Προς το περιεχόμενο

Ξύλα για ηλεκτρική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή βαρέθηκα τα κλασσικά σχέδια Strat,Tele (ήδη στο my CustomSHop έχω 3 Strat, ετοιμάζω 2 Tele και κάθονται 2 σώματα Strat), λέω να πειραματιστώ με τελείως πρωτότυπα σχέδια (τύπου Gary Crammer και πάει λέγοντας).

Ξέρετε...

1) Που βρίσκουμε κομμάτια ξύλο για κατασκευή (και τι είδος προτείνετε-οκ τα κλασσικά alder-ash)?

Με ενδιαφέρει-αρχικά-μονοκόμματο κομμάτι 40Χ40cm με 5cm ύψος αλλά να έχει ωραία νερά. Εάν δεν βρεθεί τότε και 2 κομμάτια κάνουν δουλειά. Αλλά τότε χρειάζομαι...

2) Καπάκι με ωραία νερά κατά προτίμηση "εξωτικών" ξύλων

Με ενδιαφέρουν διευθύνσεις στην Ελλάδα (Αττική κυρίως) ή εάν ξέρετε Ebay Sites.

Έχει ασχοληθεί κανείς? Ξέρουμε περίπου τιμές?

Υ.Γ

Τα ξύλα δεν με ενδιαφέρει να είναι "κουρδισμένα"...θα τα κουρδίσω μόνος μου ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα ψάξω να δω αλλά κατά καιρούς και στο Γερμανικό αλλά και το Αμερικάνικο Ebay έχει ολόκληρα κομάτια για κόψιμο.

Στη φαντασία μου πάντως θα θελα ένα Swamp Ash (ελαφρύ, ωραία νερά και με twang) με ίσως το έντυνα με Koa.

 

As usual YMMV..........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα έτοιμο σε LP (bolt on) σε ενδιαφέρει?

Όχι thanks σχεδιάζω κάτι δικό μου σε headless σύστημα

 

Θα ψάξω να δω αλλά κατά καιρούς και στο Γερμανικό αλλά και το Αμερικάνικο Ebay έχει ολόκληρα κομάτια για κόψιμο.

Στη φαντασία μου πάντως θα θελα ένα Swamp Ash (ελαφρύ, ωραία νερά και με twang) με ίσως το έντυνα με Koa.

 

As usual YMMV..........

Νομίζω ότι έχουμε τις ίδιες φαντασιώσεις...όταν προχωρήσω στα σχέδια θα στα στείλω για μία γνώμη

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει και ο warmoth

Το ξέρω, η αρχική σκέψη είναι να βρούμε τίποτα Ελλάδα για να έχω οπτική επαφή με το αντικείμενο. Το έξω είναι εάν δεν βρώ τίποτα εδώ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχουμε τις ίδιες φαντασιώσεις...όταν προχωρήσω στα σχέδια θα στα στείλω για μία γνώμη

 

...deeply honoured  :)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όπως έλεγα από Γερμανία μεριά στο Ebay......

http://cgi.ebay.de/US-Swamp-Ash-Sumpfesche-Einteilig-Rohling-Tele-Strat_W0QQitemZ380075696701QQcmdZViewItem?hash=item380075696701&_trkparms=72%3A1229%7C39%3A1%7C66%3A2%7C65%3A12%7C240%3A1318&_trksid=p3286.c0.m14

 

Για Ελλάδα.... Χρυσός Οδηγός, τηλέφωνο, επιτόπου επίσκεψη, έλεγχος, διαπραγμάτευση, αγορά.

Ισως θα ήταν πιο φρόνιμο να τηλεφωνήσεις / επισκεφθείς (για κάποιο λόγο εν Ελλάδι η προσωπική επαφή αποδίδει μακράν καλύτερα απ' ότι το τηλέφωνο που ενίοτε δεν το σηκώνουν καν) κάποιον από τους επισκευαστές-κατασκευαστές μουσικών οργάνων να μάθεις από που θα μπορούσες.

 

Δυστυχώς ΔΕΝ έχουν κουρδιστήρια ξύλων...........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.patomata.gr/

 

Eνα πληκαρι που δουλευει εκει (στο λιμανι+αποθηκη στον Ισθμο Κορινθου), μου ειχε πει οτι φερνουν και τροπικη ξυλια κτλ, και οτι καποιοι οργανοπιοι αγοραζουν απο αυτους. Κανε τον κοπο και παρε ενα τηλ αν θελεις, δυστιχως δεν βλεπω το τηλ του τμηματος στον Ισθμο να υπαρχει πλεων στη σελιδα τους ομως ?!?!?

 

Εντιτ-το βρηκα

 

ΚΟΡΙΝΘΟΣ:            Καλαμάκι Κορινθίας

 

                                Τηλ: 27410 48322 Φαξ: 27410 48966

 

Ώρες λειτουργείας:

Δευτέρα - Παρασκευή  07:00 - 15:00

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα για γενική ενημέρωση. Βρήκα αυτόν

http://www.exoticwoods.com/

και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση, ειδικά η κατηγορία LAMINATED BODIES ( MIX & MATCH )

http://www.exoticwoods.com/home.php?cat=8 για έτοιμες καταστάσεις

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου