Προς το περιεχόμενο

Direct Recording Gear Question


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ Μάκη. Πως όμως θα ενισχύσω το σήμα που φτάνει στο PC?

 

Θα πάρεις την έξοδο του ενισχυτη σου,πρέπει να έχει line out.

Κατεβάζεις το πρόγραμμα το οποίο είναι 7 dll,τα βάζεις στoν φάκελο vstplugins.

Εγώ τα δουλεύω με προενισχυτή κιθάρας.

Εαν έχεις κάποιο attenuator μπορείς να πάρεις το line out.

Αν δεν κατάλαβες κάτι, πές μου τι θέλεις να κάνεις να βοηθήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα το δοκιμάσω το απόγευμα. Βασικά έχει έξοδο με δικό της volume για να πάει σε άλλο τελικό. Απλά για να έχω μια σεβαστή ένταση πρέπει να κουφαθώ. Για αυτό σκεφτόμουν μήπως αγόραζα κάποια κάρτα ήχου που να δέχεται το σήμα του DI και να ενισχύει λίγο το σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή από το 2008 έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα, οι επιλογές είναι αρκετές και με κορυφαία ποιότητα:

 

Outboard:

1) Digidesign 11Rack. Είναι και computer interface ("κάρτα" δηλαδή) και παρέχει απόλυτο interconnection με τα Protools.

 

2) Digitech GSP1101. Και αυτό λειτουργεί σαν interface μέσω ASIO και με το C48 software παρέχει μεγάλη ποικιλία επιλογών ενισχυτών, εφφέ, κλπ.

 

3) Πολύ φτηνότερα πολυεφφέ όπως τα καινούργια Zoom λειτουργούν και αυτά σαν κάρτες... για κάποιον που δεν επιθυμεί να ξοδέψει πολλά. Είναι και απολύτως φορητά, για χρήση με laptop οπουδήποτε.

 

4) Δεν αναφέρω καν λύσεις σαν το Axe-Fx γιατί ξεφεύγει σε κόστος αλλά ένα οργανωμένο στούντιο δε νομίζω να ζητήσει τίποτε άλλο αν αποκτήσει ένα τέτοιο.

 

Software:

1) Τα γνωστά μας Guitar Rig και Amplitube με νέες ισχυρότερες εκδόσεις.

 

2) Το Revalver της Peavey.

 

3) Το GTR της Waves.

 

4) To Studio Devil Pro, και πολλά άλλα.

 

Για τα παραπάνω θα χρειαστεί ένα καλό DI box, κυκλοφορούν πολλά και οικονομικά.

 

Να σημειώσω ότι κυκλοφορούν πλέον εκατοντάδες freeware ΙR (Impulse Responses, δηλαδή πλήρεις εξομοιώσεις καμπινών, χώρων και μικροφώνων), τα οποία μπορούν να συνεργαστούν είτε με outboard είτε με software λύσεις. Host VST για τα IR κυκλοφορούν επίσης πολλά freeware.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω το απόγευμα. Βασικά έχει έξοδο με δικό της volume για να πάει σε άλλο τελικό. Απλά για να έχω μια σεβαστή ένταση πρέπει να κουφαθώ. Για αυτό σκεφτόμουν μήπως αγόραζα κάποια κάρτα ήχου που να δέχεται το σήμα του DI και να ενισχύει λίγο το σήμα.

 

Κρίμα είναι να χαλάς τις λάμπες του ΜΑΡΚΟΥ, βάλε καρφί το καινούργιο Amplitube και θα είσαι μια χαρά  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα είναι να χαλάς τις λάμπες του ΜΑΡΚΟΥ, βάλε καρφί το καινούργιο Amplitube και θα είσαι μια χαρά  ;D

Και καρφί να μπει η κιθάρα έχω χαμηλό σήμα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου