Προς το περιεχόμενο

Προενίσχυση σύγχρονων Audio Interface


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά.

 

Σε μια από τις συχνές επισκέψεις μου στον thomann, έπεσα πάνω στην κάρτα ήχου M-AUDIO FAST TRACK C600 http://www.thomann.de/gr/m_audio_fast_track_c600.htm της οποίας τα χαρακτηριστικά ταιριάζουν γάντι με αυτό που ψάχνω.

 

Η ήδη υπάρχουσα κάρτα ήχου μου (emu 0404 pci) δεν έχει προενίσχυση, οπότε για αυτόν τον σκοπό χρησιμοποιώ μία (εξαιρετική οφείλω να ομολογήσω) Golden Age PRE73.

 

Το ερώτημα είναι το εξής:

 

Αν προβώ στην αγορά της εν λόγω κάρτας (κάτι που σημαίνει ότι θα πουλήσω τον PRE73, καθώς λεφτά....ΔΕΝ υπάρχουν), θα είμαι καλυμένος με την ποιότητα προενίσχυσης της M-Audio, σε σχέση με αυτά που "παίρνω" από την pre73;

Είναι με άλλα λόγια όντως "high-quality mic/line combo preamps" οι προενισχύσης των σύγχρονων Audio Interface, ώστε να βασιστώ αποκλειστικά εκεί για την πραγματοποίηση κάποιας σοβαρής ηχογράφησης; Πάντα σε σύγκριση με ένα preamp της τάξης των 300 E, όπως ο δικός μου.

 

Να σημειώσω πως ο κύριος λόγος που θέλω να προβώ σε αυτήν την αγορά είναι τα features της κάρτας (2 έξοδοι για ακουστικά, Monitor controller, αρκετά inputs/outputs), οπότε αν δεν χάσω κάτι σε θέμα προενίσχυσης, αποτελεί μεγάλο upgrade για το ταπεινό μου home studio!

 

Cheers!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ πως δεν θα είσαι καλυμμένος με την ποιότητα προενίσχυσης της M-AUDIO σε σχέση με αυτά που παίρνεις από την PRE73, αν η επιλογή του PRE73 είναι συνειδητή και όχι τυχαία.

Είχα την PCI κάρτα M-AUDIO Audiophile 192 και την αντικατέστησα με την E-MU 1212M PCIe. Η διαφορά στον ήχο τους ήταν σημαντική, υπέρ της E-MU. Η χρήση τους ήταν για ψηφιοποίηση βινυλίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ πως δεν θα είσαι καλυμμένος με την ποιότητα προενίσχυσης της M-AUDIO σε σχέση με αυτά που παίρνεις από την PRE73, αν η επιλογή του PRE73 είναι συνειδητή και όχι τυχαία.

Είχα την PCI κάρτα M-AUDIO Audiophile 192 και την αντικατέστησα με την E-MU 1212M PCIe. Η διαφορά στον ήχο τους ήταν σημαντική, υπέρ της E-MU. Η χρήση τους ήταν για ψηφιοποίηση βινυλίων.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

 

Ήταν συνειδητή επιλογή, και μία από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει! Δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω πολλές προενισχύσεις μέχρι τώρα όμως, και ειδικά σε συνθήκες ηχογράφησης, οπότε δεν μπορώ να ξέρω που περίπου βρίσκεται η κάθε μία από τις εδώ συγκρινόμενες, τόσο από θεμα ποιότητας/floor noise, όσο και coloration όσο αυξάνεται το gain.

 

Γνωρίζεις αν τα διάφορα μοντέλα της M-Audio μοιράζονται τις ίδιες προενισχύσεις; Ρωτάω επειδή σε κάποιο φθηνότερο μοντέλο της εταιρίας (M-AUDIO FAST TRACK PRO), η περιγραφή είναι: "2 mic/instrument preamps" ενώ σε αυτό που δείχνω, το οποίο είναι μοντέλο που μόλις κυκλοφόρησε, η περιγραφή είναι "4 high-quality mic/line combo preamps". Πρόκειται άραγε για Marketing Trick, ή όντως έχουν διαφορετικό σχεδιασμό;

 

Όπως και να χει, αν τελικά πάρω έξτρα χαρακτηριστικά, αλλά με προενισχύσεις επιπέδου Art Tube, δεν θα προβώ στην αγορά, ή θα κοιτάξω να πουλήσω κάτι άλλο.

 

Περισσότερες γνώμες more than welcome.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Έχω δοκιμάσει τον pre73 και δεν εντυπωσιάστηκα. Θέλει να είναι vintage αλλά δεν το πετυχαίνει και πολύ καλά. Ακούγεται "παλιός" αλλά έχει πολύ ασαφή μπάσα και στα μεσαιοπρίμα του ακούγεται κάπως "μεταλλικός". Aλλά μιλάμε και για άλλη "φιλοσοφία" προενισχυτή. Αν θες όντως vintage ήχο (ακόμη και με τις σοβαρές -για μένα- ατέλειές του) τότε κανένας προενισχυτής κάρτας ήχου δεν θα σε καλύψει.

 

Την συγκεκριμένη m-audio που λες δεν την γνωρίζω, αλλά γνωρίζω πολύ καλά σχεδόν όλη την υπόλοιπη σειρά (καινούργιες και παλιές) της Μ-audio. (audiophile 24/96, audiophile usb, Profire 2626, Profire 610, superdac, fast track Pro, fast track)

Γενικά, οι κάρτες της χαρακτηρίζονται από πολύ καλούς και σταθερούς drivers και με την τελευταία υλοποίηση των Profire, έχουν αποκτήσει και καταπληκτικούς προενισχυτές και converters.

Από την περιγραφή της κάρτας, θα έλεγα ότι τοποθετείται ποιοτικά πάνω από την Fast Track Pro και ελαφρώς χαμηλότερα από τις Profire.

Έτσι οι επιλογές είναι 2 κατά τη γνώμη μου: Αν ο ν1 παράγοντας είναι η ποιότητα, θα σε συμβούλευα να πας προς την σειρά της Profire (με την 2626 καλύτερη). Από την άλλη , το transport control της c600 και τα effects στον μίκτη της κατά την ηχογράφηση με zero latency είναι πολύ ελκυστικά για να τα αποφύγεις. Αν είναι όντως σημαντικά, τότε ...go for it.

Οι κάρτες της Emu είναι τίμιες αλλά μέχρι εκεί κατά τη γνώμη μου (είχα 1212m, 1820 και 0404 usb). Oι σύγχρονες Profire είναι 2 βήματα μπροστά.

 

Αν θες, άκου δείγμα από ηχογράφηση με fast track pro (με την c600 θα έχεις καλύτερη ποιότητα). Δώσε βάση ιδιαίτερα στα φωνητικά τα οποία δεν έχουν υποστεί eq.

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=dlattach;topic=182748.0;attach=25978

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ιδιαίτερα για την εκτενή απάντησή σου, σίγουρα με βοηθάς, αφού έστω και αν δεν έχω αυτό το χαρακτηριστικό coloration που έχει η PRE73 (και που από ότι κατάλαβα δεν σου αρέσει  :) ) και αυτήν την πιο vinageοειδή κατεύθυνση, μπορώ να έχω αξιοπρεπείς/καθαρές πηγές ικανές να δουλευτούν σε πιο σοβαρό επίπεδο.

 

Να σημειώσω πως εκτιμώ το clip για μια γενική εικόνα, σίγουρα όμως δεν είμαι σε θέση να βγάλω κάποιο συμπέρασμα στα πλαίσια της μίξης για τη συμπεριφορά της προενίσχυσης! (με άλλα λόγια και από line6 να την πέρναγες, δεν θα ήμουν σε θέση να το διακρίνω, τουλάχιστον όχι εγώ!  ;D)

 

Από την άλλη , το transport control της c600 και τα effects στον μίκτη της κατά την ηχογράφηση με zero latency είναι πολύ ελκυστικά για να τα αποφύγεις. Αν είναι όντως σημαντικά, τότε ...go for it.

 

Είναι, όπως και τα 2 headphone outputs, κάτι που σημαίνει πως επιτέλους θα ξεφορτωθώ την μικρή κονσολίτσα που χρησιμοποιώ για monitor control, αλλά και θα αποφύγω την αγορά headphone ενισχυτή που σχεδίαζα έτσι κι αλλιώς!

 

Μιά τελευταία ερώτηση: υπάρχει περίπτωση να μοιράζεται τις ίδιες προενισχύσεις με τις Profire; Είναι αρκετά κοντά σε επίπεδο τιμής, τουλάχιστον με την 610!

 

Cheers!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι φωνές όπως σου είπα δεν είχαν eq, μόνο delay, γι' αυτό το έβαλα, αν ήταν πνιγμένα σε εφέ και κομπρέσσορες κανείς δεν θα καταλάβαινε τίποτα! ;D.

 

Η περιγραφή που είδα έγραφε ότι δανείζεται την σχεδίαση από τις "high end" κάρτες της M-audio (Profire δηλαδή) άρα αφού δεν λέει Profire preamps πρέπει να περιμένει κάποιος να ακούσει έναν ήχο βασισμένο σ' αυτές αλλά όχι όμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, είναι θέμα καθαρά δικής μου απειρίας, γεγονός που δεν αναιρεί την καλή σου πρωτοβουλία, οπότε και πάλι ευχαριστώ!

 

Συμβουλεύτηκα και το επίσημο site καθώς και κάποια reviews, δείχνει, αξιοπρεπέστατο, θα κοιτάξω μήπως κρατήσω και τον pre73, πουλώντας την υπάρχουσα κάρτα μου και συμπληρώνοντας τα extra χρήματα, αν και μάλλον τα οικονομικά μου δεν το επιτρέπουν.

 

Cheers!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) Δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Αν είχα βρει και το πολυκάναλο (που τέτοια τύχη ::)) θα έβαζα ,μόνο τα φωνητικά για να ακούσεις.

 

Καλή επιλογή να κρατήσεις το Gap για να έχεις το χρώμα του. Αν δεν σε καλύπτει μετά, το πουλάς.

 

Καλές αγορές και κάνε report όταν την πάρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου