Προς το περιεχόμενο

sos πως θα συνδεσω την onyx sattelite με eq ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπων φιλοι μου  θα ηθελα να με βοηθισεται να συνδεσω την καρτα ηχου mackie με ενα eq που θελω να παρω  το PRESONUS EQ3B  απο ηχολιπτικα δε τα παω και πολυ καλα οπωτε τα πραγματα που θα συνδεσω ειναι

η onyx satellite

το PRESONUS EQ3B http://www.thomann.de/gr/presonus_eq3b_parametrischer_equalizer.htm

το πυκνοτικο μου 

και τα μονιτορς μου .

Ευχαριστω  .

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Mackie έχει απο πίσω, στην κάθε είσοδο ένα insert. Εκεί μπορείς να συνδέσεις ότι εξωτερικό εφέ ή eq(στην περίπτωσή σου). Απλά χρειάζεσαι ένα καλώδιο που κάνει αυτή τη δουλειά και είναι αυτο:

http://www.thomann.de/gr/sommer_cable_onyx_insert_kabel_25.htm

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανεις την συνδεσμολογια που προτινει η mackie για onyx cable για να φτιαξω μονος μου,

οσο γιατο καλωδιο αυτο θα πρεπει να το συνδεσω στην εισοδο return /inster απο οτι μου ειπανε δεν ειναι ο σωστος τροπος  αυτος αλλα θα πρεπει να συνδεθει παραλληλα με το μικρωφονο υπαρχει καποια λυση ?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παράδειγμα έφερα για το καλώδιο. Υπάρχουν και φθηνά με 8-10€ απο την stagg ή την quiklok. (όποιος εμπορεύεται προϊόντα του Στόλλα θα έχει.).

οσο γιατο καλωδιο αυτο θα πρεπει να το συνδεσω στην εισοδο return /inster απο οτι μου ειπανε δεν ειναι ο σωστος τροπος  αυτος αλλα θα πρεπει να συνδεθει παραλληλα με το μικρωφονο υπαρχει καποια λυση ?

Γιατί όταν το βάλεις στο insert τι θα είναι, σε σειρά? Δεν ξέρω ποιός σου το είπε, αλλά θα έπρεπε να χαίρεσαι για το γεγονός οτι η κάρτα σου έχει insert για τέτοια περιφεριακά, γιατί είναι ο μόνος σωστός τρόπος. Οχι οτι δεν μπορεις να τα βάλεις σε σειρά, αλλά πως θα βάλεις το eq στο μικρόφωνο, Μικροφωνο--->Προενίσχυση--->EQ--->Κάρτα ή θα χρησημοποιήσεις το EQ σαν προενίσχυση?

 

Τι μικρόφωνο θέλεις να βάλεις, παρεπιπτώντος?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akg percesion 220 πυκνοτικο .

OK κανένα πρόβλημα, η κάρτα σου έχει και phantom power, έχει και το insert της σε κάθε κανάλι, μια χαρά. Τώρα αν το πρόβλημα ήταν στα €35 για το καλώδιο (που ΟΚ ήταν υπερβολή τα €35) πήγαινε πάρε ένα απο τα φθηνά που σου έγραψα πρίν και θα κάνεις τη δουλειά σου χωρίς πρόβλημα.

 

Να σου πω και 2 λόγια για το insert. Το insert λοιόν είναι ένα effect loop σε 1 βύσμα στέρεο, 2 σε 1 δηλαδή, σαν τα σαμπουάν ;D. Το στέρεο βύσμα αποτελείτε απο μία κοινή γείωση και οι 2 ακροδέκτες είναι ο ένας για το IN και ο άλλος για το out. Με το κατάληλο καλώδιο λοιπόν συνδέουμε ότι εφφέ & γενικότερα επεξεργαστές σήματος θέλουμε εκεί.

Γνώμη μου είναι να μην συνδέσεις σε σειρά γιατί θα μπλέξεις τα gain απο προενίσχυση σε προενίσχυση και στο τέλος θα έχεις ένα full gain παραμορφωμένο σήμα.

(εκτός αν θέλεις να βάλεις κιθάρα και να έχεις τρελό γκάζι ;D ;D)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να κατασταλαξω σε αυτο το eq τελικα και να μην παρω κονσολα  , BEHRINGER DEQ 1024 

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_deq_1024_digital_eq.htm

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια και το insert σε σειρα συνδεση παρεχει ,απλα σε αλλο σημειο της αλυσιδας του signal path . παραλληλα θα ηταν αν συνδεαμε σε aux και μειξαραμε με το dry σημα. τα λεω λαθος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου