Προς το περιεχόμενο

Καριέρα στα Ντραμς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. :)

Εχω ένα προβληματισμό και θα ήθελα να τον εκθέσω.

Ειμαι 28 και παίζω διάφορα όργανα (αρμόνιο, τουμπελέκι κ.τ.λ)

 

Εδώ και κάτι μήνες έχω αρχίσει με  να ασχολούμαι και με την ντραμς

Βρήκα δάσκαλο (συγκεκριμένα τον Χρήστο Κουτσούρη απο τους Μπλε) με έδειξε κάποια πράγματα και θέλω να προχωρήσω

 

Το θέμα είναι μπορω σε αυτήν την ηλικία να ακολουθήσω επαγγελματική πορεία drummer  ή  όχι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κέφι μου κάνω και με γοητεύει πολύ η drums .!!!

Το σκέφτομαι για επαγγελματικά

Για τον 55αρη σε τετοια ηλικία δύσκολο ως απίθανο να ασχοληθείς επαγγελματικα έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι οτι φυσικά και μπορείς να ξεκινήσεις και να φτάσεις και σε ενα παρα πολύ καλό επίπεδο,γιατί όχι και σε επαγγελματικό(άσχετο αν θα βρεις δουλειά μετά). Το θέμα είναι...χρόνο έχεις; Επίσης βρες οσο το δυνατόν πιο γρήγορα μια μπάντα να παίζεις, δε φαντάζεσαι ποσο θα σε ανεβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει  ενα 6-7ωρο  την εβδομάδα σε σετ -studio , χώρια  την εξάσκηση στα μαξιλάρια :)

Mπάντα νωρίς δεν είναι εδώ ακόμα δεν μπορώ να παίξω καλά το buzz roll.

Aλήθεια πως το παίζετε ρε παιδια αυτό ;

Δεν "σπάει" το αριστερό χέρι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ξεκίνα εσύ φίλε μου σοβαρά αυτό που κάνεις και μη σε στεναχωρεί το αν προλαβαίνεις. Το να παίζεις καλή ντραμς μπορεί να σου συμβαίνει και στα 70 σου. Η μουσική δεν είναι ποδόσφαιρο.  ;)

 

Παράκληση: Ενα - ενα τα θέματα. Για το buzz roll κλπ ξεκίνα άλλο θέμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6-7 ώρες την εβδομάδα πιστεύω είναι λίγες για τους στόχους που θέτεις.

Τώρα για το buzz roll καλύτερα να συνηθίσεις λίγο το όργανο με απλούς ρυθμούς 4/4 και το αφήσεις για αργότερα.

Υπάρχουν και κατατοπιστικότατα βιντεάκια στο youtube πάντως  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεμε παιζω επαγγελματικα (κατα τη γνωμη μου) εννοουμε 2 πραγματα.

 

1) και με βαρυτητα 90% ΑΜΟΙΒΟΜΑΙ - ΒΙΟΠΟΡΙΖΟΜΑΙ

2)ΠΑΙΖΩ ΣΕ ΕΝΑ Α ΕΠΙΠΕΔΟ

 

Οι τροποι να βγαλεις χρηματα απο το παιξιμο ειναι χοντρικα οι εξης : μαγαζια (σκυλαδικα κυριως αντε κ καμια μουσικη σκηνη για χαρτζηλικι), ηχογραφησεις σε στουντιο και διδασκαλια.

 

Κατα την ταπεινη μου αποψη για να εισαι σε θεση να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις των παραπανω χρειαζεται ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ. Δηλαδη να εχεις καλη τεχνικη , να εισαι εξοικιωμενος με διαφορετικα ειδη μουσικης, να μπορεις να εισαι μελος μπαντας, να εισαι ακριβης στο χρονο κ να παιζεις με μετρονομο, να μπορεις να διαβασεις μια παρτιτουρα κλπ κλπ.

 

Στο προκειμενο τωρα κ χωρις να θελω να γινω κακος νομιζω οτι για να τα αποκτησεις ολα αυτα στην ηλικια που εισαι, χρειαζεσαι ΠΟΛΛΕΣ (μα ΠΟΛΛΕΣ) ωρες μελετης για αρκετο διαστημα + βεβαια ενα πολυ καλο δασκαλο να σε παρει επ ωμου. Γενικα μου φαινεται δυσκολο να εισαι σε θεση να διαθεσεις τοσο πολυ χρονο σε αυτη την ηλικια

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου