Προς το περιεχόμενο

Φθηνή Hοllow/Semi... Οι προτάσεις σας...


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πρόσφατα άκουσα μια Cort Yorktown, και δεν ήταν καθόλου κακή (αν εξαιρέσετε ότι οι μαγνήτες μου φάνηκαν λίγο αταίριαστοι)...

Μπήκα λοιπόν σε σκέψεις, να χτυπήσω καμιά φθηνούλα hollow ή semi για να κάνω την πλάκα μου από το ebay και μάλλον μεταχειρισμένη...

Το budget δεν θα πρέπει σε καμιά περίπτωση να ξεπεράσει υα 600-700 ευρώ.

Παρακαλώ για τις σκέψεις σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Να συμπληρώσω ότι οι μαγνήτες που θα φοράει δε με πολυενδιαφέρουν. Μου περισσεύει ένα σετ stormy mondays!!! (από ενθουσιασμό είχα αγοράσει δύο!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 600-700 ευρώ είτε παίρνεις κορεάτικη/κινέζικη κιθάρα τύπου Epiphone, Hagstrom ή Ibanez (και σου μένουν και αρκετά χρήματα στην τσέπη) είτε ζορίζεσαι λίγο ακόμα για να ανέβεις κατηγορία (Epiphone Elitist, Yamaha Japan κλπ.). Οι επιλογές είναι πάρα πολλές για να τις απαριθμήσει κανείς. Προσωπικά θα ξεκινούσα το ψάξιμο από Epiphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπήρχαν οι οι Stormy Mondays στη μέση, η Gretsch θα ήταν μία ενδιαφέρουσα επιλογή.

 

Eξήγησέ το λίγο... δεν το καταλαβαίνω.  :-\

 

Όσον αφορά τους Stormy Mondays, φήμες λένε ότι ταιριάζουν πολύ με τις semi ή full hollow... απλά ρωτήστε τον Ελάβντου!!!  ;D (αν και εγώ του είχα προτείνει τους Mule)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξήγησέ το λίγο... δεν το καταλαβαίνω.  :-\

H Gretsch έχει μονούς DeArmond, οπότε αν ο φίλος μας θέλει ντε και καλά να βάλει τους Stormy Mondays θα χρειαστεί routing (τα ίδια ισχύουν και για Gretsch με humbuckers γιατί δεν είναι standard-sized). Τρέχα γύρευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παίξει με αυτήν HB-35 Washburn αρκετές φορές καί προσωπικά την βρίσκω πολύ καλή γιά τα λεφτά της καί όχι μόνο.Την βρήκα πολύ καλλίτερη από πολύ ακριβότερες κιθάρες.Ο καλλίτερος καί τελικός κριτής είναι το αυτί σου αλλά κατά την γνώμη μου,η συγκεκριμένη κιθάρα είναι τρελό value 4 money καί μέσα στα χρήματα που διαθέτεις

 

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=4827

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα την Hagstrom Viking,

http://www.hagstromguitars.com/viking.html

Η κιθάρα είναι πολύ καλή και απο αισθητικής  και ηχητικής άποψης.

Το hardware και ηλεκτρικα   είναι μια χαρά, και έχει και ωραίες λέπτομέρειες όπως το tailpiece τα κλειδιά και φυσικά το headstock.

Ηχητικά δεν με απογοήτευσε πουθενά είτε κατευθείαν στο guitar rig ειτε live με οποιοδήποτε ενισχυτή.

Φυσικά αν την τσιτώσεις με dist/overdrive έχει feedback αλλα αυτό το περιμένεις ούτως η άλλως σε τέτοιες κιθάρες

Η κιθάρα ήρθε τέλεια σεταρισμένη και  το υλικό της ταστιέρας θυμίζει έβενο.

Πάντως έχοντας πειραματιστεί με διάφορες σχιστομάτισες κιθάρες πιστεύω οτι στα λεφτά της δεν θα έπαιρνα κάτι καλύτερο και δεν σκοπεύω να αλλάξω τπτ πάνω της!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν απειρες προτασεις.Στη θεση σου ,μια και οι Hagstrom εχει πολυ καλους μαγνητες & ειναι κριμα να τους αλλαξεις ,θα επαιρνα μια Epiphone Sheraton ή μια Johnson αν ηταν να ψωνισω απο Ευρωπη ή μια ΥΑMAHA SA2200/IBANEZ AS200 (μιλαμε για εκπληκτικες κιθαρες ) απο ΗΠΑ .

 

 

"Παιζει" μια και στο γερμανικο ebay μπορει να κλεισει σε λογικη τιμη

 

http://cgi.ebay.de/Yamaha-SA-2200-Semiakustik_W0QQitemZ120318367111QQcmdZViewItem?hash=item120318367111&_trkparms=72%3A1274|39%3A1|66%3A2|65%3A12|240%3A1318&_trksid=p3286.c0.m14

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου