Προς το περιεχόμενο

waldorf micro Q or Novation KS Rack


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

ψάχνω για ένα αναλογικού τύπου όργανο που να έχει κάποιες παραπάνω δυνατότητες, με ήχο καλό,(κυρίως οχι για trance μουσική) για live, και με μία καλή τιμή.

  Έχω καταληξει στο Novation KS Rack και στο Waldorf microQ που τα έχω βρει και σε πολύ καλές τιμές.

  Ποιό από τα δύο πιστέυεται ότι έχει τον καλύτερο και πιο "διαχρονικό" ήχο?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες "αναλογικού τύπου" τι ακριβώς εννοείς; Διότι και τα δυο είναι ψηφιακά του κιαρατά...  ;D ;D ;D

 

Το Waldorf είναι πιο "έντονο", πιο ατμοσφαιρικό και πιστεύω ότι αριστεύει στην FM synthesis. Είναι 16 part multitimbral με 25 φωνές (αν και οι φωνές μπορούν να αυξηθούν με επέμβαση στις 75), ενώ το Novation έχει 16 φωνές και είναι 4 part multitimbral. Kαι τα δυο έχουν τα δικά τους εφφέ (reverb, delay, vocoder κλπ).

 

To πλεονέκτημα του Novation, παρά την υστέρησή του σε αριθμούς, είναι το ότι έχει τον παραδοσιακό ήχο της εταιρίας που σε γενικές γραμμές είναι ήπιος και ζεστός, αλλά που μπορεί να γίνει και πιο οξύς αν το επιθυμείς. Επειδή ακριβώς έχει αυτόν τον "ευγενικό" χαρακτήρα, πιστεύω ότι τα πάει λίγο καλύτερα στην προσομοίωση αναλογικών ήχων.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

 

Όταν λεώ αναλογικού τύπου εννοώ να μπορείς να παρέμβεις αρκετά στον ήχο με φίλτρα και envelopes κάτι σαν "virtual analog" με δυνατότητες να συνθέσεις τους δικούς σου ήχους.

Επίσης με αφορούν τα φίλτρα του πόσο καλά λειτουργούν σε περίπτωση που θέλω να "τριγγάρω" εξωτερικό σήμα.

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και επιτρέπουν την αναλυτική επεξεργασία των ήχων και τα δυο! Oι δυνατότητές τους είναι εξαιρετικές. To Novation έχει 3 oscillators και το Waldorf 2, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι έχει λιγότερο πλούσιους ήχους μιας και πλεονεκτεί σε άλλα χαρακτηριστικά, που σίγουρα θα τα έχεις δει σερφάροντας στο web (αν όχι, πες μας να σε παραπέμψουμε).

 

Και τα δυο μπορούν να δεχθούν εξωτερική πηγή ήχου και να την περάσουν από τα φίλτρα και τους oscillators τους. Δεν μπορώ να σου πω ποιο από τα δυο υπερτερεί σε αυτόν τον τομέα - αυτήν την λειτουργία δεν την έχω τσεκάρει ποτέ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης με αφορούν τα φίλτρα του πόσο καλά λειτουργούν σε περίπτωση που θέλω να "τριγγάρω" εξωτερικό σήμα.

 

Επιπλέον αυτό που θα έπρεπε ίσως να σε ενδιαφέρει είναι το αν και κατά πόσο αυτά τα δύο synths έχουν ένα Schmidt trigger (ή κάτι αντίστοιχο) το οποίο θα σου επιτρέψει να ανοίξεις την περιβάλλουσα ρυθμίζοντας κάποιο threshold από το εισερχόμενο audio έτσι ώστε να μην χρειαστεί να έχεις τα χέρια σου πάνω στο κλαβιέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που υπερτερει το waldorf? Από την έρευνα που έχω κάνει έχω δει ότι υπερτερεί σε πολυφωνία (όπως μου είπες) αλλά με τέσσερα μόνο knobs νομίζω ότι θα είναι λίγο δύσκολο στο live να το ελένξεις.

Επίσης έχω διαβάσει για τα φοβερά arpegiators της waldorf αλλά παρ'όλο που κάνει 100 ευρώ λιγότερο και είναι πιο εύκολο στην μεταφορά, κλεινω στο novation λόγω του 3ου oscilator και της επιφάνειας ελέγχου.

 

Ποιό έχει καλύτερες προσομοιώσεις ηλ. πιάνων? (wurlitzer, rhode,ac piano)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Waldorf υπερτερεί νομίζω στους ατμοσφαιρικούς ήχους με πολλά timbres (αν και οι 25 φωνές δεν επιτρέπουν και πολλούς πειραματισμούς με 16 timbres). Eίναι όμως πιο "ψυχρό", πιο crispy αλλά και πιο "παγωμένο". Το Novation έχει φιλοσοφία που εστιάζει σε πιο subtractive synthesis τεχνικές, είναι πιο άμεσο και με πιο ήπιους ήχους.

 

Είναι γεγονός ότι το Novation έχει καλύτερο layout, κάτι που έχω διαπιστώσει και εγώ (πχ στην πρόβα σου λένε "άλλαξε λίγο τον ήχο" και εσύ τρέχεις σε μενού και υπομενού, ενώ με το Novation σχεδόν όλα είναι αραδιασμένα επάνω του - επίσης σε λάιβ θες τον διακοπτάκο σου να σε περιμένει, πού να πατάς κουμπάκια in the heat of the moment ψάχνοντας...)

 

Oι προσομοιώσεις των ηλ. πιάνων δεν μου άρεσαν καθόλου στο Novation, στο Waldorf δεν τις θυμάμαι καν πώς ήταν. Θα πρέπει μάλλον να καταφύγεις στο real thing ή σε κάποιο sampler αξιώσεων (ας μιλήσει και κάποιος άλλος ρε παιδιά, μονότερμα τον πήρα τον άνθρωπο...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......To Novation έχει 3 oscillators και το Waldorf 2, ....................

 

3 και το waldorf οποτε γραψε ακυρο :P συν 1 sub-oscilator για καθε osc που εχεις επιλεξει wavetables(αλλα μονο οι 2 πρωτοι παιρνουν wavetables οποτε βαλε maxımum 5)

 

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο, φαίνεται και στην επίσημη σελίδα... Μπερδεύτηκα! :-[ 2 είναι τα φίλτρα του (πολύ ενδιαφέρον χαρακτηριστικό), όχι τα oscillators του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειχα παλαιοτερα το a-station (που εχει παρομοια μηχανη) και τωρα το micro q νομιζω πως μπορω να κανω μια συγκριση οσων αφορα τα συν και τα πλυν του καθενος.

 

ο ηχος του a-station εχει μεινει στη μνημη μου σαν το πιο "αναλογικο" VA που ειχα ποτε. το φιλτρο του ανταποκρινοταν αριστα και η fm του το εστελνε. δυνατο σημειο των Novation γενικως ειναι το οτι εχουν μια αλυσιδα απο αρκετα καλα εφφε σε καθε part που παιζουν σημαντικο ρολο στη μηχανη συνθεσης του synth.

 

απο την αλλη το micro q μπορει να μην εχει τον ογκο των novation χωρις να σημαινει οτι ειναι τοσο ψηφιακο στον ηχο αλλα υπερτερει σημαντικα στα εργαλεια που παρεχει για να φτιαξεις πρωτοτυπους ηχους. περαν της fm του που ειναι πιο προχωρημενη απο του novation το modulation matrix σε συνδιασμο με τους Modificators που παρεχει δινουν σχδεον απεριοριστες δυνατοτητες στο σχεδιασμο ηχων.

 

στο θεμα των knobs θα ελεγα πως καποιος σχετικα εμπειρος με syths δεν θα δυσκολευτει καθολου με το micro q απο την αλλη αν εισαι αρχαριος τα novation θα σε βοηθησουν να παιζεις την substractive στα δαχτυλα με λιγη προσπαθεια.

 

νομιζω για παραπανω πληροφοριες καλο ειναι να κατεβασεις τα manual και των 2 μηχανηματων ωστε να δεις τι πραγματικα κανουν και τα 2 γιατι συνηθως τα διαφημιστικα δεν ειναι τοσο διαφωτιστικα.

 

ελπιζω να βοηθησα.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου