Προς το περιεχόμενο

μετατροπή fender mustang k επιλογή ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά καλησπέρα..ψάχνομαι εδώ και 1 μήνα σε διάφορα site για να κατασταλάξω στη κιθάρα κ τον ενισχυτή που χρειάζομαι..παίζω εδώ κ χρόνια ακουστική, δωδεκάχορδη κτλ και στα 27 μου έφαγα κόλλημα με τον ηλεκτρικό ήχο..αποφάσισα να αγοράσω fender mustang από thomann..θέλω λύσεις για την γέφυρα διότι οι χορδές φεύγουν από την θέση τους αν χτυπήσεις δυνατά..επίσης θέλω να ρωτήσω κατα πόσο τα γιαπωνέζικα ηλεκτρικά έχουν πρόβλημα κ τί πιθανές αντικαταστάσεις θα χρειαστούν..σκέφτομαι για ένα διπλό στην γέφυρα και ένα μονό στον λαιμό με υψηλή έξοδο..να αλλάξω τα ποτενσιόμετρα με 500άρια? με ενδιαφέρει ο ήχος συγκροτημάτων στυλ sonic youth, arctic monkeys, nirvana, brmc, fugazi.. και προς τα εκεί (λέμε τώρα) θέλω να κινηθώ..

όσο για ενισχυτή, τί λέτε για fender twin reverb 85w? είναι καλός για pedals σαν το sansamp gt2, κάποιο fuzz, small chorus κτλ?

sory για το μεγάλο  ποστ αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και πως ξερεις τοτε οτι...φευγουν οι χορδες? :o :o

 

anyway,μη παρασυρεσαι απο την εμφανιση και δες λιγο πιο αντικειμενικα τα πραγματα.

 

Η Mustang ειναι μια "μαθητικη" κιθαρα με μικρη σκαλα (short scale) η οποια δεν εχει και ιδιαιτερες δυνατοτητες ουτε σαν lead ουτε σαν rhythm οργανο...

 

Για αυτο αλλωστε δεν ειχε και ποτε ιδιαιτερη επιτυχια.

 

η Mustang ειναι η ΜΟΝΗ απο τις offset Fender κιθαρες (Jazzmaster,Jaguar,Mustang) που ΔΕΝ εχει προβλημα με string slippage ,μαλιστα πολλοι απειροι χρηστες Jazz & Jag χρησιμοποιουν τη γεφυρα της για να μην εχουν τριξιματα και να μη φευγουν οι χορδες απο τη θεση τους (μια και δεν εχουν μαθει να τις σεταρουν σωστα).

οποτε ΔΕΝ θα εχεις προβληματα με τις χορδες (σε αυτο βοηθαει και η μεγαλη γωνια ΠΙΣΩ απο τη γεφυρα που κανει το τρεμολο της σε σχεση με τη μικρη γωνια που κανει στις Jazz & Jag με αποτελεσμα να υπαρχει επαρκεις πιεση πανω στα σελακια της γεφυρας)

 

τωρα γιατι να παρεις μια κιθαρα οταν ειναι να της αλλαξεις τα φωτα δεν μπορω να το καταλαβω ;D

 

Τα ιαπωνικα ηλεκτρικα δεν ειναι και τα καλυτερα αλλα ετσι κι αλλοιως πρεπει να εισαι πυρηνικος φυσικος για να αλλαξεις ηλεκτρικα σε μια offset Fender ;D ;D αν την παρεις δωστους μια ευκαιρια και μια και η κιθαρα δεν εχει παραδοσιακους τριθεσιους selectors δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

 

Εγω δεν θα την εσκαβα την κιθαρα αλλα θα της εβαζα καποιους απο τους πολλους strat style μαγνητες που κυκλοφορουν σε μορφη rail (joe barden,gfs,seymour duncan) ή καποιους lace sensors αναλογα με τα γουστα μου.

 

Οποισδηποτε καλος λαμπατος ενισχυτης κανει για το στυλ που θες φτανει να ψαχτεις με τα εφε σου,ο κλασσικος Fender Twin ειναι τυπικη επιλογη για πολλα γκρουπ του ειδους (οι Sonic Youth ας πουμε χρησιμοποιουν κυριως παλιους PEAVEY ROADMASTER οι οποιοι ειναι αντιγραφα του twin)  αλλα γενικα οποιοσδηποτε ενισχυτης εχει καλο καθαρο ηχο ειναι οκ.

 

Παντως αν εχεις κολησει με αυτη τη κιθαρα και την θες οπωσδηποτε η συμβουλη μου ειναι να δωσεις 200-300 ευρω παραπανω απο αυτα που θα εδινες για τη γιαπωνεζικη του Thomann & να παρεις μια 70s που και θα παρει αξια (αν δεν την σκισεις..) και καλυτερη κιθαρα θα ειναι (τις βρισκεις στο αμερικανικο ebay γυρω στα 1000 ευρω),οι γιαπωνεζικες mustang για καποιο λογο δεν με ξετρελλαινουν.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως ξερεις τοτε οτι...φευγουν οι χορδες? :o :o

 

anyway,μη παρασυρεσαι απο την εμφανιση και δες λιγο πιο αντικειμενικα τα πραγματα.

 

Η Mustang ειναι μια "μαθητικη" κιθαρα με μικρη σκαλα (short scale) η οποια δεν εχει και ιδιαιτερες δυνατοτητες ουτε σαν lead ουτε σαν rhythm οργανο...

 

Για αυτο αλλωστε δεν ειχε και ποτε ιδιαιτερη επιτυχια.

 

η Mustang ειναι η ΜΟΝΗ απο τις offset Fender κιθαρες (Jazzmaster,Jaguar,Mustang) που ΔΕΝ εχει προβλημα με string slippage ,μαλιστα πολλοι απειροι χρηστες Jazz & Jag χρησιμοποιουν τη γεφυρα της για να μην εχουν τριξιματα και να μη φευγουν οι χορδες απο τη θεση τους (μια και δεν εχουν μαθει να τις σεταρουν σωστα).

οποτε ΔΕΝ θα εχεις προβληματα με τις χορδες (σε αυτο βοηθαει και η μεγαλη γωνια ΠΙΣΩ απο τη γεφυρα που κανει το τρεμολο της σε σχεση με τη μικρη γωνια που κανει στις Jazz & Jag με αποτελεσμα να υπαρχει επαρκεις πιεση πανω στα σελακια της γεφυρας)

 

τωρα γιατι να παρεις μια κιθαρα οταν ειναι να της αλλαξεις τα φωτα δεν μπορω να το καταλαβω ;D

 

Τα ιαπωνικα ηλεκτρικα δεν ειναι και τα καλυτερα αλλα ετσι κι αλλοιως πρεπει να εισαι πυρηνικος φυσικος για να αλλαξεις ηλεκτρικα σε μια offset Fender ;D ;D αν την παρεις δωστους μια ευκαιρια και μια και η κιθαρα δεν εχει παραδοσιακους τριθεσιους selectors δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

 

Εγω δεν θα την εσκαβα την κιθαρα αλλα θα της εβαζα καποιους απο τους πολλους strat style μαγνητες που κυκλοφορουν σε μορφη rail (joe barden,gfs,seymour duncan) ή καποιους lace sensors αναλογα με τα γουστα μου.

 

Οποισδηποτε καλος λαμπατος ενισχυτης κανει για το στυλ που θες φτανει να ψαχτεις με τα εφε σου,ο κλασσικος Fender Twin ειναι τυπικη επιλογη για πολλα γκρουπ του ειδους (οι Sonic Youth ας πουμε χρησιμοποιουν κυριως παλιους PEAVEY ROADMASTER οι οποιοι ειναι αντιγραφα του twin)  αλλα γενικα οποιοσδηποτε ενισχυτης εχει καλο καθαρο ηχο ειναι οκ.

 

Παντως αν εχεις κολησει με αυτη τη κιθαρα και την θες οπωσδηποτε η συμβουλη μου ειναι να δωσεις 200-300 ευρω παραπανω απο αυτα που θα εδινες για τη γιαπωνεζικη του Thomann & να παρεις μια 70s που και θα παρει αξια (αν δεν την σκισεις..) και καλυτερη κιθαρα θα ειναι (τις βρισκεις στο αμερικανικο ebay γυρω στα 1000 ευρω),οι γιαπωνεζικες mustang για καποιο λογο δεν με ξετρελλαινουν.....

η αλήθεια είναι ότι αμφιταλλαντευόμουν μεταξύ jazzmaster και mustang..η jazzmaster είναι μια κιθάρα που θα ήθελα να την έχω originall..κάνει 1600 ευρώ περίπου για αυτό σκεφτόμουν να πάρω μια φτηνή mustang αρχικά για να πειραματιστώ αλλά να παίζει κι όλας..για τις γιαπωνέζικες jazzmaster τί γνώμη έχεις? όσο για ενισχυτή έχεις κάτι άλλο υπόψην σου? τα 85 watt μήπως είναι πολλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oι γιαπωνεζικες Jazzmaster ειναι πολυ καλυτερες (μονο μαγνητες θελουν και φυσικα καλο σετ απ) ενω ειναι πολυ πιο ευελικτες και "γεματες" κιθαρες.

 

τα 85 βαττ ειναι τραγικα πολλα (δεν ειναι τυχαιο οτι πλεον οι περισσοτεροι κιθαριστες στρεφονται σε 5-30 βαττ ενισχυτες)  ;)

 

& φυσικα μη ξεχνας οτι εχουν βγει και αυτες για τις οποιες ακουγονται πολυ καλα λογια και ειναι ready to play

 

http://www.thomann.de/gr/fender_classic_player_jazzmaster_bk.htm 

 

(προσωπικα εγω αυτη θα επαιρνα μια και εχει και jumbo ταστα,επανασχεδιασμενο neck pocket & trouble free γεφυρα και τρεμολο ενω οι μαγνητες ειναι κανονικοι αμερικανικοι jazzmaster)

 

τελος υπαρχει και η απολυτη ....αλτερνια

 

http://www.thomann.de/gr/fender_jazzmaster_j_mascis.htm

 

;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

τελος υπαρχει και η απολυτη ....αλτερνια

 

http://www.thomann.de/gr/fender_jazzmaster_j_mascis.htm

 

;)

 

οκ πουλαω μερικα πραγματα κ την παιρνω!

ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΩ

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι ο πρώτος σε αυτό το forum

που είπε οτι θα πάρει τη mascis, θα πρέπει

να ξέρεις κάποια πράγματα.

Έχει πολύ ωραίο μπράτσο, σταθερό tune-o-matic bridge,

medium jumbo τάστα και 9.5 radius.

Τώρα τα άσχημα, το τρέμολο το νιώθεις φτηνό σε σχέση

με το στιβαρό αμερικάνικο, basswood σώμα

και απαίσιο "gold" anodized pickguard.

Το χρώμα στις foto είναι πολύ πιο όμορφο επίσης

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

basswood σώμα

 

& γιατι ειναι κακο αυτο?ισα-ισα ειναι συνηθως ελαφρυτερα απο τα alder.

 

 

απαίσιο "gold" anodized pickguard.

 

αυτο ειναι ωραιο!

 

 

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τωρα γιατι να παρεις μια κιθαρα οταν ειναι να της αλλαξεις τα φωτα δεν μπορω να το καταλαβω ;D

 

 

πανω σ'αυτο, βασικα αν ειναι να της αλλαξεις τα φωτα, γιατι δεν παιρνεις μια squier; εννοω γιατι να δωσεις τοσα λεφτα αν εχεις σκοπο να αλλαξεις ηλεκτρικα-μαγνητες να την σκαψεις και γενικα να την μετατρεψεις σε κατι που μονο mustang δεν θα ειναι; (εκτος βεβαια αν εχεις τοσο κολλησει με την εμφανιση της)

την mustang την ηθελα κ εγω πριν καμποσο καιρο για ενα τετοιου στυλ καφρο- project, αλλα αν τελικα το εκανα το project (δεν προβλεπεται γιατι υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες αφενος και αφετερου προτιμησα να τα κανω ολα αυτα σε μια squier tele που ηδη ειχα), θα προτιμουσα μια strat-style..

 

για τις classic player jaguar jazzmaster ακουγονται αμφιλεγομενα σχολια βασικα, αλλα μπορεις να πας σε κατι τετοιο: http://www.thomann.de/gr/fender_classic_player_jaguar_sphh_2.htm  το οποιο μαλλον θα σε καλυψει οπως ειναι ηχητικα πολυ καλυτερα στον ηχο που θελεις...

 

ο twin φυσικα θα σε καλυψει ακομα και ρεμπετικο αν αποφασισεις να παιξεις αλλα ειναι λιγακι δυσχρηστος νομιζω (πολλα βατ, βαρος κλπ)

 

για nirvana ηχο βασικα αυτο που χρειαζεσαι ειναι μια fender με humbucker/hotrails στη γεφυρα. και ενα τετοιο βεβαιως βεβαιως:  http://www.thomann.de/gr/boss_ds1_distortion.htm

ο kurt επαιζε με fender μετα την bleach εποχη (μισουσε τις gibson, αν και ειχε χρησιμοποιησει και μια sg την οποια εσπασε καπου το 89-90) και περιστασιακα επαιζε με τη univox ή την mosrite που ειχε. συνηθως ομως επαιζε ειτε με την jaguar, ειτε με strats με hotrails στη γεφυρα, ειτε με mustang. επισης μισουσε τους μαρσαλ ενισχυτες (επαιζε ομως με καμπινες μαρσαλ σε πολλα τουρ επειδη ηταν ευκολο να βρει οπου πηγαινε) και λατρευε τον twin reverb. δεν αφηνε μαλιστα να του φτιαξουν τον ενισχυτη (ελειπαν λαμπες και pots) γιατι πιστευε οτι θα χαλασει ο ηχος. οταν του εφτιαξαν τον ενισχυτη παντως, αλλαξε γνωμη και δηλωσε οτι επαιζε καλυτερα απο ποτε  ;D

 

ο ηχος των sonic youth ειναι λιγακι μεγαλυτερη υποθεση, γιατι πιστευω οτι ως βαση εχει τα κουρδισματα και οχι τοσο τον εξοπλισμο (αλλωστε οι SY παιζουν απο les paul μεχρι strat και jazzmaster)

 

ελπιζω να μην ξεφυγα, αλλα ισως ενδιαφερουν αυτα  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου