Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείς οτι είναι sample based? Ρωτάω γιατί η κάθε εταιρεία "κατασκευάζει" κι εναν διαφορετικό τίτλο για το ίδιο πράγμα

 

Αν είναι sample based πίστεψέ με, θα μπορούσες να φτιάξεις πολύ καλύτερο ήχο με VL απλά θα σου έπαιρνε περισσότερο χρόνο και προσπάθεια. Δεν υπάρχει περίπτωση σε ήχο αυτού του τύπου sample based synthesis να ανταγωνιστεί physical modeling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ακριβως ειναι sampled based.σιγουρα το πιστευω οτι η vl θα εχει καλυτερο αποτελεσμα γιατι μπορει να συνδυαστει και με την awm.απλα θελει ψαξιμο οπως λες.να σημειωθει ομως οτι ειναι μονοφωνικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ακούσει κλαρίνο να παίζει συγχορδίες; ;D ;D

 

Και το Prophecy μονοφωνικό όργανο ήταν μιας που μιλάμε για Physical Modelling. Αφού πρόκειται για σολιστικά όργανα δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι πολυφωνία στους ήχους σου.

 

Γι'αυτό και απ'την αρχή υποστήριξα ότι θα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις σαν σολιστικό όργανο το συγκεκριμένο.

 

Όσο για την sample based σύνθεση του μάλλον μία απ'τα ίδια θα είναι, δεν ξέρω τι δείγματα έχει μέσα το όργανο και τι δουλειά θα μπορέσεις να κάνεις. Αν δεν είναι καλά τα δείγματα θα σε περιορίσουν στο αποτέλεσμα.

 

Όταν μιλάμε για Physical Modelling όμως it's up to you.... Στην υπομονή σου και στη φαντασία σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω να το σκεφτω καθολου.αν και το εχω δοκιμασει και βγηκε κατι ιδιατερο αλλα ηταν εκτος πραγματικοτητας για εμενα και ειπα στον εαυτο μου ρεεεεεε τι κανεις.ατιμα synth.

ενοειται στον σολο ηχο τι να την κανω την πολυφωνια.

οσο για τα δειγματα εχει και καλα μεσα δεν μπορω να πω.

vl προτεινεις να δουλεψω.αλλα νομιζω θα τα δουλεψω ολλα μαζι.

να χε κανενα prophecy mesa και το korg tr...τι ωραια που θα ΄ταν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις ένα Trinity μεταχειρισμένο στα ίδια χρήματα με το Tr, ίσως και λιγότερα, του βάζεις και τη Solo-Tri επέκταση που εξομοιώνει το Prophecy και έχεις ένα Prophecy και ένα Trinity καθώς και τη δυνατότητα να βάλεις και Moss-Tri και να έχεις ένα Ζ1 και ένα Trinity.  ;)

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Moss-Tri και Solo-Tri δεν μπορούν να συνυπάρξουν μαζί σε ένα Trinity.

 

Έτοιμο υλικό δε θα βρεις απλόχερα οπότε ετοιμάσου για πολύ ξενύχτι...  :P

 

Υπάρχει και η πιο απλή λύση να βρεις ένα Prophecy μεταχειρισμένο στη μισή τιμή από το Tr.

 

Μπορείς επίσης να πάρεις ένα Motif με κάτι παραπάνω από 1000Ε με τη VL επεκτασή του, το οποίο είναι ένα καταπληκτικό όργανο με πολύ περισσότερες δυνατότητες από τα προαναφερθέντα Korg. Είναι όμως πολύ πιο δύσχρηστο και θα παιδευτείς πάρα μα πάρα πολύ γιατί θα χρειαστεί να ξεκινήσεις πραγματικά απ'το μηδέν.

 

Το θέμα δεν είναι τι προτείνω εγώ, ενδεχομένως να μη χρειάζεσαι τόσο εξεζητημένα πράγματα στη δουλειά σου όμως όταν θα έπαιζες στο σπίτι σου, για την πάρτη σου δε θα ήσουν ικανοποιημένος αν αυτό που άκουγες ήταν πολύ ανώτερο ηχητικά από αυτό που είχες φανταστεί;

 

Ψάξε και βρες videos στο YouTube από τύπους που παίζουν με Physical Modelling Ήχους και απαντησέ μου μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις πολλες λυσεις και σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου αλλα το θεμα δρομολογηθηκε.παραγγελθηκε οπως εχω πει το korg tr61.na sου πω και κατι?καλα να μαστε και του χρονου,αν χρειαζεται πανω απο ολα παιρνω και κανενα αλλο....κανενα rack ας πουμε.οσο για το you tube δεν εχω αφησει και κανενα να μην το εχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω το περιμενω.ειπανε 2 ημερες με courier.να δω ειναι αληθεια.

πανω που απεσυρα την αγγελια να σου και ενας που δινει 600 ευρω.τι λες να το δωσω σε αυτα τα λεφτα η οχι.εγω παντως εχω αλλαξει γνωμη και το θελω το οργανο αν το κανω θα ειναι μονο οικονομικοι λογοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα οικονομικά σου είναι σε τόσο κακή κατάσταση και δεν έχεις άλλη επιλογή δώσ'το με βαριά καρδιά.

 

Η γνώμη μου είναι όμως ότι αξίζει τον κόπο να ζοριστείς λίγο για να το κρατήσεις...

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αφιερώσεις λίγο χρόνο πάνω σε αυτό, αν δεις ότι δε σε ικανοποιούν τα αποτελέσματα της VL και γενικά δεν παράγεις κάτι ηχητικά ανώτερο από το Tr, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις τη ζωή σου δύσκολη.

 

Πιστεύω όμως ότι αν τελικά το κρατήσεις και ασχοληθείς θα μας ευχαριστείς που δεν το έδωσες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε τα οικονομικα μου ειναι καλα  απλα τα χρηματα προς διαθεση αγορας synth ηταν περιορισμενα γιατι εχουμε και αλλες αναγκες.τωρα που βρηκα και δουλεια σε 2ο μαγαζι ολα θα πανε καλυτερα.εξαλλου μην ξεχνας οτι η συζητηση απο οταν εγινα μελος του forum εδω ηταν περι roland fantom.

θα το κρατησω λοιπον και με καθολου βαρια καρδια οπως λες.θα ασχοληθω μαζι του και θα φτιαξω καποιους ηχους για συγκεκριμενες καταστασεις.

σκεφτηκα και το αλλο....να σαμπλαρω στο korg καποιους ηχους του yamaha και να τους επεξεργαστω εκει,φανταζεσε αποτελεσμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου