Προς το περιεχόμενο

ProTools 28 χιλ. ευρώ vs. Reason 400e... blind test!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς Βζου: αφού λύσαμε το μυστήριο της ύποπτης προέλευσης του "πειράματος", και αφού είναι πια γνωστό τοις πάσι ότι οι συντάκτες του περιοδικού έχουν ποσοστά σε πολλές εταιρίες που ειδικεύονται στο home recording, μπορούμε να περάσουμε σε πιο σοβαρά ζητήματα προς συζήτηση.

 

Δεν ειναι σοβαρο αυτο? Αυτο αναιρεί το πείραμα αγαπητε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εμενα παντως μου λεει πολλα οτι παιζει μια διαφορα 27.000 ευρω και κανεις δεν ειναι σιγουρος για το τι ειναι τι...

 

Δεν το λέω μόνο λόγω του quote, αλλά με αφορμή αυτό. Μην ξεχνιώμαστε ρε παίδες. Ακούμε ΕΝΑ mix που έχει γίνει σε δύο "προγράμματα". Μίλησε όμως κανείς για το πώς δουλεύεις με αυτά τα δύο προγράμματα σε διαφορετικούς ήχους; Αφήστε τα ηλεκτρονικά και τα samples... Vocals? Drums? Ορχήστρες; Το τι plugins υπάρχουν για το καθένα; Το πόσα plugins θα σηκώσει χωρίς πρόβλημα το σύστημα; Το τι μπορείς να βάλεις στο chain ως hardware? Το πόσο αξιόπιστο και bug-free είναι το κάθε ένα; Το πόσο πιο ευέλικτα και γρήγορα σου επιτρέπει να δουλέψεις το καθένα; Το support που έχεις από την κάθε εταιρία; Το hardware compatibility του καθενός; Την τελική ποιότητα ήχου του καθενός; (σε υλικό mixed με τα ΙΔΙΑ plugins και τα ΙΔΙΑ settings)? Το πόσο hands-on approach σου επιτρέπει το καθένα; Το τι automation (και με τι ευκολία) σου δίνει το καθένα; Το ίδιο είναι να σου πάρει να κάνεις κάτι 5 λεπτά και το ίδιο να σου πάρει 2 ώρες; Πόσο σε αφήνει το καθένα να ξεφύγεις από trivial χαμαλοδουλειές και να ασχοληθείς με το ίδιο το mix σου; Τι δυνατότητες tracking έχεις; κλπ κλπ κλπ

 

Δεν είπε κανείς ότι το reason είναι σκουπίδι. Αλλά το ότι σε ΕΝΑ mix (το οποίο κατά πάσα πιθανότητα έγινε ΠΡΩΤΑ στο Reason και μετά "αντιγράφηκε" στα PT, ώστε να είναι μέσα στο φάσμα δυνατοτήτων και των δύο προγραμμάτων) ο ήχος δεν παρουσιάζει ντε και καλά τρομακτικές διαφορές (που παρουσιάζει σαφώς κάποιες, αν και όταν κάτι χτυπάει κόκκινο δε φταίει το πρόγραμμα αλλά αυτός που δεν το χρησιμοποιεί σωστά, απ'όσο ακούω εγώ θα μπορούσαν και τα δύο να έχουν γίνει στο ίδιο πρόγραμμα με διαφορετικά plugins/settings) δε λέει τίποτα. Δηλαδή ωραία τα tests, σίγουρα μας λένε ότι τα home productions δεν είναι για τα μπάζα, αλλά μην το ξεφτιλίζουμε κιόλας το θέμα. Δηλαδή οι ηχολήπτες/studios/παραγωγοί παγκοσμίως που δίνουν ΤΑ λεφτά για PT είναι όλοι ΤΟΣΟ ηλίθιοι και απλά την πατήσανε με το όλο hype? Έλεος δηλδαή, μην το χάνουμε και τελείως.

 

Edit: btw, τα λεφτά δεν πέφτουν για το τι αποτέλεσμα θα έχεις σε ένα mix, πέφτουν για τις ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ που έχεις. Το ότι σε ΕΝΑ σημείο αυτές οι δυνατότητες (εστω) συγκλίνουν, δε μας λέει ΤΙΠΟΤΑ για το τι γίνεται σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα σημεία.

 

Και άλλα +99999999999999999999999999999999999999999+άπειρο από μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πείτε μας και πιο mix προτιμάτε και γιατί!! Kαι όποιος άλλος θέλει, επίσης... (κι εσύ Eye).

 

YΓ. Όπως το λέει ο Alter, σκέφτομαι πράγματι ότι σε ένα club το πρώτο  mix (που μου αρέσει περισσότερο) θα ακουγόταν πιο πλαδαρό, ενώ το δεύτερο ίσως ιδανικό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, θα περίμενα από έναν επαγγελματία όπως ο GeoK, να κάνει μία μικρή επίδειξη της ικανότητάς του να "σταμπάρει" το καλό ήχο και να διακινδυνεύσει την επιλογή ανάμεσα στις δύο προτεινόμενες μίξεις - άλλωστε το αποτολμήσαμε αρκετοί πιο "άσχετοι" όπως εγώ.

 

Όμως, πολύ διπλωματικά, ο GeoK περιορίζεται στο να στολίσει με αρκετά + τη γνώμη του Μενέλαου, καθώς (για φαντάσου) να πει ότι είναι καλύτερη η τάδε μίξη και στο τέλος να αποδειχτεί ότι αυτή έγινε σε home studio των λίγων εκατοντάδων ευρώ - εκεί θα υπάρχει κάποια δυσκολία να δικαιολογηθούν οι τιμές που προτείνει η επιχείρησή του.

 

Τα πολλά λόγια είναι φτώχια: ποια είναι η καλύτερη μίξη αγαπητέ GeoK ???

Δείξε λίγο θάρρος, ακόμη και σε τυφλό κτύπημα, έχουμε 50% πιθανότητες να μην εκτεθούμε....

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, θα περίμενα από έναν επαγγελματία όπως ο GeoK, να κάνει μία μικρή επίδειξη της ικανότητάς του να "σταμπάρει" το καλό ήχο και να διακινδυνεύσει την επιλογή ανάμεσα στις δύο προτεινόμενες μίξεις - άλλωστε το αποτολμήσαμε αρκετοί πιο "άσχετοι" όπως εγώ.

 

Όμως, πολύ διπλωματικά, ο GeoK περιορίζεται στο να στολίσει με αρκετά + τη γνώμη του Μενέλαου, καθώς (για φαντάσου) να πει ότι είναι καλύτερη η τάδε μίξη και στο τέλος να αποδειχτεί ότι αυτή έγινε σε home studio των λίγων εκατοντάδων ευρώ - εκεί θα υπάρχει κάποια δυσκολία να δικαιολογηθούν οι τιμές που προτείνει η επιχείρησή του.

 

Τα πολλά λόγια είναι φτώχια: ποια είναι η καλύτερη μίξη αγαπητέ GeoK ???

Δείξε λίγο θάρρος, ακόμη και σε τυφλό κτύπημα, έχουμε 50% πιθανότητες να μην εκτεθούμε....

 

Οχι φίλε μου δεν μπήκα καν στον κόπο να το ακούσω και αυτό γιατί δεν θα ασχοληθώ με διαφημιστικά trics ενός περιοδικού. Αλλά θα σου πώ το εξής......

 

Ο ήχος σαν ποιότητα δεν ξεκινάει από ένα REASON αλλά από :

 

1. Μουσικούς

2. Όργανα

3. Καλώδια - Μικρόφωνα

4. Προενισχύσεις

5. Επεξεργαστές και μετατροπείς AD/DA

6. Άρτιους ακουστικά χώρους ηχογράφησης και μείξης.

7. Καλό αυτί και εμπειρία στο χώρο.

 

Εαν δεν συμφωνείς με τα παραπάνω αλλά νομίζεις οτι μπορείς να κάνεις μια παραγωγή στο σπίτι σου με ένα REASON ή και με οποιοδήποτε άλλο software της αγοράς ισάξια με αυτή ενός PRO STUDIO, Τότε όλοι εμείς στον κόσμο που δώσαμε εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ σε μηχανήματα και κατασκευή χώρου και φάγαμε τα χρόνια μας δουλεύοντας στο χώρο, είμαστε ΚΟΡΟΙΔΑ!!! και συ απλά ''Η ΔΥΑΝΙΑ''

 

Όσο αφορά την επίδειξη, όποιος θέλει να μου στείλει ένα δικό του mix συμπεριλαμβανομένου και εσένα φίλε μου και εγώ θα του κάνω το Master και θα το ανεβάσω για να τα ακούσουν όλοι και να συγκρίνουν....

 

Αυτό είναι θάρρος!!!

Let the games begin!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαστε ΚΟΡΟΙΔΑ!!!

 

Όχι δεν είστε κορόϊδα, ούτε υπαινίχθηκα κάτι τέτοιο.

Αλλά, πρέπει να είναι σαφές ότι ΟΥΤΕ εμείς είμαστε κορόϊδα.

Πολύ απλά, θεωρώ τη τελευταία απάντησή σου ως υπεκφυγή χειρίστου είδους και σου λέω ότι δεν θα καθήσω να συζητήσω για υψηλή μαγειρική σε κάποιον που δεν θέλει (ή δεν μπορεί) να εντοπίσει τη διαφορά ανάμεσα σε δύο τηγανητά αυγά.

 

Πρέπει να είναι κοινό χαρακτηριστικό στον επαγγελματικό σου κλάδο η αφ' υψηλού θέαση των πραγμάτων. Τα Mp3 των 160 kbps είναι αυτή τη στιγμή ένα εξαιρετικά δημοφιλές φορμά: το μεγαλύτερο μέρος του πλανήτη ακούει τέτοια αρχεία, τέτοιας ή και χειρότερης ποιότητας. Είναι αυτό καλός ήχος; Όχι βέβαια, αλλά δεν μπορεί και κάποιος που λέει ότι προσφέρει επαγγελματικές υπηρεσίες να μην έχει γνώμη ΚΑΙ για αυτό τον ήχο.

 

Ή, αλλιώς, εξηγήστε ξεκάθαρα ότι αυτό που προσφέρετε δεν αφορά παρά μόνο υποψήφιους ακροατές που κάθονται στο σαλόνι τους μπροστά σε ακριβούτσικα (τουλάχιστον) ηχεία - και δείτε τον κύκλο εργασιών σας να συρικνώνεται αναλόγως.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαστε ΚΟΡΟΙΔΑ!!!

 

Πρέπει να είναι κοινό χαρακτηριστικό στον επαγγελματικό σου κλάδο η αφ' υψηλού θέαση των πραγμάτων. Τα Mp3 των 160 kbps είναι αυτή τη στιγμή ένα εξαιρετικά δημοφιλές φορμά: το μεγαλύτερο μέρος του πλανήτη ακούει τέτοια αρχεία, τέτοιας ή και χειρότερης ποιότητας. Είναι αυτό καλός ήχος; Όχι βέβαια, αλλά δεν μπορεί και κάποιος που λέει ότι προσφέρει επαγγελματικές υπηρεσίες να μην έχει γνώμη ΚΑΙ για αυτό τον ήχο.

 

Έχω samples φίλε μου στο site μου προς ακρόαση σε 128kb. όπως βλέπεις έχω γνώμη!

Αλλά για το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι το τι θα επιλέξω εγώ αλλά επειδή δεν μπορώ να εμπιστευτώ ένα περιοδικό που κάνει τέτοιου είδους συγκρίσεις στο αν είναι αληθινά και υπό ποιές συνθήκες έγιναν τα όσα γράφουν. Δεν ήμουνα εκεί δεν ξέρω... όπως δεν ξέρω στο αν τα παραδείγματα που έχουν τα pro tools analog vs digital mixing ισχύουν. Ξέρω μόνο οτι έχω τεστάρει εγώ προσωπικά. Γιαυτό έχω άποψη γιατί έχω αποδείξεις. Έτσι λειτουργώ εγώ! δύσκολα εμπιστεύομαι τέτοιου είδους διαφημιστικά trics!

 

Θα μπορούσα να σου πω ποιό από τα δύο mix μου αρέσει... Αυτό ναι! Αλλά μέχρι εκεί γιατί δεν ξέρω αν το πόρισμα που θα βγάλουν εκείνοι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα!

 

Όσο αφορά τις δουλειές μας, της εφορίας είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε συ eye, ψύχραιμα ας πούμε. Γιατί τον πήραμε απ'τα μούτρα τώρα τον άνθρωπο; Έκανε τίποτα κακό; Είναι ανάγκη να μας πει τη γνώμη του ντε και καλά; Δεν το καταλαβαίνω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eye πιστεύω ότι έχει δίκιο ο menelaos...δεν ξέρω....

τι να πω....θα ξέρεις βέβαια πολύ παραπάνω πράγματα. :-\...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου