Προς το περιεχόμενο

Ποιότητα καλωδιου μικροφωνου. Τι σημαινουν τα χαρακτηριστικα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για κιθάρες εγώ χρησιμοποιώ φτηνιάρικα γιατί όπως είπα παραπάνω δεν ακούω και πολλές διαφορές που να αξίζουν τα λεφτά τους

για line βάζω belden και για mic mogami

 

τώρα πρόσεξα ότι είμαστε ΕΝΤΕΛΏΣ off-topic ;D 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν η πηγη και ο δεκτης ειναι ανω της μετριας ποιοτητας τοτε με ενα καλυτερο καλωδιο (π.χ. 50€ αντι για 5€, οχι υπερβολες του τυπου 2000€ το μετρο) και δεδομενου οτι τα μεσα ακροασης ειναι πολυ καλα, τοτε ναι, υπαρχει διαφορα.Οπως ομως ειπωθηκε και πιο πανω, ο καθενας αξιολογει και κοστολογει την αξια αυτης της ηχητικης διαφορας και αν αξιζει να την πληρωσει.

Επειδη παλιοτερα ειχα την τυχη να παρευρεθω σε συγκρισεις-ακροασεις hi-end μηχανηματων, περα απο το hype που περιελαμβανε η ολη ιστορια (με θυματα ευτυχως μονο καποιους "ευκαταστατους") οφειλω να ομολογησω οτι πραγματικα υπηρχαν διαφορες απο καλωδιο σε καλωδιο, ακομα σε σε καλωδιο τροφοδοσιας(ρευματος). Αυτο που παρατηρησα ομως ηταν οτι απο ενα σημειο και πανω (χρηματικα) οι διαφορες δεν ηταν σε αντικειμενικη ποιοτητα αλλα σε ηχητικο "χαρακτηρα" π.χ. αναμεσα σε διαφορες σειρες της Cardas.

@superfunk

Νικο, με ολο το σεβασμο και την συμπαθεια που τρεφω προς το ατομο σου, γιατι πρεπει να εισαι σχεδον παντα τοσο απολυτος και αφοριστικος? Ουτε εγω θα εδινα 3000€ για ενα ζευγαρι interconnect του μισου μετρου ακομα και αν τα ειχα, αλλα μην εισαι τοσο κατηγορηματικος οτι ενα καλωδιο που κανει 1€ το μετρο με ενα που κανει 30€ δεν εχει καμια διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα μην εισαι τοσο κατηγορηματικος οτι ενα καλωδιο που κανει 1€ το μετρο με ενα που κανει 30€ δεν εχει καμια διαφορα.

 

δεν ειπα κατι τετοιο  ξαναδιαβασε αυτα που εγραψα ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ. ;)

 

(αν και φυσικα υπαρχουν καλωδια του 1 ευρω το μετρο που ειναι καλυτερα απο αυτα των 30 π.χ. τα φτηνα George L  ειναι πολυ καλυτερα απο τα απαισια Monster για κιθαρα ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εννοείται ότι υπάρχει σημαντική και εμφανής διαφορά μεταξύ των καλωδίων που κοστίζουν 25 ευρώ το μέτρο και κάποιων άλλων που κοστίζουν 25 ευρώ το χιλιόμετρο. Η τραγικότητα της υπόθεσης είναι στα καλώδια που κοστίζουν 2.000 - 3.000 ευρώ (το ζευγάρι) για 1-2 μέτρα, έρχονται σε ειδικές θήκες που κοστίζουν 500 ευρώ από φίνο μετάξι Κίνας, διαθέτουν τεχνολογίες που ούτε η NASA μπορεί να τις διαννοηθεί και φυσικά αποσκοπούν σε ανθρώπους που τα φυσάνε και δεν έχουν πως αλλιώς να τα ξοδέψουν. Και επίσης εννοείται ότι δεν μπορούν να ακούσουν διαφορές - αυτά περί χρυσών αυτιών τα θεωρώ ΦΕΝΑΚΗ. Πολύ περισσότερο είναι ψυχολογικό το ζήτημα - του στυλ "ο εξοπλισμός μου είναι πανάκριβος, να μην είναι ΚΑΙ τα καλώδια πανάκριβα"?

 

Και επίσης εννοείται ότι τα διάφορα περιοδικά γράφουν παπαρ0λ0γίες - αν μου τα χώναν και μένα χοντρά θα σας έβγαζα ότι ένα mixer της Mulinex είναι το ίδιο με μία αναλογική Neve κονσόλα...  ;D

 

Προσωπικά μιλώντας θεωρώ ότι τα καλύτερα καλώδια είναι τα VoVox - παρ' όλο που θεωρώ ότι και πάλι η τιμή τους είναι τσιμπημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μου τα χώναν και μένα χοντρά θα σας έβγαζα ότι ένα mixer της Mulinex είναι το ίδιο με μία αναλογική Neve κονσόλα

 

Έχει μια βάση αυτό καθώς και τα δύο... μιξάρουν!!!

 

;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περισσότερο είναι ψυχολογικό το ζήτημα - του στυλ "ο εξοπλισμός μου είναι πανάκριβος, να μην είναι ΚΑΙ τα καλώδια πανάκριβα"?

 

E, υπάρχει κι ένας παλιός άγραφος κανόνας που λέει χοντρικά ότι η αξία των καλωδίων σε ένα καλό σύστημα "επιτρέπεται" να φτάνει και το 10% της συνολικής τιμής του συστήματος, αλλά σε υψηλές κατηγορίες τιμής όντως ξεφεύγουμε...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακολούθησα την όλη συζήτηση και έχω να προσθέσω το εξής.Έχω τα Mackie HR824 και RME καρτα.Τα ακουγα απο καλώδια των 40,ψάχτηκα λίγο,και πήγα και πήρα λοιπόν mogami studio και μου πήγαν 400 περίπου για 2 καλώδια 2,5 μέτρων το καθένα.Ο ήχος απλά ένιωσα σαν να ανέβηκε κατα 30% σαν να έβαλα καλούς converters ένα πράγμα

www.beatonboard.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου