Προς το περιεχόμενο

Φθηνή Hοllow/Semi... Οι προτάσεις σας...


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Alderbody πώς γίνεται να μακρύνεις το neck tenon? Παράξενο μου ακούγεται...

 

γι' αυτο και εβαλα σε εισαγωγικα το "μακρυνα"...  :)

 

οταν αλλαξα τους μαγνητες και εβγαλα τον neck ειδα απο κατω το neck joint. Ειχε το κλασσικο κενο (ως μη long neck tenon) το οποιο ηταν γεμισμενο με κολλα...  :(

 

Προσεκτικα αφαιρεσα την κολλα, καθαρισα την περιοχη, και "σφηνωσα" (και κολλησα) ενα κομματι hard maple ακριβως στο χωρο που ηταν κενος. Ετσι, και καλα, "μακρυνε" το neck tenon και γεμισε ο χωρος.  ::)

 

Επ' ουδενι δεν υποστηριζω οτι το εν λογω εγχειρημα εχει τα ιδια αποτελεσματα με μια "εκ γεννετης" long tenon κατασκευη!!!

 

Παντως πιστευω οτι κατι κερδισε το οργανο αφου ειναι πλεον ...virtual long tenon!...  ;D

 

και στην τελικη και τιποτα να μην κερδισε, περασα τοτε μερικες δημιουργικες ωρες!...  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τσιμπα το οχημα οχι γιατι το ξέρω αλλα επειδή τα παιδια εδω τις κιθαρες τις προσέχουν περισσότερο απο τις γυναικες-γκόμενες.Ζουνε με το να κοιτάνε κ να παιζουν αυτα τα ξύλα με τις χορδές.

 

Το παλεκάρι το αλτερβόδι το ξέρουμε εδώ κ αμα σε δώκει μαιμού ακούρδιστο ξύλο θα τον λιθοβολάμε για κανα μήνα.Ο παπουφάνκ θα του περάσει πρώτος τα ηλεκτρικά απο πίσω.Γι' αυτο σε λεω παρε το αμα το γουστάρεις ετσι οπως φαίνεται.(εμενα απο ομορφια δε μου λεει τπτ :P )

 

;D ;D ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ' ουδενι δεν υποστηριζω οτι το εν λογω εγχειρημα εχει τα ιδια αποτελεσματα με μια "εκ γεννετης" long tenon κατασκευη!!!

 

Και γιατι οχι?Τι παραπανω εχει μια long tenon κατασκευη απο αυτο που εκανες ;) στην ουσια εξασφαλιζει τη "συνεχεια" του λαιμου με το center block.

 

ευγε νεε μου εξαιρετικη σκεψη (και σχετικα ευκολη να γινει σε σκαφη τυπου 335) !!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευγε νεε μου εξαιρετικη σκεψη (και σχετικα ευκολη να γινει σε σκαφη τυπου 335) !! 

 

thanks SF! ;)

 

τωρα, και σε σκαφη αναψυχης!  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρείτε τα γιατι ειναι και το οργάνι δοκιμασμένο ενω απο μια ενδεχόμενη παραγγελία απο εξωτερικό μπορεί να κανεις αυτο το πράμα http://www.noiz.gr/index.php?topic=155707.0

 

Οχι πως δεν γίνεται αλλα θα σου βγεί πιο ακριβή στο τέλος η κιθάρα.Αλλιως θα πρεπει να την στείλεις πίσω απο κει που την πήρες για να σου στείλουν αλλη κ γενικα τρέξιμο κ αβεβαιότητα.

Επειδή σου έτυχε εσένα, δε σημαίνει ότι συμβαίνει τόσο συχνά ώστε να κινδυνολογούμε. Εγώ έχω πάρει 3 κιθάρες online και - πέραν του ότι οι 2 ήταν ασετάριστες - δεν υπήρχε ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σου έτυχε εσένα, δε σημαίνει ότι συμβαίνει τόσο συχνά ώστε να κινδυνολογούμε. Εγώ έχω πάρει 3 κιθάρες online και - πέραν του ότι οι 2 ήταν ασετάριστες - δεν υπήρχε ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. :)

 

Οκ.Οποτε μπορει να πάρει την αλτερβόδι γκιτάρ να τελειώνει απο το περιμενε κ σταυροκοπήσου.Αυτο θελω να πώ στην τελικη κ οχι οτι συμβαινει, απλα εχει μια δοκιμασμενη σιγουρα κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου