Προς το περιεχόμενο

Requiem για τους Αφανείς. Κρίμα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Σάββατο που μας πέρασε, παραβρέθηκα στο τελευταίο ενεργό Σάββατο του μπαρ Αφανείς στου Ψυρρή.

 

Βρέθηκα να αποχαιρετήσω και να ευχαριστήσω με ένα τελευταίο ποτό (εγώ, η σύζυγος μου, ο Αlejandro και ήρθε κι o Kultura -χάθηκες ρε συ) το μπαρ και τους ανθρώπους του που έδωσαν και στους Loose Rag (και τους ευχαριστούμε πολύ) και σε πολλά άλλα γκρουπ και καλλιτέχνες του Noiz, τη σκηνή τους και μια πολύ ζεστή ατμόσφαιρα για την τρέλλα μας και την έκφρασή μας.

 

Σήμερα έμαθα θα έχουν και το τελευταίο live τους (για κάποιον ευγενή σκοπό).

 

Ξέρω ότι μέσα στη γενικότερη κατάσταση είναι απλώς άλλο ένα μπαρ που κλείνει αλλά ειλικρινά στεναχωρήθηκα γιατί μου ήταν πολύ οικείος χώρος.

Θα μου λείψει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω μουφα...ειχα παει καποτε και επαιζε μια jazz μπαντα. ο χωρος, το κρασι και η μουσικη οντως με εκαναν να νιωθω σαν το σπιτι μου. ηταν και μια γατα εκει συνεχεια χαχαχα...Τελος παντων. τι να πεις...

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

          Κρίμα, είχαμε παίξει κατά το Μάιο. Ζεστή ατμόσφαιρα, οι φίλοι που μας είδαν ευχαριστημένοι, άψογη συμπεριφορά από όλους και υποδειγματική υποστήριξη από τον ηχολήπτη του μαγαζιού. Αυτό που με είχε προβληματίσει όμως ήταν ήταν η κάπως αφιλόξενη γειτονιά. Θα ήταν καλή ιδέα να άνοιγε σε άλλο σημείο, κατά την ταπεινή μου άποψη.

 

        Με την ευκαιρία παραθέτω κι ένα βίντεο. (Καλή ιδέα για αφιέρωμα, δεν νομίζετε;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν του οτι ετυχε να συνδεεται ατυπα με αρκετους απο τους μουσικους του νοιζ, ετυχε να παραβρεθώ και σε κάποια μοναδικά live (πχ όταν ήταν να παίξουν οι trio balkano και έπαιξε μόνο ο Στόικος μαζί με έναν κιθαριστα με κλασική). Και μου άρεσε και σαν χώρος, είναι αυτό που είπατε : ενιωθες σαν στο σπιτι σου :(

 

Ελπιζω οι υπευθυνοι για τα θετικά του (που τυχαίνει να γνωρίζουμε αρκετοι απο εμας) να συνεχίσουν την καλή δουλειά τους, να βρεθεί ένας αντίστοιχα φιλόξενος χώρος και να επιβιώσει επιχειρηματικά, γιατί αυτά τα "μικρά" είναι που κινδυνεύουν άμεσα και μαζί τους κινδυνεύει και η εναλλακτική πρόταση απέναντι στο μουσικο σουπερμαρκετ.

 

edit : schreivox, πολύ ωραία η μουσική σας, θα ήθελα να σας είχα δει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαθαίνοντας τα νέα ένιωσα σαν να έχανα συγγενή μου. Ήταν πραγματικό σχολείο απο ηχοληπτικής φύσεως (δεν μπορω να πω πως δούλεψα αλλά πως έκανα μαθήματα σε αυτό το χώρο ) για τους περασμένους 6 μήνες που πέρσασα πολλά βράδια μου .

Μακάρι να επανέλθει με όλες τις όμορφες στιγμές που μετέδωσε σε όλους μας.

 

 

Σήμερα το ρέκβιεμ λαιβ του μαγαζιου .

 

(θα ειναι λίγο χαρντκορ καθώς λογω πολλών γεγονότων δεν θα υπάρχει και η ανάλογη προεργασία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδια, το μαγαζι θα κλεισει για καλοκαιρι, και ανοιγει παλι Σεπτεμβρη.

Καλώς!

 

ΡΕ ΚΩΣΤΑ! Τι παραπληροφόριση είναι τούτη;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ ΚΩΣΤΑ! Τι παραπληροφόριση είναι τούτη;  ;D

Πιστεύεις ότι θα ανακοίνωνα κάτι τέτοιο αν δεν το διασταύρωνα πολλάκις πρώτα;

 

Ναι, πιθανόν να ξανανοίξει. Όχι όμως ως Αφανείς και όχι με την ίδια διεύθυνση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παραχωρω τη θεση μου στο Φανη που θελει να γραψει δυο λογια:

 

Καλημερα παιδια, ειμαι ο Φανης Μιχας ιδιοκτητης του μπαρ "Αφανεις"

Θελω κατ'αρχην να σας ευχαριστησω για το ενδιαφερον και την αγαπη σας για τους "Αφανεις", και να σας διαβεβεβαιωσω οτι η σκηνη του θα ειναι παντοτε ανοιχτη για οσους ασχολουνται και αγαπουν τη μουσικη.

Σχετικα με τη φημη που κυκλοφορει, δεν γνωριζω ποιος και γιατι διαδιδει κατι τετοιο,δεν εχω την προθεση να σταματησω τη λειτουργια του. Το μαγαζι λοιπον θα παραμεινει κλειστο για τους μηνες Ιουλιο - Αυγουστο, και θ'ανοιξει κανονικα οπως καθε χρονο, το Σεπτεμβρη.

 

Η φιλοδοξια μου για τους "Αφανεις" ηταν και ειναι, να υπαρχει ενας χωρος οπου οι καλλιτεχνες θα εχουν την ευκαιρια να εκφραστουν.

Παρα τη "ρομαντικη" μου διαθεση ομως, δεν παυει να ειναι και μια επιχειρηση που για να λειτουργησει εχει καποιο κοστος. Η εποχη ειναι δυσκολη οικονομικα για ολους και ρευστη.

 

Θελω να πιστευω ομως οτι παρα τις δυσκολες καταστασεις που ζουμε, με την αγαπη και το ενδιαφερον ολων μας, θα διατηρησουμε το χωρο αυτο και θα συνεχισουμε να κανουμε αυτο που αγαπαμε:να δημιουργουμε και να παιζουμε μουσικη.

 

Ραντεβου το Σεπτεμβρη.

 

-Γρηγορη ευχαριστω για τη φιλοξενια.-

 

    Φανης Μιχας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου