες ώστε να το απολαύσεις κάνοντας τσιγάρο... ;D

 

στην περίπτωσή μας όμως, από την στιγμή που υπάρχουν τα 8άρια (και αν οι μηχανικοί της Tascam -όπως η μέχρι τώρα γραφή τους συνηγορεί- έχουν κάνει καλή δουλειά στον έλεγχο των χαμηλών ..) δεν τίθεται για μένα δίλημμα για την επιλογή...

(και στο vl 8 βάλε και το sub αν θέλεις για ακόμα περισσότερο εντυπωσιασμό...θα τον πετύχεις με σωστή τοποθέτηση... να σαι σίγουρος...κι ας έχουν την ίδια διάμετρο τα woofer...σε άλλο post στο παρελθόν νομίζω έχω εξηγήσει και τους λόγους...)

 

τα πράγματα αλλάζουν άρδην αν κάποιος ασχολείται με 5.1 mix... (ή απλά θέλει να βλέπει και ταινιούλες γιατί όχι...)

παίρνει 5 VL- A5 με το sub τους ... εκεί όμως ο ανταγωνισμός μεγαλώνει και γιατί πχ να μην πάρει

ένα σετάκι της blue sky που είναι και must και δοκιμασμένα σε ανάλογες καταστάσεις και...και...

 

τώρα αν η Τascam αλλάξει τα δεδομένα επί του πρακτέου, θάμαι ο πρώτος που θα χαρώ... άλλωστε όταν πρωτάκουσα τα αρχικά vl δεν πίστευα (μέχρι τότε) ότι με 200 ευρώ μπορεί να υπάρχει reference "άρωμα" σε ένα entry level home mix...

 

δυστυχώς φίλε johnnyK δεν υπάρχει απόλυτος κανόνας κι εδώ...

αν υπάρχει low cut στους δορυφόρους, ξεκινάς με την συχνότητα αποκοπής που θέτει έτσι κι αλλιώς

ο κατασκευαστής τους με δεδομένο ότι και το sub διαθέτει ανάλογο high cut και μάλιστα μεταβλητό...

 

όταν δεν υπάρχει (όπως στο πλείστον των περιπτώσεων) τα πράγματα δυσκολεύουν καθότι καλείσαι

να ταιριάξεις την φυσική αποκοπή του μεγαφώνου των χαμηλών και η περιπέτεια ξεκινά με αμφίβολα

αποτελέσματα πάντα μιλώντας για το κατά δυνατόν ιδανικό που καλείται να υπηρετήσει την "αναφορά"

για κάποιο mix...

 

η διάμετρος του woofer είναι ενδεικτική και δεν αποτελεί σε καμμιά περίπτωση απόλυτο κριτήριο για το

που θα τεθεί  το σημείο cross...

ποιος λέει ότι σώνει και καλά ένα 8άρι δηλώνει a priori καλύτερη συχνοτική συμπεριφορά ενός ηχείου πχ. μέχρι τα 70Hz, από ένα 5άρι?

 

για να μην μπλέξουμε και την κλίση αποκοπής  ανά οκτάβα σε dB και την ποιότητα κατασκευής των φίλτρων, όπου καταλαβαίνεις ότι

τα πράγματα περιπλέκονται κι άλλο....

 

εν κατακλείδι η συμβουλή μου είναι  όποιοι δεν διαθέτουν εμπειρία σε ανάλογα matching να αποφεύγουν όσο γίνεται την ενασχόληση

με τέτοια βάρβαρα σπορ... η ευκολία που μετατρέπεται ένα αναπαραγωγικό σύστημα ήχου σε ανεξέλεγκτη γεννήτρια "μπασοβουητού", είναι παροιμιώδης...

 

Να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο;

 

Σε αυτήν την κατηγορία τιμής οι εταιρίες συνήθως δεν δίνουν στον εκάστοτε χρήστη τη δυνατότητα μεταβολής της αποκοπής του φίλτρου των δορυφόρων, αλλά θα κοπούν τα πάντα κάτω από κάποια συγκεκριμένα herz, δίχως να μπορείς να το αλλάξεις. Με αυτό ως δεδομένο και από τη στιγμή που και στα 8ιντσα και στα 5ιντσα οι ίδιες συχνότητες κοπούν, δεν είναι αμαρτία να δώσεις 100€ παραπάνω να τα πάρεις τα πρώτα;

όχι...(μέχρι απόδειξης στην πράξη του αντιθέτου..)

από την στιγμή που θεωρούμε ότι θα έχουν τον ίδιο τρόπο κατασκευής με μόνη αλλαγή τον όγκο σε λίτρα της καμπίνας και την διάμετρο του woofer, έχουμε πολλές πιθανότητες ο πρώτος συνδυασμός να κερδίζει κατά κράτος σε "σώμα" στα χαμηλομεσαία και να αξίζουν τα 100 ευρώ και παραπάνω...

 

 

για να μη ξαναγράφω τα ίδια σου παραθέτω απαντήσεις μου σε παλιότερο θέμα... ελπίζω να σε κάλυψα επαρκώς στις απορίες σου...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι 2 φορές αναγκάστηκες να τα επιστρέψεις και να σου τα αλλάξουν? Και τι είδους ελάτωμα σου παρουσίασαν?

Τα χαμηλά τους είναι ικανοποιητικά ή νομίζεις ότι χρειάζεται και το sub?

Βέβαια αυτό είναι σχετικό θα μου πεις....

Όπως και να'χει ευχαριστώ για την απάντηση.

Κανείς άλλος παιδιά έχει άποψη?

 

τα μπασα τους ειναι πολυ καλα για μενα βεβαια εχω και μικρο δωματιο.τιν πρωτη φορα τα επεστρεψα γιατι δεν εκλειναν μαζι τα λαμπακια οσο αστειο και να σου φαινεται και πικαρε το ενα tweeter πηρα αυτα που εχω τωρα απο τα οποια το ενα τουιτερ του πικαρει μετα απο λιγη ωρα.δεν τα εχω αλλαξει ακομα λογω υποχρεωσεων.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλά δεν βαρέθηκες?  ;D 

 

μα ακριβώς επειδή βαρέθηκα...;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kαι εγω φιλε τα εχω 1 μηνα και το ενα προβλημα στο τουιτερ μετα απο επισκευη στην ελινα

ηχητικα τα περιμενα καλυτερα

 

 

να τα μαααας!!ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν αλλα.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Ένω είχα καταλήξει για τα συγκεκριμένα vl-a5 ομολογώ ότι με προβλημάτισε ο φίλος που αναφέρεται σε ελαττωματικά twiter κτλ... Δεν έχω διάθεση και χρόνο για επιστροφές αντικαταστάσεις ακόμα και αν είναι τα καλύτερα όπως λένε στην τιμή τους. Όσο αφορά το sub δεν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ κατά την μίξη παρά μόνο για ακρόαση,ταινίες....

Αν έχετε δοκιμασμένο κάποιο άλλο αξιοπιστο σετάκι σε τιμή μέχρι 500 θα ήθελα βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου