Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με τα πεταλακια


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει καποιος να μου προτεινει πεταλακια καλα σε οικονομικη τιμη?

ενδιαφερομαι για chorus - delay

τι διαφορα εχουν τα αναλογικα απο τα συνηθησμενα πχ boss?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι διαφορα εχουν τα αναλογικα απο τα συνηθησμενα πχ boss?

 

τα εχεις μπερδεψει λιγακι,τα περισσοτερα πεταλια της BOSS ειναι ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου προτεινει πεταλακια καλα σε οικονομικη τιμη?

ενδιαφερομαι για chorus - delay

τι διαφορα εχουν τα αναλογικα απο τα συνηθησμενα πχ boss?

 

Μπορεις να ψαξεις και στις αγγελιες στο Noiz να βρεις μεταχειρισμενα φτηνα,καλες σειρες στα συγκεκριμενα μπορεις να βρεις και στην σειρα boss, marshall και στην Electroharmonix σε λογικες τιμες...

 

στο παρακατω που ρωτας πηρες την απαντηση πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα απίστευτο chorus είναι το ditech multi chorus και ένα απίστευτο delay επίσης της digitech το digidelay..

Από εκεί και πέρα καλό chorus έχει και η ibanez και καλό κλασσικό delay το dd3 της boss..υπάρχουν και άλλα dd5 dd20 klp της boss αλλά πιστεύω με το dd3 είσια καλλυμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Sils και χαιρετίσματα στην όμορφη Χίο! Πες μας μέχρι πόσα χρήματα επιθυμείς να διαθέσεις, και αν τα θες καινούργια ή μεταχειρισμένα.

 

Για να απαντήσω κάπως στην απορία σου, τα Βοss ήταν, είναι και θα παραμείνουν σταθερή αξία, ειδικά αν ξεκινάς τώρα το ταξίδι σου στα ανεξάρτητα πεταλάκια. Μετά από αυτά, υπάρχουν και πιο "εξωτικά" πετάλια που μπορούν κάλλιστα να σου ακούγονται καλύτερα, αλλά δεν θα έχεις ως σημείο αναφοράς για την σύγκρισή σου τα φτηνότερα και πιο συνηθισμένα Boss αν δεν ξεκινήσεις από αυτά ή αν τουλάχιστον, δεν τα δοκιμάσεις ο ίδιος με την κιθάρα σου και στον ενισχυτή σου.

 

Tώρα για το αν είναι αναλογικά ή όχι, είναι μια σύγκριση χωρίς αντικείμενο μιας και πολλά αναλογικά ακούγονται χειρότερα από αντίστοιχα ψηφιακά. Αλλά θα διαμορφώσεις την άποψή σου σιγά-σιγά όταν επεκταθείς (που μπορεί να μην γίνει και ποτέ μιας και αρκετοί κορυφαίοι κιθαρίστες ανά τον κόσμο δεν νιώθουν καν την ανάγκη για κάτι περισσότερο από ένα Bossάκι).  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα τωρα εχω ενα πολυεφφε που μου εδωσε ο φιλος μου bloody-sunday σε τελεια κατασταση

και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος zoom g2 a1u.(ευχαριστω) αλλα λεω να δοκιμασω στον καινουργιο μου

λαμπατο (blackheart)και κανα πεταλακι λετε με τα boss na eimai ok?

θελω να δωσω γυρω στα 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε λίγο παραπάνω σε κατηγορία τιμής (όχι πολύ!) και πάρε αυτό σαν delay, λανσαρίστηκε πρόσφατα & είναι πάρα πολύ καλό (συμπεριλαμβάνει και ελαφρό ήχο chorus ενσωματωμένο σε μια από τις delay επιλογές του):

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_sd_stereo_delay.htm

 

Chorus κλασσικό και διαχρονικό σε αυτήν την κατηγορία τιμής είναι αυτό: http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_small_clone.htm

 

...αλλά μην παραλείψεις να κάνεις τις συγκρίσεις σου με τα Boss, που δεν θα είναι δύσκολο να βρεθούν για να τα δοκιμάσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχεις μπερδεψει λιγακι,τα περισσοτερα πεταλια της BOSS ειναι ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ.

 

Εκτός από τα καινούργια όπως το delay και το chorus ...  ;)

π.χ.

 

http://www.bossus.com/gear/productlist.php?ParentId=92

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DD3, το δεύτερο ψηφιακό delay της Boss, βγήκε το... 1986 (διάδοχος του επίσης ψηφιακού DD2 του 83), oπότε δεν θα το χαρακτήριζα "καινούργιο"!  ;D Eπίσης, το CE5 που λες μέχρι το 2001 ήταν αναλογικό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DD3, το δεύτερο ψηφιακό delay της Boss, βγήκε το... 1986 (διάδοχος του επίσης ψηφιακού DD2 του 83), oπότε δεν θα το χαρακτήριζα "καινούργιο"!  ;D Eπίσης, το CE5 που λες μέχρι το 2001 ήταν αναλογικό.

 

Αστειευόμενος έγραψα "καινουργια" ...  ;D

 

Σήμερα αν τα αγοράσει κανείς είναι ψηφιακά ... και καλώς είναι  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου