Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Fender Princeton 65 DSP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

Τα φώτα σας.

Έχω έναν Fender Princeton 65 DSP του κουτιού. Στον Κορυδαλλό που μένω (ακόμα απέξω από τις φυλακές) ο ενισχυτής βγάζει έναν περίεργο βόμβο εξαιρετικά ισχυρό και επαναλαμβανόμενο. Πήγα σε φίλο ηλεκτρονικό και τον δοκιμάσαμε. Στο εργαστήρι του δεν πσρουσίασε κανένα πρόβλημα. Τον έφερα στο μικρό μου φροντιστήριο στο Αιγάλεω και παίζει μια χαρά. Τον ξαναπήγα στον Κορυδαλλό (είπαμε απέξω) και πάλι τα ίδια με το βόμβο. Ο φίλος ηλεκτρονικός μου είπε πως το πρόβλημα είναι το DSP και προφανώς κάποια σήματα που παρεμβάλονται από τις φυλακές. Επειδή θα ήθελα να έχω αυτόν τον ενισχυτή στο σπίτι, υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να παρακαμφθεί το πρόβλημα; Τι ακριβώς είναι αυτό το DSP και απο τι "ενοχλείται" το αναθεματισμένο;

Είμαι παντελώς άσχετος από ηλεκτρονικά (και πολλά άλλα πράγματα) και θα ακούσω με προσοχή κάθε σας συμβουλή.

 

Σας ευχαριστώ όλους σας

 

Δημήτρης

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δάσκαλε καλησπέρα (ξέρω, είμαι αδικαιολογήτως απών... I'll make up to you).

 

Το DSP είναι το ηλεκτρονικό/ψηφιακό μέρος του ενισχυτή που φιλοξενεί τα εφφέ. Πιθανότατα έχεις κάποια παρεμβολή από συχνότητες κάποιο ηλεκτρονικού μαραφετιού με το οποίο παίζουν τα παιδάκια με τα μπλε στην περιοχή σου... (ό,τι είπε ο τεχνικός δηλαδή). Για να κάνει "επαναλαμβανόμενο θόρυβο" μάλλον δημιουργείται κάποιο modulation. Το κάνει ακόμα και αν έχεις βγάλει "εκτός" τα ηλεκτρονικά? (δεν ξέρω αν γίνεται στον συγκεκριμένο, αν υπάρχει hardwired bypass δηλαδή που "σβύνει" το ψηφιακό κομμάτι).

 

Δεν μπορώ να βοηθήσω πρακτικά δυστυχώς, αλλά ο τεχνικός δεν σου πρότεινε κάποια μέθοδο θωράκισης των ηλεκτρονικών?

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ωρε Bill. To βιβλίο θα αραχνιάσει. Πέρνα και τώρα αν θες. Για τον ενισχυτή ο ηλεκτρονικός μου είπε πως δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Να αλλάξω σπίτι δε γίνεται γιατί θα πρέπει να χωρίσω (κομμάτι δύσκολο, έχω συνηθίσει τα συζυγικά μπλουζ εδώ και 20 χρόνια, έπειτα δεν ευνοούν και οι εποχές........). Αν θες να τον δεις πέρνα μια βόλτα από το φροντ να πάρεις και το βιβλίο.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες σε άλλο ρευματοδότη του σπιτιού ή σε άλλο δωμάτιο; Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις σε όλα τα σημεία που έχεις παροχή (για αρχή), ίσως κάπου να δουλέψει.

 

Μετά, θα χρειαστεί να βγάλεις όλες τις συσκευές που έχους μοτέρ ή εκπέμπουν ραδιοσυχνότητες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα τον ενισχυτή σε όλα τα δωμάτια πλην τουαλέτας. Έβγαλα το ασύρματο μοντεμ αλλά δυστυχώς τα ίδια. Τα πάντα δοκίμασα πλην του να λουστώ με Ultrex. Δεν νομίζω φίλε Στέργιε να γίνεται κάτι. Θα τον αφήσω να υπάρχει στο μικρό μου φροντιστήριο. Πάντως σ' ευχαριστώ. Να είσαι καλά φίλε.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ένα παρόμοιο πρόβλημα κάποτε με έναν Fender Super 60. Με κάποιο διαβολικό τρόπο παρεμβάλλονταν συνομηλίες από CB φορτηγατζήδων (καμία πλάκα) όποτε τον άνοιγα. Αφήνω στην φαντασία του καθενός να πλάσει το τι άκουγα την ώρα που προσπαθούσα να παίξω. (όχι δεν προσπάθησα να φωνάξω στο μεγάφωνο μήπως μ' ακούσουν κι εκείνοι)

 

Το πρόβλημα εξαφανίστηκε εντελώς ξαφνικά, χωρίς να κάνω τίποτα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αγαπητοί φίλοι,

Τα φώτα σας.

Έχω έναν Fender Princeton 65 DSP του κουτιού. Στον Κορυδαλλό που μένω (ακόμα απέξω από τις φυλακές) ο ενισχυτής βγάζει έναν περίεργο βόμβο εξαιρετικά ισχυρό και επαναλαμβανόμενο. Πήγα σε φίλο ηλεκτρονικό και τον δοκιμάσαμε. Στο εργαστήρι του δεν πσρουσίασε κανένα πρόβλημα. Τον έφερα στο μικρό μου φροντιστήριο στο Αιγάλεω και παίζει μια χαρά. Τον ξαναπήγα στον Κορυδαλλό (είπαμε απέξω) και πάλι τα ίδια με το βόμβο. Ο φίλος ηλεκτρονικός μου είπε πως το πρόβλημα είναι το DSP και προφανώς κάποια σήματα που παρεμβάλονται από τις φυλακές. Επειδή θα ήθελα να έχω αυτόν τον ενισχυτή στο σπίτι, υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να παρακαμφθεί το πρόβλημα; Τι ακριβώς είναι αυτό το DSP και απο τι "ενοχλείται" το αναθεματισμένο;

Είμαι παντελώς άσχετος από ηλεκτρονικά (και πολλά άλλα πράγματα) και θα ακούσω με προσοχή κάθε σας συμβουλή.

 

Σας ευχαριστώ όλους σας

 

Δημήτρης

Μπορεί να γίνει hardware bypass, κάτι που δεν το προτείνω.

 

Όμως, θα μπορούσες αρχικά να ελέγξεις δύο πράγματα, α) το θέμα της γείωσης και β) φίλτρο στην είσοδο της τροφοδοσίας του ρεύματος.

 

Ερώτηση. Τον βόμβο τον ακούς και όταν δεν έχεις συνδέσει το βύσμα της κιθάρας στον ενισχυτή;

 

Αποκλείω το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα ο ενισχυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις βάλω το βύσμα, ξεκινάει ο θόρυβος. Ειναι δε ανυπόφορος. Εκνευριστικά ανυπόφορος. Δεν νομίζω πάντως να έχει κάποιο πρόβλημα. Οπουδήποτε αλλού πλην του σπιτιού παίζει μια χαρά. Αναρωτιέμαι μήπως θα μπορούσα να "ξεριζώσω" το DSP. Δεν γνωρίζω πολλά και δεν ξέρω αυτό αν γίνεται. Πάντως με έχει εκνευρίσει αφάνταστα.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι μήπως θα μπορούσα να "ξεριζώσω" το DSP.

 

Δεν φταίει το DSP!

 

Mάλλον δεν έχεις γείωση στο σπίτι. Είναι παλιό το σπίτι?

Στο δικό μου σπίτι για παράδειγμα που είναι αρκετά παλιό, στα δωμάτια που έχουν ξύλινο πάτωμα, οι πρίζες δεν έχουν γείωση! Με αποτέλεσμα να έχω θόρυβο στους ενισχυτές, ειδικά αν δεν ακουμπάω τις χορδές... λογικό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου