Προς το περιεχόμενο

bluez And Bossa


Sakis_Gallo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μαλιστα, μαλιστα...

 

Σιγα σιγα μεγαλώνεις κ σοβαρεύεις βλέπω.Καταλαβαίνεις και λίγο παραπάνω οτι η μουσική αυτή ειναι για "φυσιολογικούς".Ασε τους ροκάδες στις 5ες τους.

 

Το κομμάτι πάλι δεν μπορω να πώ οτι ειναι τπτ παραπανω απο ψάξιμο πάνω στα ακκορντα.Αυτα με τους τρόπους κ τις μελέτες κάντα για μονο καλό θα σου κάνουν.Το να ακούς θα σε βοηθήσει κ στα ρυθμικά που απ οτι ακούω σε περιορίζουν κ σε μονοτονούν.

 

Κ γω μεγαλες διαφορές δεν εχω απ αυτά γιατι την ψάχνω ακόμα.

 

Ρυθμικά κ ακόρντα δες απο δώ Nelson Faria - Brasilian guitar book

Γενικα οτι βλέπεις απο Nelson Faria πάρτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε. Μπράβο. Το πες και το κανες  ;D

Για πρώτη προσπάθεια και για τόσο αρχή, είναι μια χαρά το κομμάτι.

Συμφωνώ με τους αποπάνω (που και πιο έμπειροι είναι από μένα) και θα προσθέσω κι' εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου:

 

Βρες μια βασική μελωδία, μια φράση και κάντην βασική. Θα την επαναλάβεις δηλαδή κάμποσες φορές στο σόλο σου, σε "στρατηγικά" σημεία.

Από εκεί και πέρα, πιάσε τις νότες που θες να τονίσεις (σ' αυτό βοηθάνε πολύ τα αρπέτζιο του κάθε ακόρντου) και προσέγγισέ τες, είτε από μισό ημιτόνιο πάνω είτε από μισό ημιτόνια κάτω (με slide ή χωρίς). Αυτό είναι (πολύ χονδρικά) ένα είδος out παιξίματος και θα σε βοηθήσει πολύ στο να μην ακούγεται ότι παίζεις απλά μια κλίμακα πάνω κάτω.

 

Άντε, ετοίμαζε το επόμενο  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια για τα σχολια  αλλα πιο πολυ για τις συμβουλες!

μου ηρθε ξανα ορεξη για μελετη οποτε κατι θα βγει!

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να με παλι!  ;D

 

εφτιαξα το backing track εγω(αφου μαθαμε ρυθμικα μην πανε χαμενα)

βαζοντας καποια κρουστα απο fruit loops εγραψα την ρυθμικη με τον Micro cube(acoustic) k το σολο με το JC Clean

 

το σολο ειναι αρκετα μελετιμενο παροτι εχει κ μερικα αυτοχσεδιαστικα στοιχεια

αυτα!

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιξε κ λιγο πεντατονικη ρε συ.Μην την χεζεις τελειως τωρα που εμαθες τον ionian τρόπο.

 

Μια καλή ασκηση για τη φαση αυτή ειναι να παιζεις τα αρπέζ απο την συγχορδία κ προσέγγιση πάνω στις νοτες αυτές.Στο πρότειναν κ πιο πάνω.

 

Το πρώτο κομμάτι δεν ηταν τοσο ασκησιακό, αυτο ειναι πολύ εντονα ασκησιακό ρε ρόμπερτ.Αν εχεις κ καμμια καμερομικροφωνιά ψήσου για να ρίξουμε καμμια προχειριά αργοτερα.Επισης ιντερνετικο ξεκατίνιασμα δεν με χαλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο την πλάκα που έκανα προηγουμένως η ενασχόληση με κάτι το διαφορετικό μόνο καλό μπορεί να σου κάνει...

 

Ωραίο ήχο έβγαλες στο συγκεκριμένο..

Φαινεται οτι είσαι λίγο έξω απο τα νερά σου, αλλά θα το βρείς εσύ... ;)

 

Καλά σου λέει ο george όμως....mix it up!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα πεντατονικη αλλα μου εβγαινε Lynyrd skynyrd οποτε το αφησα! ;D

 

τα δοκιμασα αυτα με τα arpegio καπου πεταξα κ μερικα κιολας αλλα ηθελα να ειναι πιο απλο στην τελικη κ οχι τοσο jazz(οχι πως μπορω να το κανω πιο jazz αλλα τεσπα.. :P )

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μπλουζολικιάρη θα κάνουμε τπτ μαζί?Τι μονο με τον γκρεγκόρη θα κάνεις?ελα να κάνουμε τρελοβίντιο μποσοτζάτζικο.

Κανείς δεν σε παίζει...τέτοιος που είσαι...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου