Προς το περιεχόμενο

Ασφαλεια αγορων με πιστωτικη καρτα.


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή η μητέρα μου είναι τραπεζικός κ έτυχε στην αδερφή μου που σπουδάζει στην Αγγλία μία ατυχία με την πιστωτική, έχω να δηλώσω πως όλες οι τράπεζες διαθέτουν πλέον Τμήμα Παρακολούθησης Συναλλαγών των πιστωτικών καρτών.

Το τμήμα ειδικεύεται κατά κάποιον τρόπο στο να εντοπίζει "ασυνήθιστες" συναλλαγές κ να ειδοποιεί τον πελάτη.

 

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ, η επιστροφή των χρημάτων δεν γίνεται πάντοτε κ σε όλες τις περιπτώσεις.

Υπάρχουν φυσικά όροι κ προυποθέσεις.

Κυρίως αφορούν αποδεικτικά στοιχεία, όπως αποκόμματα, αποδείξεις, ηλεκτρονικά ίχνη, υπεύθυνες δηλώσεις, πράγματα που δεν γίνονται μέσα σε 1 μέρα.

Είναι που λένε να μη σου τύχει.  :-\

 

Πάντως, αυτό που ισχύει είναι, ότι ΕΦΟΣΟΝ πληροίς τις προυποθέσεις, τα χρήματα επιστρέφονται ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ.

 

Μεγάλη προσοχή χρειάζεται, όταν χρησιμοποιείτε κάρτες σε χώρες του εξωτερικού, κ κυρίως όταν κάνετε αναλήψεις από ATM, σε αγορές ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΩΝ εισιτηρίων κ σε συναλλαγές με φυσικά πρόσωπα, δηλαδή σε μαγαζιά αμφιβόλου εμπιστοσύνης (μπαρ, ποτάδικα, club etc.).

Εκεί συνήθως καιροφυλακτούν οι απατεώνες.

 

Οnline απάτες στην Ελλάδα, δεν υπάρχουν μέχρι στιγμής παρά ελάχιστες.

 

Προσωπικά, έχω χαμηλώσει το όριο της πιστωτικής τόσο όσο χρειάζομαι, κ ΠΑΝΤΑ ελέγχω την κίνηση των χρεώσεων.

Το να αμφισβητήσετε κάποια συναλλαγή που δεν κάνατε αποτελεί ΔΙΚΑΙΩΜΑ κ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ για τον καθένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σχετικά με τις ελάχιστες απάτες... δεν είναι μόνο ξεκάρφωτοι επιτήδειοι, αλλα δυστυχώς μέχρι και οι ίδιες οι επιχειρήσεις συνεργάζονται με συμμορίες και κλέβουν τον κόσμο!απίστευτο!και δεν λένε και ποιες είναι... για δείτε αυτό:

 

Όπως τόνισε ο υπαστυνόμος Α' του Τμήματος Οικονομικού Εγκλήματος της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής, Κ.Ράγκος, πέρυσι η υπηρεσία του εντόπισε τέσσερις εμπορικές επιχειρήσεις, οι οποίες κατάφεραν χρησιμοποιώντας γνήσια ΡΟS και πλαστές κάρτες από την Ευρώπη και τις ΗΠΑ να πραγματοποιήσουν με τη βοήθεια συνεργών εικονικές συναλλαγές ύψους 14 εκατ. ευρώ. Σύμφωνα με τον ίδιο, μόνο από μία επιχείρηση εμπορίας ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών ειδών πραγματοποιήθηκαν σε μόλις μία ημέρα συναλλαγές ύψους 1,2 εκατ. ευρώ, τα οποία και εισπράχθηκαν δύο ημέρες αργότερα από τις τράπεζες. Ο συγκεκριμένος έμπορος συνελήφθη από την Αστυνομία και είναι ως σήμερα προφυλακισμένος.

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=941918

 

Το ποιο ασφαλές είναι χρεωστική με λογαριασμό που βάζεις κάθε φορά μέσα μόνο τα λεφτά της αγοράς, και το αμέσως επόμενο πιστωτική λόγο της δυνατότητας καταγγελίας συναλλαγών. Χρεωστική χύμα συνδεδεμένη με κάποιο "κύριο" λογαριασμό μας (που δυστυχώς είναι και το πιο βολικό) είναι δυστυχώς επικύνδυνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αν φτυσεις στο πεζοδρομιο η δεν ανακυκλωνεις πας 1 μηνα φυλακη...σοβαρα μιλαω)

Τώρα δηλαδή αν πω ότι καλό θα μας έκανε κάτι τέτοιο θα φταίω;;; ;D ;D ;D ;D ε;; ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δηλαδή αν πω ότι καλό θα μας έκανε κάτι τέτοιο θα φταίω;;; ;D ;D ;D ;D ε;; ;D ;D ;D

 

φυσικα και δεν θα φταις η επιβολη ειναι πλεον ο μονος τροπος να εχουμε μια αξιοπρεπη ζωη  στη ζουγκλα που ζουμε ...δυστυχως....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Αύγουστο είχα την ατυχία να διαρεύσει ο αριθμός της πιστωτικής μου κάρτας στο Internet, μέσω ενός email το οποίο παρουσιάστηκε σαν PayPal και ζήτησε ανανέωση των στοιχείων. Τα έδωσα. Κακώς βέβαια, γιατί ενώ είχα κάνει 2 αγορές μέσω PayPal πριν από 3-4 χρόνια και έκτοτε δεν ξαναχρησιμοποίησα την εν λόγω υπηρεσία, αποδείχτηκε ότι το email ήταν κακόβουλο  >:( >:( Παρ' όλα αυτά το κράτησα γιατί είχα μία αμφιβολία για το ποιόν του έτσι ώστε να μπορώ να το ελέγξω αργότερα.

 

Οπότε μία ωραία Δευτέρα με καλεί μία υπάλληλος της Εθνικής και μου λέει τα καθέκαστα. Στην πραγματικότητα μου ζήτησε την άδειά μου για να γίνουν κάποιες μυστήριες χρεώσεις και απλά της είπα ότι δεν έγκρίνω καμία από αυτές. Κάποιες είχαν προλάβει να γίνουν ήδη, οπότε ακυρώθηκαν και αυτές. Όταν την ρώτησα πως κατάλαβαν ότι τα sites ήταν κακόβουλα μου ανέφερε ότι διαθέτουν ειδικό λογισμικό το οποίο όμως κάνει δειγματοληπτικούς και όχι πάγιους ελέγχους.

 

Αντίστοιχο τηλεφώνημα έλαβα πριν από 2 χρόνια, πάλι από την Εθνική, όταν θορυβήθηκαν γιατί ένα site (το amazon.co.uk) προσπαθούσε να κάνει μία καθ' όλα νόμιμη χρεώση 30 ευρώ επειδή ήταν Κυριακή. (Μα καλά αυτοί δεν έχουν άλλη δουλειά να κάνουν την Κυριακή;;  ???)

 

Τελικά είναι όντως να μην σου τύχει, αν και θεωρώ ότι, πέραν της χαζομάρας της δικής μου στο προηγούμενο παράδειγμα, οι αγορές μέσω πιστωτικής δεν είναι λιγότερο ασφαλές από τις οποιοδήποτε άλλες αγορές. Απλά θα ήθελα να τους ρωτήσω κάποια στιγμή αν μπορεί η οποιαδήποτε χρέωση να επιβεβαιώνεται με ένα τηλεφώνημά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμια εταιρια δεν δεχεται να σου στειλει εμπορευματα σε δ/νση διαφορετικη απο αυτη της καρτας σου.

 

Νίκο είσαι σίγουρος για αυτό; Βλέπω πολλές φορές ότι υπάρχει "billing address" και "shipping address"... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο είσαι σίγουρος για αυτό; Βλέπω πολλές φορές ότι υπάρχει "billing address" και "shipping address"... ???

 

Απλά οι περισσότερες εταιρίες την πρώτη φορά που θα το επιχειρήσεις θα σου ζητήσουν κάποιου είδους επιβεβαίωση, συνήθως μια φωτοτυπία της πιστωτικής σου κάρτας μαζί με κάποιον λογαριασμό που αποδεικνύει ότι εσύ ο ίδιος ζητάς να στείλεις τα πράγματα σε άλλη διεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως για αγορές στο Ιντερνετ, χρησιμοποιώ χρεωστική (debit) και όχι πιστωτική (credit). Άντε και να μου πάρουν τα στοιχεία (που τέλος πάντων, τελικά αν κάποιος αγοράσει κάτι, αυτό ΠΡΕΠΕΙ να πάει σε κάποιο μέρος, άρα... ξέρεις που πάει), δε θα μπορούν να πάρουν παραπάνω απ'όσα έχει ο λογαριασμός μεσα... Και ξέρετε, ένας επιπλέον λογαριασμός με 150 ευρώ μέσα, ή όσα χρειάζονται, δεν είναι και δύσκολο να υπάρχει... ;)

 

Μιά φορά που κλπάπηκαν ΧΡΗΜΑΤΑ απο λογαριασμό της γυναίκας μου (μεταφορά σε ΑΛΛΟ λογαριασμό, στη Τσεχία ή κάπου εκεί), τα χρήματα επιστράφηκαν αυτονυκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Αύγουστο είχα την ατυχία να διαρεύσει ο αριθμός της πιστωτικής μου κάρτας στο Internet, μέσω ενός email το οποίο παρουσιάστηκε σαν PayPal και ζήτησε ανανέωση των στοιχείων. Τα έδωσα.

Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας ή επιθετικότητας, αυτό δεν είναι ατυχία, είναι λάθος. Απλώς το λέω γιατί νομίζω είναι σημαντική η διαφορά δεδομένου του θέματος για το οποίο μιλάμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας ή επιθετικότητας, αυτό δεν είναι ατυχία, είναι λάθος. Απλώς το λέω γιατί νομίζω είναι σημαντική η διαφορά δεδομένου του θέματος για το οποίο μιλάμε ;)

 

Ναι ρε συ, φυσικά ήταν λάθος μου... :-X Πολύ κακώς τα έδωσα αλλά ευτυχώς δεν έγινε καμία ζημία. Στην πραγματικότητα βγήκα και κατά πολύ κερδισμένος από την όλη ιστορία..  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου