Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα για Death Metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωπωπωπω τι άλλο θα διαβάσω.

 

http://www.youtube.com/watch?v=XZfB06b3cYY

 

Ναι ναι λοιπόν και ο vai έχει πεταλιέρα στη λούπα του legacy

Και ο mustaine ηχογράφησε το νέο του album με line6 (τουλάχιστον έτσι λέει).

Και ο edge έχει 2 podpro κάπου μέσα στο τεράστιο rig του.

Και οι opeth σκάσανε σε live έχοντας μπροστά τους μια gt8 ο καθένας.

Αλλά από την άλλη είναι και η άλλη σχολή όπως οι death, metallica, κτλ κτλ κτλ

Οπότε δεν τίθεται πλέον θέμα του τι είναι καλύτερο, αλλά του τι βολεύει τον καθένα περισσότερο

 

Αλλά προφανώς spyro1984 μάλλον δεν ξέρεις τι λες, γιατί σε παλιότερο μύνημά σου έγραψες Εξήγησέ μου ποια η διαφορά του vamp με μια πεταλιέρα; Έτσι απλά.

 

Επίσης κάνεις να μοιραίο λάθος να συγκρίνεις τον ήχο που βγαίνει σε ένα δίσκο, με αυτόν που βγαίνει χρησιμοποιώντας κατ' ιδίαν τα ίδια τα μηχανήματα. Αυτό αν το πεις σε όποιον και να ασχολείται με το επάγγελμα, τότε ή δε θα σε πάρει στα σοβαρά και δε θα σου δώσει σημασία, ή αν σε πάρει στα σοβαρά θα ξεκίναγε να σου εξηγεί του τι δουλειά πέφτει σε ένα στούντιο κατά την ηχογράφηση και τη μίξη. Βέβαια αν συνεχίζοντας του πέταγες το θεϊκό τότε μάλλον δε θα το συνέχιζε παραπέρα και θα σε χρέωνε κι extra για να πατήσει το κόκκινο κουμπί της μεγάλης επιτυχίας.  ;D ;D

 

 

Γενικότερα πάντως από τα όσα λες (μέχρι και ότι τα behringer πεταλάκια είναι καλύτερα από την gt10), δείχνουν όχι μόνο ότι δεν ξέρεις, αλλά μάλλον ότι αναμασάς ότι πατάτα ακούσεις/διαβάσεις από τον οποιοδήποτε μεγάλο guru.

Ξεκόλλα, κάνε ένα μικρό tour στο gear διαφόρων "μεγάλων" ονομάτων και ίσως εκπλαγείς λιγουλάκι. Δεν είναι κακό κάποιος να μην είναι κολλημένος με κάτι  ;)

 

 

 

Α και κάτι τελευταίο. Να είσαι λιγότερο εριστικός προς τους υπολοίπους, καθώς δεν ξέρεις ποιος βρίσκεται απέναντί σου  ;)

 

1)Με όλο το σεβασμό Αυτό που είπες για τον vai ήταν άκυρο..Δεν έχει πεταλιέρα στη Loopa του Legacy..Τουλάχιστον μέχρι και το 2005-2006 που τον είδα τελευταία φορα στην Πάτρα και ήμουν ακριβως μπροστά του και κοίταξα όλο το gear του

2)καμία διαφορά το v-amp απο τις πεταλιέρες..Διαφορά έχει το να ψάχνεισ να την πεις χωρίς να κοιτάς..Όποιος βιάζεται πετάει και μαλακιούλες.το ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΨΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ LIVE ΤΟ ΕΙΔΕΣ??????????

Γιατι σε όλη τη διαφωνία με τον alchemist αυτό λέμε ότι μιλάμε για Live..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάγκες, ελάτε! ξύλο! ;D

 

(Ο Πιανίστας παίζει το γρήγορο καν-καν του στο μπακγκραουντ, ενώ οι θαμώνες του σαλούν σπάζουν καρέκλες ο ένας στην πλάτη του άλλου)

 

Τουλάχιστον ο ZodiacDeaN καλύφθηκε τώρα ο άνθρωπος, του λύσαμε όλα τα θέματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν βλέπεις και ούτε ακούς καλά

 

Κοίτα δε θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατί εγώ δε σε έβρισα..Απλά σου έδειξα πως πήγες να μου την πεις χωρίς λόγο γιατι ξέρω καλά τι γράφω σε αντίθεση με εσένα..Σύντομα θα περάσω φώτο στο pc απο το LIVE του VAI στην πάτρα να δεις τον legacy με τα πετάλια μπροστά (έχει και ds1 ;D) και στη Loopa έχει φέτες(rack)για τα ψηφιακά εφέ..Και μη πεις ότι η rackiera είναι ιδια με την πεταλιέρα γιατι εντάξει δε θα υπάρχει αμφιβολία για το τι είσαι..Θα ήταν φρόνιμο να διορθώσεις τον χαρακτηρισμό εγώ δε σε έβρισα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι σε προκαλώ έλα στην Πάτρα ή όταν έρθω στην αθήνα πάμε στον υβρίδη πάρε όποια πεταλιέρα θες κι εγώ ενα tube overdrive behringer ένα chorus ένα delay και ένα volume pedal behringer όλα..Να καρφωθούμε και οι 2 σε μιά λάμπα..Και να μας πει ο ίδιος ο υβρίδης ή μάλλον θα καταλάβεις κι εσύ οτι θα έχω καλύτερο ήχο..Και δεν στο λέω για πλάκα ούτε για τσακωμό..Εντελώς φιλικά πα΄με και για καφεδάκι να συζητήσουμε τη διαφωνία μας..Εγω δε σε πρόσεβαλλα όπως εσύ..

Και ειλικρινά σου μιλάει ένας άνθρωπος έτσι για τις πεταλιέρες που έπαιζε χρόνια με αυτές..Πολλά χρόνια..Ρώτα ακόμα και ηχολήπτες να σου πουν διαφορά στο σήμα που παίρνουν στα live..που ήρθε το αλλο me jcm800 lead series 82 και πεταξε πάνω του ένα zoom ;D ;D αυτά βλέπω και μουρλένομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα δε θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατί εγώ δε σε έβρισα..Απλά σου έδειξα πως πήγες να μου την πεις χωρίς λόγο γιατι ξέρω καλά τι γράφω σε αντίθεση με εσένα..Σύντομα θα περάσω φώτο στο pc απο το LIVE του VAI στην πάτρα να δεις τον legacy με τα πετάλια μπροστά (έχει και ds1 ;D) και στη Loopa έχει φέτες(rack)για τα ψηφιακά εφέ..Και μη πεις ότι η rackiera είναι ιδια με την πεταλιέρα γιατι εντάξει δε θα υπάρχει αμφιβολία για το τι είσαι..Θα ήταν φρόνιμο να διορθώσεις τον χαρακτηρισμό εγώ δε σε έβρισα..

μονο που εχει ενα whammy μπροστα αρκει  :P

για ποια πεταλιερα αναφερεσαι?ή αναφερεσαι για ολες τις πεταλιερες?

γιατι κ το g-system μορφη πεταλιερας εχει   :-X

οτι μπαινει σε ενα 19'' κουτακι δεν το κανει αμεσως μαγικο κ οτι σε μορφη πεταλιερας χρεπι  ;)

επισης το ds-1 που καμαρωνεις οτι χρησιμοποιει ο vai ουδεμια σχεση εχει με το ds-1 που κυκλοφορει στο εμποριο  ;)

 

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθίστε ρε παιδιά εδώ μιλάμε για κουρδισμένα rack δηλαδή? χαχαχα

δεν πάτε καλά ρε, το παιδί ρώτησε άλλα στο thread και εσείς κάνετε αναλύσεις

για άκυρα με το thread πράγματα

 

λοιπόν φίλε μου αν μπορείς κάνε μια βόλτα στην αγορά και δοκίμασε μερικούς ενισχυτές

γιατί εννοείτε ότι θα έχεις καλύτερο ήχο και καλύτερο παίξιμο, μετά πάρε και ένα πετάλι

eq και έναν compressor και είσαι άρχοντας

 

επίσης θα ρίξεις το κούρδισμα σου και θα βάλεις χοντρές χορδές

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν σας φανει ασχετο αλλα παλια ειχα μια zoom gfx 8 δλδ ακομα εχω αλλα δεν χρεισιμοποιω..

θυμαμαι χαρακτηριστηκα οτι κατι εκανα με το delay και ο ηχος αποκτουσε πολυ χεβι στυλ αλλα δεν υπηρχε delay  με την κλασικη χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου