Προς το περιεχόμενο

Ασφαλεια αγορων με πιστωτικη καρτα.


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν πληρωνω σε ενα μαγαζι (κανονικο μαγαζι οχι ιντερνετικο) με πιστωτικη, το χαρτακι που υπογραφω και κραταει το μαγαζι εχει επανω ολοκληρο τον αριθμο της καρτας μου ενω αυτο που κραταω εγω εχει μερικα σβησμενα(το αντιθετο δεν επρεπε να συμβαινει?).

με δεδομενο οτι το καταστημα εχει ολα τα προσωπικα στοιχεια μου , ειτε επειδη τα εδωσα για να αγορασω νοβα , κινητο , ειτε επειδη εχει τα βασικα στοιχεια μου απο παλιοτερη αγορα με δοσεις κπ κλπ κπ , ειτε επειδη μου εστελνε παλια Newsleter και εχει τα βασικα στοιχεια μου , και για χιλιους αλλους λογους,θελω να ρωτησω το εξης :

δε μπορει ο καθε ενας κακοβουλος υπαλληλος να κανει on line αγορες με τον αριθμο μου και τα στοιχεια μου?

( τον τριψηφιο αριθμο οπισθεν της καρτας μπορει να τον δει αφου αυτος χτυπαει την καρτα αντι του σωστου τροπου συμφ με τον οποιο πρεπει ο πελατης να την χτυπαει και να μην τν αποχωριζεται απο το χερι του ποτε)

Το μονο που ισως αποτρεπει καποιον κακοβουλο να κανει αγορες με την καρτα μου ειναι οτι δε θα μπορεσει να παραλαβει τα αγαθα που θα παραγγειλει καθως ειναι στο ονομα μου, αλλα μην ειμαστε αφελεις , ειναι πολυ ευκολο να πλαστογραφησει μια ταυτοτητα στο περιπου , εχετε παρατηρησει οτι σπανια την προσεχουν και αοκμη πιο σπανια σε κοιτανε στο προσωπο να δουν αν εισαι αυτος στην φωτογραφια? Μηπως εχετε παρατηρησει οτι οταν πληρωνετε με καρτα συνηθως δε ζητανε ταυτοτητα?

χρησιμοποιω συχνα τελευταια την πιστωτικη καρτα και αισθανομαι λιγο ανησυχος για την ασφαλεια που παρεχει.

 

πριν ενα χρονο σε ταξιδι μου στο παρισι , παρατηρησα οτι οι ανθρωποι αγοραζαν ποτα και σφηνακια στο club με πιστωτικη.η διαδικασια ειχε ομως ως εξης :ο μπαρμαν ειχε στον τοιχο κατι μικρουλια φορητα μηχανακια για καρτες με σπιραλ καλωδιο και το επιανε απο την χειρολαβη και το προτεινε στον πελατη. αυτος εβαζε την καρτα μονος του μεσα στο μηχανημα και πληκτρολογουσε κατι σαν πιν . γυρω απο το πληκτρολογιο και το χερι του υπηρχε καλυμμα το οποιο δεν επετρεπε να δει καποιος το πιν. και αυτο ηταν ολο . δε θυμαμαι μετα βεβαια αν εβγαζε χαρτακια και αν πεφταν υπογραφες , αλλα νομιζω πως δε εγινε κατι τετοιο .

Τι ειδους συναλλαγη ηταν αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυνητικα ναι θα μπορουσε, αλλα θα επρεπε να ξερει και τη δ/νση σου για να ερθει να σου "κλεψει" τα εμπορευματα που θα παραγγειλει ;)

 

Καμμια εταιρια δεν δεχεται να σου στειλει εμπορευματα σε δ/νση διαφορετικη απο αυτη της καρτας σου.

 

Εξαλλου οι περισσοτερες τραπεζες προσφερουν δωρεαν on line παρακολουθηση των κινησεων της καρτας σου οποτε κανε οτι και εγω (που εχω να πληρωσω με μετρητα...20 χρονια) δηλ. καθε 2-3 μερες σπαταλαω 2-3 λεπτα ελεγχοντας τες.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτο εξηγω παραπανω. οτι εχουν την διευθυνση μου.και οχι μονο . αναλογα με την περιπτωση , εχουν τα τηλεφωνα μου, εχουν το αφμ μου ,τον αριθμο ταυτοτητας μου , την ακριβη ηλικια γεννησης μου , το email μου , κλπ κλπ κλπ

 

αυτο που λες με την ονλαιν ενημερωση ειναι σωστο.

σε ποιες συναλλαγες μου τηλεφωνει η εταιρια και με ρωταει αν αποδεχομαι την χρεωση? πχ για ενοικιαση αυτοκινητο στο βελγιο μου τηλεφωνησαν αλλα για αγορα απο thomman οχι .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Ολα αυτα που λες ισχυουν και ειναι υπαρκτοι κινδυνοι. Νομιζω επισης οτι αυτο με την Δ/νση δεν διασφαλιζει απολυτως τιποτα (τον τελευταιο χρονο χρησιμοποιω για αγορες την καρτα της φιλης μου η οποια ειναι σε δ/νση διαφορετικη απο την δικη μου και δεν υπηρξε απολυτως κανενα εμποδιο στη χρησιμοποιηση της και παραλαβης των προιοντων απο μερους μου). Επιπλεον σκεφτομαι τι θα εμποδιζε εναν κατοχο ολων των στοιχειων της καρτας σου (η μου) να την παρει να κανει ενα λογ/σμο στο paypal με τα δικα του στοιχεια Δ/νσης κ.λ.π και να πληρωνει μεσω paypal (το οποιο θα εχει καταχωρημενα τα δικα του στοιχεια) ?????Διορθωστε με αν κανω λαθος. Νομιζω οτι και εδω η λυση της προπληρωμενης ( η η παλιομοδιτικη μεθοδος των μετρητων ειναι η καλυτερη για απολυτη 100% ασφαλεια)

 

    Χωρις να θελω να κινδυνολογω  (εξαλλου χρησιμοποιω κατα κορον καρτα για αγορα μεσω νετ, οχι τοσο συχνα ομως για αγορες απο "πραγματικα καταστηματα" οπου προτιμω παντα τα μετρητα) σαφως μεγαλυτεροι ειναι οι κινδυνοι απο χρησιμοποιηση της on line. Τελευταια μαλιστα παρατηρω σε αρκετους γνωστους μου αυξηση περιπτωσεων με ασχετες χρεωσεις (π.χ αεροπορικα εισητηρια) κατοπιν παραγγελιων που εδωσαν online.

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ συνεχώς κάρτα (χρεωστική) και στο internet και για αγορές in real world :D Ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Η μόνη περίπτωση που ξέρω να υπήρξε πρόβλημα ήταν όταν πριν 6-7 χρόνια βρήκε ο πατέρας μου μια κουφή χρέωση στην πιστωτική του (Diners αν θυμάμαι καλά), πήρε τηλέφωνο και τους είπε ότι δεν είχε κάνει την αγορά που του είχε χρεωθεί και του επέστρεψαν τα χρήματα ζητώντας του συγνώμη.

 

Ναι, θα ήταν πολύ καλό αυτό που λες boody, και στη Νορβηγία που πήγα πριν μια βδομάδα ακριβώς έτσι συνέβαινε, και btw πλήρωναν με πιστωτική παντού, για φαγητό, για μια μπύρα, για έναν καφέ, στο ταξί, στα ψιλικατζίδικα, στα McDonalds κλπ. Κατά τη γνώμη μου ο μόνος σοβαρός κίνδυνος με τη χρήση πιστωτικών καρτών βρίσκεται στο ότι ο κάθε βλάκας τη χρησιμοποιεί ως μέσο για να αγοράζει πράγματα που δεν έχει τα λεφτά να πληρώσει και μετά τρέχει και δε φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Ολα αυτα που λες ισχυουν και ειναι υπαρκτοι κινδυνοι. Νομιζω επισης οτι αυτο με την Δ/νση δεν διασφαλιζει απολυτως τιποτα (τον τελευταιο χρονο χρησιμοποιω για αγορες την καρτα της φιλης μου η οποια ειναι σε δ/νση διαφορετικη απο την δικη μου και δεν υπηρξε απολυτως κανενα εμποδιο στη χρησιμοποιηση της και παραλαβης των προιοντων απο μερους μου).

 

Ναι, κι εγώ ήθελα να το πω αυτό. Συνεχώς ψωνίζω με την πιστωτική του πατέρα μου ή της αδελφής μου, και τα αντικείμενα έρχονται σε άλλη διεύθυνση, ούτε καν στην Ελλάδα (μιας και μένω εξωτερικό). Ορισμένα σάιτ δεν το επιτρέπουν, ορισμένα όμως ναι (δεν μιλάω για "τρυπούλες" αλλά για τεράστια μαγαζιά). Εγώ διαλέγω αυτά που το επιτρέπουν.

 

Επιπλεον σκεφτομαι τι θα εμποδιζε εναν κατοχο ολων των στοιχειων της καρτας σου (η μου) να την παρει να κανει ενα λογ/σμο στο paypal με τα δικα του στοιχεια Δ/νσης κ.λ.π και να πληρωνει μεσω paypal (το οποιο θα εχει καταχωρημενα τα δικα του στοιχεια) ?????Διορθωστε με αν κανω λαθος.

 

Μα θα επικοινωνούσε με την τράπεζα και θα αρνείτο την συναλλαγή καταγγέλλοντάς την, και δίνοντας τα στοιχεία του απατεώνα στις αρμόδιες αρχές! Επίσης, το verification του Paypal δεν θα απέτρεπε τέτοια εξέλιξη αφού η διεύθυνση που δέχεται είναι μόνο η επίσημη της κάρτας; Διορθώστε με γιατί δεν είμαι πολύ σχετικός με Paypal.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα θα επικοινωνούσε με την τράπεζα και θα αρνείτο την συναλλαγή καταγγέλλοντάς την, και δίνοντας τα στοιχεία του απατεώνα στις αρμόδιες αρχές! Επίσης, το verification του Paypal δεν θα απέτρεπε τέτοια εξέλιξη αφού η διεύθυνση που δέχεται είναι μόνο η επίσημη της κάρτας; Διορθώστε με γιατί δεν είμαι πολύ σχετικός με Paypal.

 

Εχω μπερδευτει και εγω. ::) ::) ::) ::)Στο paypal παλι εχω καρτα σε διαφορετικο ονομα και με διαφορετικη Δ/νση απο την δικια μου... ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???(αρχικα ειχα γινει verified user χρησιμοποιωντας μια καρτα στο δικο μου ονομα και στη δικια μου Δ/νση την οποια εν συνεχεια απεσυρα απο το paypal και εβαλα αλλη με εντελως διαφορετικα στοιχεια).  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως σε ολες τις καρτες αν αποδειχτει οτι πεσατε θυματα απατης παιρνετε τα χρηματα σας πισω οποτε μη πολυσκατε ;)

 

παντως,φτου,φτου,φτου 20 χρονια δεν μου εχει συμβει τιποτα ουτε on line ουτε off line & εχω χρησιμοποιησει την καρτα μου μεχρι και στην...ΑΦΡΙΚΗ (που υποτιθεται ειναι το κεντρο ολων των απατεωνων)

 

επισης αν θελετε πληροφοριακα ρωτηστε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ Ελληνικη τραπεζα αν ειχαν ποτε τους εστω και ΜΙΑ απατη πιστωτικης καρτας θα εκπλαγειται αν μαθετε πως στις περισσοτερες δεν εχει συμβει ποτε...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω χρησιμοποιησει την καρτα μου μεχρι και στην...ΑΦΡΙΚΗ (που υποτιθεται ειναι το κεντρο ολων των απατεωνων)

 

Αυτό δεν είναι η Σιγκαπούρη;;; ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι,η Νιγηρια ειναι και μετα η Ινδονησια. ;)

 

η Σιγκαπουρη εχει  ...κοινοβουλευτικη  δικτατορια (το καλυτερο πολιτευμα του κοσμου δηλαδη οπου ΟΛΟΙ οι ΝΟΜΟΙ εφαρμοζονται με απολυτη αυστηροτητα για ΟΛΟΥΣ) και δεν τολμαει να κουνηθει φυλο οχι να γινουν απατες.... ;D (αν φτυσεις στο πεζοδρομιο η δεν ανακυκλωνεις πας 1 μηνα φυλακη...σοβαρα μιλαω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου