Προς το περιεχόμενο

''Rockin' the night''-Rapturous V


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λιγες μερες ηρθαν στο home studio μου μια παρεα απο παιδια (Rapturous V) και γραψαμε 2 δικα τους τραγουδια σε κλασσικους hard rock δρομους..

Οφειλω να ομολογησω οτι ''ανεβαινω'' πολυ οταν βλεπω νεα παιδια(μαθητες λυκειου)

να δημιουργουν σ αυτο το παλιομοδιτικο στυλ...

Πρωτα γραψαμε ντραμς-μπασο-1 κιθαρα λαιβ και μετα περασε απο πανω 2η κιθαρα και η φωνη.

Παρα τις πολυ εμφανεις εκτελεστικες ατελειες μιας και OΛΑ ηταν πραγματικα ''οne take'',θα ηθελα τη γνωμη σας για τον ηχο και ο,τιδηποτε εχετε να παρατηρησετε ως προς αυτον.

Η ολη διαδικασια πηρε 3 ωρες...(εγγραφη-μιξη).

Φυσικα οποιαδηποτε κριτικη για ο,τιδηποτε,ευπροσδεκτη...

Καλη ακροαση!

ROCKIN_THE_NIGHT_mp3.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στα παιδιά. Για την ηλικία τους, τα πάνε μια χαρά. Έναν πληκτρά τον θέλουν όμως - και δεύτερα φωνητικά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στα παιδιά. Για την ηλικία τους, τα πάνε μια χαρά. Έναν πληκτρά τον θέλουν όμως - και δεύτερα φωνητικά.

Mα πολυ καλα νομιζω.

Τους ειπα να βαλουμε κανα πληκτρο η κανα πισω φωνητικο στο ρεφραιν αλλα δεν ηθελαν..

Το θελανε ωμο...

Παρεπιπτοντως,θεωρω τον τραγουδιστη μεγαλο ταλεντο.Μακαρι να συνεχισει...

Περιμενω γνωμες για τον ηχο γιατι πειραματιζομαι με τα φυσικα τυμπανα τελευταια... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο, αν δεν έλεγες ότι είναι home made παραγωγή, θα πίστευα ότι ακούω κάποιο κομμάτι από την αναβίωση του hard rock στη Βρεττανία αρχές της δεκαετίας του ΄80. Θυμάσαι κάτι γκρουπ σαν του Praying Mantis κλπ που είχαν αγνές προθέσεις αλλά από συνθέσεις δεν πλησίαζαν την χρυσή εποχή των αρχών της δεκαετίας του ΄70. Λοιπόν κάπως έτσι μου ακούστηκε η προσπάθεια των παιδιών. Παίζουν καλά μέσα στο ύφος, συνθετικά όμως τα πάντα ήταν προβλέψιμα. Ο τραγουδιστής είναι όντως καλός, το σόλο της κιθάρας όμως μου ακούστηκε μίζερο. (Μήπως θα 'πρεπε ν΄ασχοληθείς λιγάκι με το θέμα?). Μακάρι πάντως όταν ήμασταν μαθητές λυκείου να παίζαμε σαν αυτούς. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο, αν δεν έλεγες ότι είναι home made παραγωγή, θα πίστευα ότι ακούω κάποιο κομμάτι από την αναβίωση του hard rock στη Βρεττανία αρχές της δεκαετίας του ΄80.  Παίζουν καλά μέσα στο ύφος, συνθετικά όμως τα πάντα ήταν προβλέψιμα. Ο τραγουδιστής είναι όντως καλός, το σόλο της κιθάρας όμως μου ακούστηκε μίζερο. (Μήπως θα 'πρεπε ν΄ασχοληθείς λιγάκι με το θέμα?). Μακάρι πάντως όταν ήμασταν μαθητές λυκείου να παίζαμε σαν αυτούς. ;)

 

Nεστορα απο την πρωτη σου φραση,που αφορα τον τομεα μου,βγαζω το συμπερασμα

οτι σου αρεσε ο ηχος και αυτο με χαροποιει ιδιαιτερα!

Το κομματι ειναι οντως πολυ προβλεψιμο και κοινοτοπο συνθετικα αλλα...εγω στην ηλικια τους επαιζα το smoke on the water σε μια χορδη..Το καλο ειναι οτι συνεθεσαν μια ΠΟΛΥ αξιοπρεπη vocal line και αυτο δειχνει συνθετικες ικανοτητες που θα ωριμασουν με τον καιρο..

Απο κει και περα,το σολο ειναι εντελως αρχαριο,απ οτι καταλαβα τα παιδια δεν εχουν ασχοληθει με το lead παιξιμο και πολυ,δεν αναμιχθηκα καθολου γιατι θελησα να ακουσουν

αυτο που ειναι πραγματικα χωρις διδαχες κι ας ημου ετοιμος ν αρπαξω την κιθαρα..

Νομιζω οτι ειναι καλυτερο αν θες να βοηθησεις,να αφησεις ενα παιδι που ξεκιναει ν ακουσει τον εαυτο του σε μια ηχογραφηση για να νιωσει μονος την αναγκη να καλυτερευσει και να μην πτοηθει απο παρεμβασεις.Λεπτες ισορροπιες.. ;)

Θελει μαθηματα ο lead..Θα τα κανει πιστευω..

Σ ευχαριστω πολυ για το σχολιο!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό γενικά , ειδικά για τοσο νεαρό γκρουπ.

Ο ήχος μου άρεσε , ήταν πολύ κλασσικός παλιομοδιτικος μεταλ ήχος.

Μπράβο σε όλους σας.

 

EDIT μολις ακουσα το τελείωμα του κομματιού και ... μάλλον δεν χρειάζοταν αυτό το ψηλο τουλάχιστον έτσι οπως το έβγαλε ο τραγουδιστής (κατα τα άλλα έχει πολύ καλη φωνή και προφορά)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT μολις ακουσα το τελείωμα του κομματιού και ... μάλλον δεν χρειάζοταν αυτό το ψηλο τουλάχιστον έτσι οπως το έβγαλε ο τραγουδιστής (κατα τα άλλα έχει πολύ καλη φωνή και προφορά)

Και γω οταν το ακουσα πεταχτηκα απ την καρεκλα..αλλα ξαναεκατσα.. ;D

Αφου θελε να τσιριξει το παιδι..να του το κοβαμε?Νιατα ειν αυτα... ;D

Ευχαριστουμε πολυ Loki!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί σύνθεσης συμφωνώ με Νέστορα αλλά αυτό θέλει το χρόνο του.Τη lead κιθάρα την περίμενα χειρότερη από αυτό που άκουσα. Μου έκανε εντύπωση δε ότι είναι άψογη χρονικά, κάτι που είναι μάλλον σπάνιο σε παιδιά που είναι αρχάριοι.

 

Όσον αφορά τη μίξη, το μόνο που μου φάνηκε εκτός ήταν το cowbell. Μάλλον ακούγεται υπερβολικά δυνατά και δίνει την εντύπωση ότι έχει προστεθεί από πάνω. Κατά τ' άλλα φαίνεται ότι έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έκανε εντύπωση δε ότι είναι άψογη χρονικά, κάτι που είναι μάλλον σπάνιο σε παιδιά που είναι αρχάριοι.

 

Όσον αφορά τη μίξη, το μόνο που μου φάνηκε εκτός ήταν το cowbell. Μάλλον ακούγεται υπερβολικά δυνατά και δίνει την εντύπωση ότι έχει προστεθεί από πάνω. Κατά τ' άλλα φαίνεται ότι έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

Exεις δικιο,υπαρχει η σωστη χρονικη βαση για τα παραπανω!Aυτο φαινεται και στις ρυθμικες που χανουν ελαχιστα και ηταν ενα take..

 

Ευχαριστω για το σχολιο Jazz!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πολύ καλό! Δεν χρειάζεται νομίζω καμμία απολύτως υπόδειξη στα παιδιά, όλα θα πάρουν τον δρόμο τους, απλά να ευχηθώ καλή συνέχεια, και συγχαρητήρια στον παραγωγό που έβγαλε τον καλύτερό τους ευατό (δεν περιμέναμε και τίποτα λιγότερο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου