Προς το περιεχόμενο

ProTools 28 χιλ. ευρώ vs. Reason 400e... blind test!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

Χα, πολυ έξυπνο τό παλικάρι που ξεπουλήθηκε για τα φραγκα για να μας βαλει σε κατασταση κρισης γνωσεων και προσωπικοτητας ;)

Και τα δυο μιξ εχουν τα καλά τους και τα κακά τους. Για να ειμαι πιο ακριβεις στα λεγομενα μου το μιξ Β προσπαθει να διορθωσει τις ανωμαλιες του Α προσθέτοντας περισσοτερο διαυγεια στον ηχο ωστοσο αυτοκαταστρευεται. Λοιπον που το στηριζω αυτο. Αν ακουσει κανεις προσεκτικτα το Β ενδεχωμενος να παρατηρησει σε καποια σημεια clicκ&pops να ερχονται στην επιφανεια!. Απ΄την άλλη πλευρα το Α κουβαλαει περιεργους θορυβους μαζι σε διαφορα οργανα(στην ουρα ορισμενων ηχων καποιων οργανων). Αυτο στην Β διορθωνεται. Ωστοστο η μιξ Β κατα την γνωμη μου θα επρεπε να περασει απο απαλό Hiss Reduction ωστε να μην χάσει την καθαρότητα και πέσει στα δεδομένα του Α. Επίσης ίσως η Β να θέλει να περιοριστούν λίγο τα μεσαία. Γενικά η Β ακούγεται ανοιχτή στον χώρο νομιζω ότι σαυτό βοηθάει το κατα την γνώμη μου περισσότερο chorus στο bass και στο συγχρονισμένο delay στα treble.

Όποια και από τις δυο είναι η "καλύτερη" δεν νομιζω ότι το pro tools έχει βάλει το χεράκι του αν πραγματικά το έχει βάλει τότε μάλλον κάποιος δεν θα είχε καθαρίσει τα αυτάκια του.

Αυτά τα λίγα από μένα. :P

Ps. δεν είμαι ούτε εφοριακός :o ούτε έχω studio :'(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι μαλοτράβηγμα είναι αυτό ρε παιδιά.. Μπάς και πάσχεται όλοι απο το σύνδρομο του DVD και ποιός και γιατί και έτσι γιουβέτσι...

 

Τέλοσπάντων, συμπαθή μου eye, συμφωνώ με αυτά που λές και απλά θέλω να προσθέσω όμως ότι άλλο είναι το Home-studio και άλλο το Studio...

 

Η τεχνολογία όσο περνάει αρχίζει να συρικνώνει τις υποδομές που χρειάζεσαι σε εξοπλισμό για να παράγεις ακόμα και καλύτερα απο studio παραγωγές....

 

προσωπικά πιστεύω ότι έχω το περιθώριο σε 5-7 χρόνια να έχω αρκετά μεγάλης αξίας εξοπλισμό και οι παραγωγές μου να είναι αυτές που πραγματικά θέλω.. Μπορώ να υποκαταστήσω το studio?

 

Δεν μπορώ γιατί το μεγαλύτερο πρόβλημα του Home-studio είναι ακριβώς το ότι είναι home.. Και επειδή είναι home σπάνια κάθεται να μπορείς να έχεις ένα χώρο στον οποίο θα χωρέσουν όλα αυτά που χρειάζονται για να προβάρουν και να δουλέψεις σαν μπάντα..

 

Τώρα το ότι είσαι επαγγελματίας, αυτό διακρίνεται και απο τα στοιχεία, της επενδυσης σε χώρο, την ικανοποίηση του πελάτη, (άσχετα αν κάποιος στο νοιζ, μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο με τον home εξοπλισμό), την παροχή συμβουλών, την σωστή εκμαιτάλευση χρόνου, στον εξοπλισμό και στις γνώσεις-λύσεις που διαθέτει...κ.α.

 

Η τελική μίξη, η οποία τις περισσότερες φορές είναι και σύμφωνα με τις επιταγές του συγκροτήματος, και αυτό είναι κουραστικό... Το να έχεις παραπάνω απο ένα μέλος του συγκροτήματος για να κάνεις την μίξη είναι σαν τα τηλεοπτικά παράθυρα στην τηλεόραση.. Δεν ολοκληρώνει και όλο το τοπίο επαγγελματισμού...

 

Δηλαδή σκέψου τις ώρες που θα έχεις φάει μέχρι ο κουλός κιθαρίστες να παίξει στο μέτρο, ή μέχρι να βρούν ήχο, ή μετα να μην τους αρέσει αυτό.. ή έτσι.. ή αλλιώς.. (αυτά πληρώνεις σε ένα studio)

 

Αμα είσαι μάγκας κάθεσαι και γλιτώνεις απο όλα αυτά.. home studio, άμα είσαι μάγκας κάνεις και την μίξη ή αλλιώς πληρώνεις κάποιες αλλα ουσιαστικές ώρες σε ένα studio και μετά έξω για μαστ...

 

Παρόλα αυτά όμως πιστεύω σε αυτά που λές. Γιατί ο Geok και ο κάθε studias εδω μέσα θα πρέπει να βρούν ένα τρόπο να αντιμετωπίζουν τους home-advanced-studio-musicians σαν και του λόγου μας, ουτώς ώστε να μην κεντρίζουν με τουπέ ευαίσθητα σημεία του νευρικού μας συστήματος. Με άλλα λόγια, πρέπει να αντιληφθούν ότι αυτό που μας διαφοροποιεί είναι κάποια τετραγωνικά μέτρα στον χώρο μας..(ούτε ο εξοπλισμός, ούτε οι γνώσεις)

 

Απο εκεί και πέρα δεν ξέρω για τιμές σε studios ούτε έχω κάνει δουλειές εκεί .....(και ούτε προβλέπετε)

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bla bla bla..........χοιρινό..........bla bla bla.........με πατάτες !!!!

 

Για τίποτα από τα παραπάνω που γράφτηκαν δεν θα σχολιάσω γιατί δεν υπάρχει νόημα....

 

Στο θέμα μας τώρα........

Λοιπόν δεν υφίσταται μέτρο σύγκρισης γιατί

 

α) Για να κάνεις ένα test πρέπει να διευκρινίσεις

 

1, Με πιό Hardware δουλεύει το REASON. Eίναι με το Hardware των ProTools; Αν ναι τότε ο ήχος του REASON εξακολουθεί να είναι εν μέρη Pro Tools γιατί χρησιμοποιεί το Digidesign engine. Αν οχι τότε με ποιά κάρτα ήχου συνεργάστηκε για να γίνει η μείξη; Επίσης έγιναν στον ίδιο χώρο από τον ίδιο ηχολήπτη; Όσο για τις ρυθμίσεις...χρησιμοποιήθηκαν τα ίδια  plug ins; Δεν νομίζω αφού το REASON δεν μπορεί να τρέξει RTAS, TDM και Audiosuite πράγμα που τρέχουν τα Protools. Έτσι με ποιό κριτήριο έγινε η σύκγριση τούτη; Δεν διευκρινίζεται αν είναι τα LE ή τα HD τα οποία είναι και τα ακριβά...

 

2. Τα Pro tools είναι ακριβά γιατί είναι το Hardware τους ακριβό δηλ. Κάρτες ήχου Core & Accel , Κονβέρτορές 96Ι/Ο, 192Ι/Ο κλπ τα οποία έχουν να κάνουν με την όλη επεξεργασία και μετατροπή του αναλογικού σήματος σε ψηφιακό κλπ. και όχι το Software το οποίο κοστίζει πολύ λιγότερο από το REASON, το Software 7.4HD των Pro tools κοστίζει 170€.

 

Για να κάνεις μια σύγκριση σε δύο Software πρέπει

ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ SOFTWARE! ( Δηλ: plug-ins, εντάσεις, effects....ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ)

 

Για να κάνεις σύγκριση δύο Hardware πρέπει 

ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ HARDWARE! ( Δηλ: plug-ins, εντάσεις, effects....ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ)

 

Όταν δοκιμάζουν δύο αυτοκίνητα σε μια πίστα για να δουν ποιό είναι το ταχύτερο, βάζουν τον ίδιο οδηγό, στην ίδια πίστα, με τις ίδιες καιρικές συνθήκες με το ίδιο χρονόμετρο κλπ.

 

Γι΄αυτό το παραπάνω είναι διαφημιστικό τρικ... Το λένε και μόνοι τους ( If you'd like to learn how to produce a professional-sounding track in Reason, don't miss Computer Music Special 28 - Reason 4: The Unofficial Guide. Out now worldwide.)

 

Υ.Γ Αν είναι τώρα να απαντήσω ποιό μου αρέσει καλύτερα....τότε το θα πώ το Α.

Και κάτι ακόμα μερικές φορές δεν κάνουν τα ράσα τον παπά, δηλ μεγάλο ρόλο παίζει στο ποιός κάνει το MIX!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω θα διαφωνησω,νομιζω οτι ΜΙΑ ΧΑΡΑ τα λεει ο GeoK ;)

 

Οταν συγκρινουμε κατι,πρεπει να το συγκρινουμε με τον ΣΩΣΤΟ τροπο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για το θέμα, για τον τρόπο με τον οποίο συζητάει. Η απαξίωση στα φόρτε της.

 

Και ως γνωστόν, όταν είσαι τσαντίλας χάνεις και το (όποιο) δίκιο σου στην τελική  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εδω θα διαφωνησω,νομιζω οτι ΜΙΑ ΧΑΡΑ τα λεει ο GeoK ;)

 

Οταν συγκρινουμε κατι,πρεπει να το συγκρινουμε με τον ΣΩΣΤΟ τροπο...

 

Συμφωνώ  :)

 

Επίσης συμφωνώ ότι είναι σε μεγάλο βαθμό κουκουρούκου το test.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια καλός η κακός πρέπει('οποιος θέλει) να συγκρίνουμε αυτο που ακούμε και τίποτα άλλο.

Χαιρω πολύ οτι πρέπει να έχουν το ίδιο hardware το ίδιο το άλλο το εκείνο και και και... εντάξει έλεος.

Ακούμε και λέμε τι μας αρέσει και γιατί πιστευουμε το ένα η το άλλο. Όποιος θέλει ας πει τι πιστεύει για τα μιξ αλλά απο τεχνικής πλευρας. Όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα. ΕΛΕΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης συμφωνώ ότι είναι σε μεγάλο βαθμό κουκουρούκου το test.

 

Κάτι το οποίο λέμε απ'την αρχή του thread και το αναμασάμε συνεχώς, ο καθείς για τους λόγους του.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου