Προς το περιεχόμενο

ProTools 28 χιλ. ευρώ vs. Reason 400e... blind test!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εδέησα να τα ακούσω στο κανονικό μου σύστημα και έχω να πω ότι μου άρεσε περισσότερο το Α. Σε κάποιες στιγμές εκείνο το "παραμορφωμένο" πιάνο μου άρεσε περισσότερο στο B (όπως επίσης και σε ορισμένες άλλες στιγμές τα τύμπανα μου άρεσαν περισσότερο στο Β) αλλά αν μου έλεγε κάποιος να κρατήσω (συνολικά) ένα από τα 2 θα διάλεγα το Α. Και δεν με ενδιαφέρει ΠΩΣ έγινε.  :)

 

Τό 'ξερα ότι είμαι κατά βάθος ξεκούρδιστος.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και εγω ..ξεκουρδιστος αποδειχτηκα...θα μου πεις βεβαια οτι ετσι κι αλλοιως ειμαι απο τους..ασχετους ;D που γραφουν ή/και μιξαρουν τους δισκους τους στο σπιτι τους..... :) :) (εχω δε και αρκετους αλλους.... ασχετους φιλους με εκπληκτικη σε ποιοτητα και απηχηση δισκογραφια που και αυτοι σπιτι τους κανουν τους δισκους και ΔΕΝ παιζουν ηλεκτρονικη μουσικη... :) :) :))

 

πιο σοβαρα μιλωντας απο τη στιγμη που μιλαμε απλα για μιξη και σαμπλαρισμενους ηχους δεν με εκπλησει καθολου που το φτηνο συστημα "αρεσει" περισσοτερο σε καποιους  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο απάτη κι  αν ήταν το συγκεκριμένο test (γιατι ήταν),το σίγουρό είναι πως αποδεικνύεται για ακόμη μία φορά πως το μόνο όριο για μια πολύ καλή παραγωγή είναι το ταλέντό,οι γνώσεις και ΟΧΙ ο εξοπλισμός *

 

*..εκτός αν εχεις τον εξοπλισμό του paulstefanidis  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, τα ProTools είναι το Β.

Το οποίο είναι καλύτερο από το Α, για να μη ξεχνάμε και την ερώτηση.

 

;)

 

Κρίμα που δεν μπορώ να μου δώσω κάρμα.

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο απάτη κι  αν ήταν το συγκεκριμένο test (γιατι ήταν),το σίγουρό είναι πως αποδεικνύεται για ακόμη μία φορά πως το μόνο όριο για μια πολύ καλή παραγωγή είναι το ταλέντό,οι γνώσεις και ΟΧΙ ο εξοπλισμός *

 

*..εκτός αν εχεις τον εξοπλισμό του paulstefanidis  ;D

 

σιγά δέν εχει και θεικο εξοπλισμό..παντα εν συγκρίσει με άλλους παραγωγούς

www.beatonboard.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο απάτη κι  αν ήταν το συγκεκριμένο test (γιατι ήταν),το σίγουρό είναι πως αποδεικνύεται για ακόμη μία φορά πως το μόνο όριο για μια πολύ καλή παραγωγή είναι το ταλέντό,οι γνώσεις και ΟΧΙ ο εξοπλισμός *

 

*..εκτός αν εχεις τον εξοπλισμό του paulstefanidis  ;D

 

σιγά δέν εχει και θεικο εξοπλισμό..παντα εν συγκρίσει με άλλους παραγωγούς

 

το λέω σαν συνέχεια ενός προηγουμενου post μου που αφορούσε τον συγκεκριμένο παραγωγό  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο απάτη κι  αν ήταν το συγκεκριμένο test (γιατι ήταν),το σίγουρό είναι πως αποδεικνύεται για ακόμη μία φορά πως το μόνο όριο για μια πολύ καλή παραγωγή είναι το ταλέντό,οι γνώσεις και ΟΧΙ ο εξοπλισμός *

 

*..εκτός αν εχεις τον εξοπλισμό του paulstefanidis  ;D

 

Ε ας μην υπερβάλλουμε. Όντως μπορείς να κάνεις πολύ αξιοπρεπή πράγματα με φτηνό εξοπλισμό, αλλά αν γνωρίζεις τέλεια ένα φτηνό κι ένα ακριβό σύστημα ΤΟΤΕ θα φανεί η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο περίεργο αυτό που θα πω αλλά στο β) ακούω την σκληράδα που θυμάμαι από τα protools LE, την οποία όμως δεν έχω διασταυρώσει στα "μεγάλα" Protools τα οποία λόγω διαφορετικού mix engine και converters υποψιάζομαι ότι δεν πρέπει να ακούγονται έτσι.

Το α) έχει τον ρηχό ήχο που θυμάμαι σε παλιό reason, μου έχουν πει όμως πως ο ήχος του τώρα έχει βελτιωθεί, άρα θα μπορούσε να είναι αυτό.Αλλά από την άλλη έχει πολύ στρογγυλό και ταυτόxρονα καθαρό χαμηλό για να είναι reason.

 

Oπότε θα έλεγα ότι α) Protools b) Reason, και θα εντυπωσιαζόμουν αν ήταν το αντίθετο.

 

Ωραία! ;D

Θα εμπιστεύομαι περισσότερο το ένστικτό μου στο μέλλον!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω ότι ήταν καθαρή διαφήμιση του REASON. Σκεφτείτε πόσοι επίδοξοι μουσικοί θα πάνε να το αγοράσουν με την πεποίθηση ότι θα έχουν στα χέρια τους κάτι το τέλειο... Είναι ένας τρόπος διαφήμισης πάρα πολύ καλός και πολύ σίγουρος για τους χρήστες του internet... Μας δίνουν το λόγο (reason!) της συζήτησης, ένα απλό σικέ τεστ, και μας αφήνουν να μαντέψουμε αυτό που "ήθελαν"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου