Προς το περιεχόμενο

ProTools 28 χιλ. ευρώ vs. Reason 400e... blind test!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mεγάλο debate υπάρχει σε ένα φόρουμ της Βρετανίας, αυτό του Computer Music. Oι υπεύθυνοι του περιοδικού έφτιαξαν ένα κομμάτι στο Reason, και μετά το μίξαραν:

 

(α) σε εξοπλισμό "υπνοδωματίου" αξίας 400 ευρώ,

(β) σε μεγάλο στούντιο με τη βοήθεια των Pro Tools (μάλλον των HD) και με εξοπλισμό άνω των 28 χιλ. ευρώ (βασικά λίγο μου ακούγεται για μεγάλο στούντιο, προφανώς εννοεί μόνο το σετ κονσόλα + ΗD και μερικά παρεμφερή A/D-D/A converters).

 

 

Mετά έβαλαν τις δυο μίξεις προς ακρόαση, και οι διαφωνίες για το ποιο είναι ποιο ξεκίνησαν...

 

http://www.computermusic.co.uk/page/computermusic?entry=cm_listening_challenge_causes_furore

http://www.musicradar.com/forum/showthread.php?t=11162

 

Μπορείτε να ακούσετε κι εσείς τα δυο κομμάτια εδώ:

http://www.musicradar.com/news/tech/blog-listening-challenge-test-your-ears-126097

 

 

Η απάντηση σχετικά με το ποιο μιξαρίστηκε στα ProTools και ποιο στο ίδιο το Reason θα δοθεί σύντομα από τους υπεύθυνους του περιοδικού. Όλα όσα είχα αστο μυαλό μου μετά την προσεκτική ακρόαση (συνιστώνται καλά ακουστικά ή ήχεία) είναι ακριβώς όλα όσα λέει ένας τύπος από το φόρουμ εκείνο, οπότε τον παραθέτω:

 

I think mix A has a more natural sound to it, with more depth and fullness to the bass end, pleasing to listen to, I could turn this up and listen to this all day.

Mix B is so harsh it's not pleasing to listen to at all, it had me reaching for the volume dial to turn it down, the top end seems extremely overhyped. There's clicking present throughout the full track as the various samples are playing, I would hope the original samples are clean with no clicks present, therefore would assume these are artifacts added by the software playing them.

Mix A = Pro Tools

Mix B = Reason

 

 

 

Δυο διαφορετικά σημεία που εντόπισα είναι ο ήχος του φλάουτου με distortion στην αρχή, τα πρίμα του δεύτερου, τα πιο γλυκά μεσοϋψηλά του πρώτου και το κομπρεσσάρισμα του δεύτερου, το οποίο δεν ακούγεται καλό στο αρχικό μοτίβο τύπου Μανσίνι αλλά μόλις μπαίνει το μπιτάκι, ακούγεται πιο punchy. Aσυζητητί όμως προτιμώ το πρώτο mix.

 

Βέβαια, όλα αυτά είναι και λίγο ανεδαφικά γιατί η "πρώτη ύλη" και στις δυο μίξεις προέρχεται από το Reason, και βέβαια οι χειρισμοί που έγιναν στο Α και στο Β προφανώς δεν ήταν ακριβώς όμοιοι για να εξάγουμε συγκρίσιμα αποτελέσματα. Τουλάχιστον, θα μπορούσε να εστιάζεται η συζήτηση στις διαφορές και artifacts που δημιουργούν oι μηχανές των δυο προγραμμάτων στο finalizing.

 

Αν αφήσουμε τις συγκρίσεις (δύσκολες και μάλλον αδύνατες) στην άκρη, ποιο από τα δυο mix σας αρέσει περισσότερο;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To degradation του ηχου μεσα απο το Mp3 & τα αθλια μεγαφωνα του pc μου σιγουρα δεν βοηθανε...(κανενα Mp3 δεν με πειθει πλεον μια και απο προσωπικη εμπειρια,το clip μας στο youtube αλλα και τα mp3 στο myspace μας,ειναι ικανα να κανουν ακομα και το ....The Dark Side of the moon να ακουγεται...τενεκες και με πολλα ...ssssssss :))

 

παντως προτιμω το Α  (το κομματι ειναι μαυρα χαλια παντως και δοκιμαζει γερα τα νευρα μεχρι να τελειωσει η ακροαση..)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα δε μ'άρεσε....μάλλον φταίει το κομμάτι γενικά.

 

Επίσης συμφωνώ ότι δεν έχει και πολύ νόημα η σύγκριση...άσε που δεν είναι και απαραίτητο να είναι έτσι όπως τα λένε οι τύποι, μπορεί και τα 2 να είναι μιξαρισμένα απ'την παντόφλα των 400 Ευρώ και απλά να έχουν μιξαριστεί διαφορετικά (ή κάτι άλλο)...

 

Άλλωστε, τα ράσα δεν κάνουν τον παπά. It's the motion of the ocean baby  8)

 

 

 

To A πάντως είναι πιο Low level και συνεπώς ίσως πιο ευχάριστο στο αυτί για πολλούς ακροατές.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που αποδεικνει αυτο το τεστ ειναι οτι αμα ειναι χαλια το κομματι και 20.000 να δωσεις για mixing & mastering δεν το σωζεις με τιποτα.

 

Μακαρι να ειχαμε καλες συνθεσεις στην σημερινη pop σκηνη παρα την εμμονη που εχουν ολοι με την "τελεια παραγωγη"...

"Έχεις πάρει τον εαυτό σου πολύ στα σοβαρά..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που αποδεικνει αυτο το τεστ ειναι οτι αμα ειναι χαλια το κομματι και 20.000 να δωσεις για mixing & mastering δεν το σωζεις με τιποτα.

 

Μακαρι να ειχαμε καλες συνθεσεις στην σημερινη pop σκηνη παρα την εμμονη που εχουν ολοι με την "τελεια παραγωγη"...

 

+1 στο πρώτο, αλλά στο δεύτερο δε θα συμφωνήσω. Υπάρχουν και πολύ καλές συνθέσεις, αν και όντως υπάρχουν και άπειρες αηδίες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο περίεργο αυτό που θα πω αλλά στο β) ακούω την σκληράδα που θυμάμαι από τα protools LE, την οποία όμως δεν έχω διασταυρώσει στα "μεγάλα" Protools τα οποία λόγω διαφορετικού mix engine και converters υποψιάζομαι ότι δεν πρέπει να ακούγονται έτσι.

Το α) έχει τον ρηχό ήχο που θυμάμαι σε παλιό reason, μου έχουν πει όμως πως ο ήχος του τώρα έχει βελτιωθεί, άρα θα μπορούσε να είναι αυτό.Αλλά από την άλλη έχει πολύ στρογγυλό και ταυτόxρονα καθαρό χαμηλό για να είναι reason.

 

Oπότε θα έλεγα ότι α) Protools b) Reason, και θα εντυπωσιαζόμουν αν ήταν το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που αποδεικνει αυτο το τεστ ειναι οτι αμα ειναι χαλια το κομματι και 20.000 να δωσεις για mixing & mastering δεν το σωζεις με τιποτα.

 

Συμφωνώ με όσα γράφεις αλλά αν εννοείς επίσης ότι το κομμάτι του mix είναι χάλια, διαφωνώ... Μια χαρά μου ακούστηκε (και στην αρχή περισσότερο προς John Barry παρά Mancini).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι προτιμώ το Β για κάποιο λόγο. Ίσως επειδή μου ακούγεται λίγο καλύτερο το reverb σε αυτή τη μείξη. Πάντως δεν εχω άποψη για το ποιό είναι ποιό μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει Pro-Tools. Το κομμάτι είναι κουραστικό αν και θυμίζει τον Κατάσκοπο που γύρισε απο το τρίο.  :D

 

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως μου λεει πολλα οτι παιζει μια διαφορα 27.000 ευρω και κανεις δεν ειναι σιγουρος για το τι ειναι τι...

μου αρεσει το mix b anyway

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κανεις δεν ειναι σιγουρος για το τι ειναι τι... στα ηχεια του computer.. αμα το παιξεις σε ενα club μαλλον θα το καταλαβουν ολοι ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου