Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με τα πεταλακια


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από τα καινούργια όπως το delay και το chorus ...  ;)

π.χ.

 

http://www.bossus.com/gear/productlist.php?ParentId=92

 

 

 

 

ειπαμε τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ....(μη θυμωσω τωρα... ;D ;D ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eπίσης πολύ ωραίο (εμένα τουλάχιστον έτσι μου ακουστηκε) είναι το red repeat απο carl martin.Βεβαια δεν είναι τρομερά ευελικτο, καμια σχέση με τα τα-κανω-ολα-εχω-37974875-ηχους digitech αλλά έχει ωραιο ήχο.Δε ξέρω αν θα βρεις να το ακουσεις όμως, ασε που για πρωτο πεταλι ίσως θες κάτι πιο ευελικτο, με modulation,looper,reverse όπως πχ τα παρακάτω.

 

Τώρα συγκρινωντας το dd3 της boss με το digitech, το digitech υπερέχει καθότι και περισσότερες λειτουργειες έχει (λούπα πχ) και σε ποιοτητα ήχου η διαφορά δεν είναι μεγάλη.Και είναι και πιο φθηνο.Οπως και να έχει όμως προσπάθησε να τα ακουσεις και τα δυο (ακομα και αν δεν αγορασεις καποιο απο αυτα) για να εχεις και καποιο μετρο συγκρισης.Θα τα βρεις σχετικα ευκολα στα μαγαζια.

 

Το hardwire που πρότεινε ο bloody sunday είναι πάρα πού καλό και αν δε σε πειράζει η λίγο πιο πανω τιμη του, go for it.Ειναι ουσιαστικά ενα pumped up digitech delay.Πχ αν θυμάμαι καλά το απλο εχει μεχρι 4 sec delay, to hardwire 8 sec, λούπα του digi 4 sec, 20κάτι νομίζω στο hardwire κλπ κλπ.Γενικα η σειρα hardwire είναι ντοπαρισμενα digitech, και απο ποιοτητα ήχου αλλα και απο features (ορισμένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν θέλει ένα "απλό" delay χωρίς τα παρελκόμενα (λούπες κλπ) το original digitech είναι μια χαρά... ( και το hardwire το ίδιο πετάλι είναι στην ουσία + τις extra λειτουργίες)

 

Παρεπιπτόντως εκτός του digitech έχω και το red repeat και το συστήνω και αυτό χωρίς κόπο (είναι και πιο φθηνό) αρκεί να μην θελήσει κάποιος να το βάλει στο eff. loop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για digitech hardwire. Για chorus δες το καινούργιο danelectro cool cat το οποίο διαθέτει true bypass, είναι αναλογικό και έχει πολύ καλή τιμή. Γενικά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη σειρά cool cat.

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/Danelectro/Cool+Cat+CC-1+Chorus/10/1

 

http://www.thomann.de/gr/danelectro_cool_cat_chorus.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια συγνωμη αλλα ειμαι και λιγο ασχετος το digitech κανει και loop? αφου υπαρχουν ειδικα πεταλια για αυτο,to boss dd-3 το κανει αυτο?

Μου φαινεται οτι καλητερο ειναι το digitech.

το προβλημα μου εδω που μενω ειναι οτι δεν μπορω να τα βρω να τα ακουσω και οι γνωμες σας θα μετρησουν πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Digitech μπορεί να ηχογραφήσει και φράσεις, και να τις παίξει σαν συνοδεία (loop) την ώρα που παίζεις εσύ άλλα από πάνω. Πράγματι, υπάρχουν ειδικά πετάλια για αυτό αλλά δες το και σαν μπόνους ιδιότητα αυτού του ευέλικτου delay. To DD3 δεν νομίζω να το έχει, το DD6 το έχει μέχρι 5 δευτερόλεπτα, το DD7 μέχρι 40.

 

Το true bypass είναι ένα σύστημα που εξασφαλίζει την μηδενική αλλοίωση του ήχου σου όταν κλείνεις το πετάλι, με το δυσάρεστο επακολουθο όμως ότι αν έχεις πολλά true bypass πετάλια στην σειρά η ποιότητα του ήχου σου να υποβαθμίζεται αρκετά.

 

Τα Boss δεν είναι true bypass αλλά έχουν ένα κύκλωμα που βοηθάει το σήμα σου να ταξιδέψει μέσα από μακριά καλώδια μέχρι να φτάσει στον ενισχυτή. Όταν κλείνουν, το κλείσιμό τους είναι αθόρυβο (κάτι που δεν συμβαίνει πάντα με τα true bypass πετάλια), και η επίδρασή τους στον ήχο όταν είναι κλειστά είναι κάπως δύσκολο να γίνει αντιληπτή, αλλά σίγουρα αντικείμενο διαφωνιών (άλλοι δεν έχουν πρόβλημα, άλλοι δεν το καταλαβαίνουν καν, άλλοι το αντιπαθούν).

 

Για το Digitech δεν έχεις να ανησυχείς γιατί έχει διακοπτάκι που το μετατρέπει σε true bypass αν θες, ή σε FET switching (η άλλη μέθοδος).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα τωρα εχω ενα πολυεφφε που μου εδωσε ο φιλος μου bloody-sunday σε τελεια κατασταση

και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος zoom g2 a1u.(ευχαριστω) αλλα λεω να δοκιμασω στον καινουργιο μου

λαμπατο (blackheart)και κανα πεταλακι λετε με τα boss na eimai ok?

θελω να δωσω γυρω στα 100.

 

Αφου έχεις κάτι με το οποίο είσαι ευχαριστημένος, η γνώμη μου είναι να μην αγοράσεις κάτι άλλο, ειδικά σε delay και chorus. Δεν πιστέυω ότι πραγματικά θα κάνει ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά στα χρήματα που διαθέτεις. Αφιερωσε περισσότερο χρόνο στο να το μάθεις καλά.

 

Τώρα αν σου τύχει και έχει κανείς κανένα πεταλάκι να σου δανείσει να το ακούσεις ... και αν σου αρέσει τότε πάρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομα τοTRUE BY BYPASS ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

 

ακομα μια μεγαλη απατη για να μας τρωνε τα λεφτα μας... ;D ;D

 

 

Αφου έχεις κάτι με το οποίο είσαι ευχαριστημένος, η γνώμη μου είναι να μην αγοράσεις κάτι άλλο, ειδικά σε delay και chorus. Δεν πιστέυω ότι πραγματικά θα κάνει ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά στα χρήματα που διαθέτεις. Αφιερωσε περισσότερο χρόνο στο να το μάθεις καλά.

 

+1000

 

ΚΑΝΕΝΑ απο τα πεταλια που σου προτειναν δεν εχει καλυτερο delay & chorus απο το Zoom σου (το εχω ακουσει και τα εχω ακουσει... ;)) γενικα σε chorus & delay οι σημερινες  πεταλιερες ειναι καλυτερες απο τα περισσοτερα digital πεταλακια της σειρας & εχουν φυσικα περισσοτερες δυνατοτητες (ισως καποια πεταλακια υπερεχουν στο delay time αλλα δεν νομιζω να χρειαζεσαι 4 δευτερολεπτα delay ετσι κι αλλοιως... :)) .

 

μπορεις βεβαια να συνδιασεις αναλογικα overdrive & distortions με το πολυεφε σου ανετα ,πολλοι το κανουν με επιτυχια & σου το προτεινω μια και το πολυεφε σου δεν ειναι και....αστερι στα βρωμικα... ;D) ,οποτε θα εχεις και την πιτα ολοκληρη (δηλ.δεν θα πεταξεις το πολυεφε σου που ετσι και αλλοιως σου αρεσει ) και το σκυλο χορτατο (θα αναβαθμισεις τον βρωμικο ηχο σου που μαλλον θα ψιλοπασχει τωρα με το πολυεφε σου)

 

θα σου προτεινα λοιπον να παρεις ενα Digitech Bad Monkey (εξαιρετικο ζεστο low gain ts style overdrive σε αστεια τιμη) & ενα Digitech Grunge (φανταστικο φαζο...distortion και αυτο πολυ φτηνο) η το κλασσικο Little Big Muff της EH (θα σου προτεινα να παρεις και το κλασσικο RAT αλλα δυστυχως τα καινουργια ειναι κινεζικα και αγιοβασιλιατικα με απαραδεκτο ηχο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάντως παίξεις με τα αναλογικά σου εφέ μπροστά και βάλεις την πεταλιέρα πίσω στη Loopa μόνο για τη ψηφιακά σου εφέ το σήμα σου θα ψηφιοποιείται και πάλι και θα αλλοιώνεται..Το έκανα κι εγώ ένα ολόκληρο χρόνο έπαιζα με τα πετάλια μου μπροστά και την gt6 στη loopa..Είναι μαλακία απο τη στιγμή που θες να μην ψηφιοποιείται το σήμα σου και να έχεις full αναλογικό σήμα να μην πάρεις πετάλια..

Θα με ρωτήσεις τώρα το delay το πεταλάκι το digitech που σου πρότεινα ψηφιακό δεν είναι..Και θα σου απαντήσω ναι αλλα δεν αλλοιώνει το σήμα το πεταλάκι όπως και το rack δεν αλλοιώνει το σήμα..Η πεταλιέρα όμως ούτε rack είναι ούτε πεταλάκι..Υπάρχουν διαφορές σε συσκευές που λειτουργούν ψηφιακα και σε συσκευές που απλά ελέγχονται ψηφιακά..

 

Τεσπά με τη μία σου προτείνω το digi-delay και το digitech multi chorus..Από ebay με τα μεταφορικά 150 θα σου έρθουν και τα 2..

 

Όσον αφορά το bad monkey που σου πρότεινε ο superfunk το υπερψηφίζω..Είναι πετάλι respect ειδικά απο αναλογία τιμής απόδοσης..Και είναι πιο χρήσιμο σε έναν φθηνό ενισχυτή με όχι τόσο καλά κοντρολαρισμένα hi mid απο ότι ένα ts9  ας πούμε που κάνει και τα 3πλάσια..Στο λέω γιατί τα έχω και τα 2..Το ts9 είναι για πιο ακριβούς ενισχυτές με πιο καλά κοντρολαρισμένες συχνότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου