Προς το περιεχόμενο

bluez And Bossa


Sakis_Gallo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικα γουσταρα bossa nova με εβαλε κ ο pascal στην μπριζα αγορασα ενα ωραιο βιβλιαρακι χτες κ το ριξα στην μελετη!(οχι την Ελεωνορα :P )

 

ειναι ενα πολυ απλο κοματι μονο 4 chords κ το σολο ειναι αυτοσχεδιασμος της στιγμης

 

συντομα θα ετοιμασω κατι πιο συνθετο

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λες να ερθει ο ρομπερτ στον υπνο μου?  :P

 

ειναι το βιβλιο του MI Latin Guitar

 

51ZVTHEK3YL._SL500_BO2,204,203,200_PIsitb-dp-500-arrow,TopRight,45,-64_OU01_AA240_SH20_.jpg

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά φαντάστηκα, το ίδιο μελετάω κι εγώ αυτό τον καιρό. Συμβουλή: εκτός από τη μελέτη, να ακούς καθημερινά πώς παίζει τα ρυθμικά αυτός ο τύπος:

 

http://www.youtube.com/watch?v=f2xB3niVj-c

 

 

δηλ. ο πρωτοπόρος της bossa nova. Ακούγεται απλό αλλά δεν είναι.  :)

 

Επίσης καλό είναι να προμηθευτείς - αν δεν το έχεις κάνει ήδη - κλασικά album του είδους ("Wave" του Jobim, "Getz/Gilberto" κλπ.). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις προτασεις τις οποιες χρειαζομουνα ομολογω! ;D

 

οσο για το κοματι πως σΕ φανηκε?  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φάνηκε μια χαρά, ιδιαίτερα ο ήχος. Θα ήταν ακόμα καλύτερο αν βασιζόσουν λιγότερο στην κλίμακα. Αλλά δε σε φοβάμαι εσένα, μόλις ψαχτείς λίγο περισσότερο με το είδος, θα το πιάσεις... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φάνηκε μια χαρά, ιδιαίτερα ο ήχος. Θα ήταν ακόμα καλύτερο αν βασιζόσουν λιγότερο στην κλίμακα. Αλλά δε σε φοβάμαι εσένα, μόλις ψαχτείς λίγο περισσότερο με το είδος, θα το πιάσεις... :)

 

αυτο δεν το επιασα ..... :P (ειναι οι ξανθιες τριχες που εχω)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα να παίζεις περισσότερο φράσεις και διαστήματα και λιγότερο πάνω-κάτω την κλίμακα. :)

 

αααααα

σε αυτο εχεις δικιο!

δεν εχω ακομα τον τσαμπουκα να παιξω σε τετοια μουσικη οοτε αγχονομαι με αποτελεσμα να παιζω πανω κατω την κλιμακα.....

στο επομενο clip πιστευω θα το εχω βελτιωση αλλα θα προσπαθησω να παιξω κ λιγο πιο με τους τροπους πανω σε συγχορδιες. παω να μελετισω!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου