Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα για Death Metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά, τεράστια θεωρώ τη διαφορά ανάμεσα σε Zoom 505 και μια σειρά από Lovetone πετάλια. Ή τη διαφορά ανάμεσα σε Vox Tonelab και μια σειρά από πετάλια Behringer.

 

Ζωγράφισες..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε εγώ έχω παίξει μόνο με το Pod XT (όχι την Live την οποία όποιος αγοράρει την πουλαέι σε 1 μήνα) και GT-10... Προτιμώ την ΧΤ, μου φαίνεται πιο "αληθινή"  στις παραμορφώσεις ::) Κ ο προγραμματισμός είναι πιο εύκολος (προσωπική γνώμη)...

 

Για death metal αυτή θα αγόραζα, αλλά με κάθε πεταλίερα μπορείς να πετύχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα όπως κάποιοι προανάφεραν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Φίλε alchemist σε ευχαριστώ για το πάτημα που μου δίνεις..Το ds1 ναι το θεωρώ υπερ πετάλι αρκεί να ξέρεις να το χρησιμοποιείς . O joe satriani ηχόγραφησε τον πρώτο του δίσκο με αυτο και το έχει και σε κάποια Live του όπως και ο Steve Vai..Και μην ακούσω τα σιγά τους κιθαρίστες γιατι θα πω ξανά το όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

 

2)Η πεταλιέρα έχει ψηφιακές προενισχύσεις,ψηφιακές εξομοιώσεις καμπίνας,ψηφιακά πετάλια παραμορφωτές..Όταν λοιπόν πας και μου βάζεις αυτά τα πράγματα πάνω σε ένα αναλογικό πραγματικό ενισχυτή με πραγματική καμπίνα τότε μιλάμε για έκλημα..Είναι σαν να μου βάζεις μηχανή zastava πάνω σε αμάξι ferrari..

 

3)Υπάρχουν χιλιάδες καλά πετάλια ακριβά και φθηνά είτε μιλάμε για IBANEZ(ts9-tube king)είτε μιλάμε για radial είτε για boss(ds1-sd1-ds2) είτε για digitech(bad monkey) που αν τα βάλεις σε έναν λαμπάτο ενισχυτή όπως jcm800 ή έναν engl ή έναν carvin ή έναν boogie ή έναν soldano ή ένα rivera κλπ κλπ  κάνεις θεούς αρκεί να ξέρεις.Οι περισσότεροι κιθαρίστες παίζουν με λίγο gain από το πετάλι και λίγο απο τον ενισχυτή ή και με 2 πετάλια στον ενισχυτή.Υπάρχουν και άλλα setup όπως αυτο του κιθαρίστα των zz top που παίζει με 6 πετάλια με ελάχιστο gain το καθένα βέβαια.

 

4)εγώ δεν είπα ότι οι πεταλιέρες βγάζουν ξυστήρια.Είπα ότι όσο αξιοπρεπής και να είναι ο ήχος που θα φτιάξεις θα είναι φτωχός σε σχέση με τον αναλογικό.Δε θα βγαίνει μπροστά δε θα έχει το ίδιο attack και την ίδια ζωντάνια..Γιατί το ένα είναι ψηφιακό σήμα και το άλλο αναλογικό..Η ψηφιοποίηση το σήμα το σκοτώνει..Δε θέλει πτυχίο απο το πολυτεχνέιο για να το ξέρεις..

 

5)Επίκληση στην αυθεντία  ;D ;D ALLAN HOLDSWORTH-STEVE VAI-JOE SATRIANI-YNGWIE MALMSTEEN-GARRY MOORE-GREG HOWE-ZAKK WYLDE-RITCIE BLACKMORE-JOHN PETRUCCI-DOUG ALDRICH-STEVE RAY VAUGHAN-JOE BONAMASA(και πολλοί άλλοι έπαιζαν με λάμπα και πετάλια-κάποιοι μόνο με το gain της προενίσχυσης)

 

Υ.Γ1:Υπάρχει ένας κανόνας που λέει less is more..

 

Ένας καλός ενισχυτής λαμπάτος-ένα tube screamer κι ένα distortion άντε και ένα wah στο input(προενίσχυση)-ένα delay ένα chorus και ένα volume pedal στη loopa(τελικό)και είσαι άρχοντας..

 

και τράβα βάψε την tonelab την gt10 και το podxtlive μπλε και πέτα τα στη θάλασσα

 

Υ.Γ2:Είναι επικίνδυνο να λες ότι απο την πεταλιέρα παίρνεις ιδέα για ηχοχρώματα ενισχυτών..Ιδέα παίρνεις αν χρησιμοποιήσεις τους ίδιους τους ενισχυτές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Φίλε alchemist σε ευχαριστώ για το πάτημα που μου δίνεις..Το ds1 ναι το θεωρώ υπερ πετάλι αρκεί να ξέρεις να το χρησιμοποιείς . O joe satriani ηχόγραφησε τον πρώτο του δίσκο με αυτο και το έχει και σε κάποια Live του όπως και ο Steve Vai..Και μην ακούσω τα σιγά τους κιθαρίστες γιατι θα πω ξανά το όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

 

2)Η πεταλιέρα έχει ψηφιακές προενισχύσεις,ψηφιακές εξομοιώσεις καμπίνας,ψηφιακά πετάλια παραμορφωτές..Όταν λοιπόν πας και μου βάζεις αυτά τα πράγματα πάνω σε ένα αναλογικό πραγματικό ενισχυτή με πραγματική καμπίνα τότε μιλάμε για έκλημα..Είναι σαν να μου βάζεις μηχανή zastava πάνω σε αμάξι ferrari..

 

3)Υπάρχουν χιλιάδες καλά πετάλια ακριβά και φθηνά είτε μιλάμε για IBANEZ(ts9-tube king)είτε μιλάμε για radial είτε για boss(ds1-sd1-ds2) είτε για digitech(bad monkey) που αν τα βάλεις σε έναν λαμπάτο ενισχυτή όπως jcm800 ή έναν engl ή έναν carvin ή έναν boogie ή έναν soldano ή ένα rivera κλπ κλπ  κάνεις θεούς αρκεί να ξέρεις.Οι περισσότεροι κιθαρίστες παίζουν με λίγο gain από το πετάλι και λίγο απο τον ενισχυτή ή και με 2 πετάλια στον ενισχυτή.Υπάρχουν και άλλα setup όπως αυτο του κιθαρίστα των zz top που παίζει με 6 πετάλια με ελάχιστο gain το καθένα βέβαια.

 

4)εγώ δεν είπα ότι οι πεταλιέρες βγάζουν ξυστήρια.Είπα ότι όσο αξιοπρεπής και να είναι ο ήχος που θα φτιάξεις θα είναι φτωχός σε σχέση με τον αναλογικό.Δε θα βγαίνει μπροστά δε θα έχει το ίδιο attack και την ίδια ζωντάνια..Γιατί το ένα είναι ψηφιακό σήμα και το άλλο αναλογικό..Η ψηφιοποίηση το σήμα το σκοτώνει..Δε θέλει πτυχίο απο το πολυτεχνέιο για να το ξέρεις..

 

5)Επίκληση στην αυθεντία  ;D ;D ALLAN HOLDSWORTH-STEVE VAI-JOE SATRIANI-YNGWIE MALMSTEEN-GARRY MOORE-GREG HOWE-ZAKK WYLDE-RITCIE BLACKMORE-JOHN PETRUCCI-DOUG ALDRICH-STEVE RAY VAUGHAN-JOE BONAMASA(και πολλοί άλλοι έπαιζαν με λάμπα και πετάλια-κάποιοι μόνο με το gain της προενίσχυσης)

 

Υ.Γ1:Υπάρχει ένας κανόνας που λέει less is more..

 

Ένας καλός ενισχυτής λαμπάτος-ένα tube screamer κι ένα distortion άντε και ένα wah στο input(προενίσχυση)-ένα delay ένα chorus και ένα volume pedal στη loopa(τελικό)και είσαι άρχοντας..

 

και τράβα βάψε την tonelab την gt10 και το podxtlive μπλε και πέτα τα στη θάλασσα

 

Υ.Γ2:Είναι επικίνδυνο να λες ότι απο την πεταλιέρα παίρνεις ιδέα για ηχοχρώματα ενισχυτών..Ιδέα παίρνεις αν χρησιμοποιήσεις τους ίδιους τους ενισχυτές..

 

έγραψες ένα κατεβατό για τους ενισχυτές που ναι μεν είναι η καλύτερη λύση αλλά μαζί και η ακριβότερη

και φυσικά δεν είναι portable οπότε όταν κάποιος θέλει να έχει παντού τον ήχο του με 400 euro αυτό που

κάνει είναι να πάρει πεταλιέρα

από την άλλη ότι ανέφερες δεν είχε σχέση με death metal

 

επίσης μίλησες για ψηφιοποίηση του ήχου

εσύ όταν γράψεις δίσκο σε πομπίνα θα τον γράψεις ή σε pc-mac?  ;D

 

αυτά που λες είναι σωστά αλλά εντελώς off-topic

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δικιο δε μίλησα για death μίλησα για μουσική γενικότερα..Μιλούσαμε για Live όχι για ηχογράφηση..Αλλά ακόμα και σε σοβαρά studio ηχογράφησης να πας θα δεις boogie θα δεις diezel κι όχι gt10 h pod καρφωμένα σε κάρτα ήχου  ;D ;D

 

Και έχεις και δίκιο για το off topic αλλά ήταν απάντηση σε φίλο που συμμετείχε στο forum..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Pod X3 ειναι μια χαρα για τα χρηματα του εχει και καλη εξοδο για ακουστικα.

Εγω που εχω 10 λαμπατους ενισχυτες με το pod x3 παιζω στο σπιτι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου κανω μια ερωτηση μονο Spyro1984.

 

τι delay χρησιμοποιεις??και μηπως ειναι ΨΗΦΙΑΚΟ?

 

γιατι οσοι απο τους παρακατω εχω κανει bold χρησιμοποιουν λιγα η πολλα ΨΗΦΙΑΚΑ εφε (κυριως για modulation,reverb & delay) σε καποιο "σημειο" του signal channel τους ;) & μαλιστα στο effects loop των ενισχυτων τους οποτε "σκοτωνουν" τον...αναλογικο ηχο του ενισχυτη τους κατα τη γνωμη σου....

 

5)Επίκληση στην αυθεντία  Grin Grin ALLAN HOLDSWORTH-STEVE VAI-JOE SATRIANI-YNGWIE MALMSTEEN-GARRY MOORE-GREG HOWE-ZAKK WYLDE-RITCIE BLACKMORE-JOHN PETRUCCI-DOUG ALDRICH-STEVE RAY VAUGHAN-JOE BONAMASA

 

& αρα

 

.Η ψηφιοποίηση το σήμα το σκοτώνει..

 

εμενα μια χαρα ΖΩΝΤΑΝΟ μου ακουγεται το σημα τους

 

Δε θέλει πτυχίο απο το πολυτεχνέιο για να το ξέρεις..

 

ρε μπας και θελει....? ;D

 

 

επίσης μίλησες για ψηφιοποίηση του ήχου

εσύ όταν γράψεις δίσκο σε πομπίνα θα τον γράψεις ή σε pc-mac?

 

εγω εχω κανει περιπου   10 δισκους 100% αναλογικους (βεβαια με...αναλογικα Lexicon reverbs ;D ;D & mastering σε....αναλογικο...WEISS συστημα ;D & βεβαια ολοι σχεδον βγηκαν μονο σε...αναλογικο...cd ;D) & 4.....100% ψηφιακους...περιεργως οι.....ψηφιακοι ακουγονται τραγικα καλυτερα.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου