Προς το περιεχόμενο

Ξύλα για ηλεκτρική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το οποιο ανηκει στην ..ευρυτερη κατηγορια των....Σημητιδων  (ο θεος να μας φιλαει!! >:( ;D)

 

ααα... δεν εχεις δικιο!  βγαζει κατι κιθαρες αυτος ο κορμος....  ;D  ;D  ;D

 

9_372.jpg

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι τα spalted σπανε και ευκολα.

Η δευτερη μου θυμιζει πολυ εντονα την Tesla guitar.

H πρωτη μου θυμιζει καιποια οργανα απο Warr guitars, κυριως του Trey Gunn, αλλα και αλλα μπασα.

Βρηκα τις πηγες εμπνευσης?  ;D

 

Για τη δεύτερη έχεις απόλυτο δίκαιο (αν και μια Tesla δεν αντιγράφεται). Απλά μελετώντας πολύ καιρό το http://buildingtheergonomicguitar.com , μπορώ να πώ ότι μια τύπου Tesla καλύπτει απόλυτα τέτοιες προδιαγραφές.

Για τη πρώτη, πηγή έμπνευσης είναι ο http://www.scottfrench.com/ αλλά στο headless.

Όσο για το "άρρωστο" spalted maple, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κρατήσει 30-40 χρόνια!!! Μετά δεν θα με νοιάζει...εκεί που θα είμαι δεν θα παίζω κιθάρα αλλά...άρπα!!!!

 

Μιλώντας με ένα φίλο που δουλεύει στον Γύπα (που φτιάχνει τις κλασσικές, μου είπε για μια κόλα-ειδική πατέντα που βάζουν στα καπάκια, ίσως το περάσω με μία τέτοια

Το συγκεκριμένο project θα αργήσει (το υπολογίζω γύρω στο Πάσχα).

Έτσι κι αλλιώς ή βάση θα είναι μαόνι και το spalted maple καπάκι επάνω...κάθε βοήθεια πάντως καλοζητούμενη

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είδες το λινκ, ορισμένοι χρησιμοποιούν κυανοακρυλική κόλλα (CA) δηλ. super glue - βέβαια όχι από το σωληνάριο... ;-)

Άντε, καλή δουλειά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βαρος ομως εξαρταται απο την πυκνοτητα του ξυλου, πραγμα που παιζει σημαντικο ρολο στην απορροφηση του βερνικου.

Δηλαδη, το πυκνοτερο θα πρεπει να απορροφα λιγοτερη ποσοτητα primer, βερνικιου ή οτι του ριξεις τελοσπαντων.

 

Αν κρίνω από τις απίθανες κατασκευές σου(πετάλια και κιθάρες) είμαι σίγουρος ότι έχεις δίκιο, είναι λογικό και θα το λάβω υπόψην.Είναι η πρώτη μου απόπειρα και ψιλοκωλώνω, αλλά ας είστε καλά όλοι όσοι εμπνέετε και βοηθάτε σε τέτοιες κατασκευές και αυτό το φόρουμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και φίλε Sultan...photos. Έτσι μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο, γιατί σε DIY καταστάσεις τα λάθη πονάνε τη τσέπη μας.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από τις απίθανες κατασκευές σου(πετάλια και κιθάρες) είμαι σίγουρος ότι έχεις δίκιο, είναι λογικό και θα το λάβω υπόψην.Είναι η πρώτη μου απόπειρα και ψιλοκωλώνω, αλλά ας είστε καλά όλοι όσοι εμπνέετε και βοηθάτε σε τέτοιες κατασκευές και αυτό το φόρουμ!

 

Πολυχρονεμενε μου Σουλτανε ;D, τη δικια μου μεθοδο βαφης την εχεις δει?

 

Εχω και τα στοιχεια της αντιπροσωπειας της CLOU αν θες για Θεσσαλονικη.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυχρονεμενε μου Σουλτανε ;D, τη δικια μου μεθοδο βαφης την εχεις δει?

 

Εχω και τα στοιχεια της αντιπροσωπειας της CLOU αν θες για Θεσσαλονικη.

 

100% αγαπητέ.Απο την πρώτη στιγμή που το πόσταρες μπήκε στα αγαπημένα όπως και όλα τα κατασκευαστικά σου posts.(είμαι fan! 8))Αν δεν κάνω λάθος η CLOU βρίσκεται αρχές Βασ.Όλγας?

Οι μέθοδοι που θα δοκιμαστούν παράλληλα είναι οι εξής:

 

1.Χρωματιστό βερνίκι εμποτισμού-stain(μάλλον νερού) και 8-10 χέρια wipe on poly η οποία θα δημιουργηθεί από αραιωμένο βερνίκι πολυουρεθάνης

 

2.Μέθοδος Alderbody

 

3.Stain,σφράγισμα με 4-6 χέρια γομαλάκα(shellac) και 1 χέρι wipe on poly.

 

4.Σκέφτομαι και λάδια τύπου gunstock oil και teak oil.Εχει κανείς εμπειρία?

Δεν θα χρησιμοποιηθούν πουθενά sealers και fillers.Μπουκώνουν και ξεκουρδίζουν τα ξύλα! :D

Πολύ καλό άρθρο για wipe on poly με fotos απο έτοιμες κιθάρες στο www.frettech.com.

Αυτός αλλά και άλλοι στο tdpri.com ισχυρίζονται ότι είναι εγγυημένη μέθοδος για ...ηλιθίους!(foolproof ;D)

 

Όταν αρχίσω το πείραμα στα scrap εννοείται οτι θα δείτε fotos.Alderbody,θα ήταν υπερβολή να σου ζητήσω βοήθεια στο μοντάρισμα όταν έρθει η ώρα?Προσφέρω καφέ, ούζο με μεζέ και τα μωρά ούτε θα τα καταλάβεις αν έχεις αναπτύξει αντοχές σε πολλά decibel!Μα τι λέω?Συμφώνησε εσύ και τους διώχνω όλους για ΣΚ στην πεθερά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός αλλά και άλλοι στο tdpri.com ισχυρίζονται ότι είναι εγγυημένη μέθοδος για ...ηλιθίους!

 

ειχα παρει δυο τελε απο αυτον και ειχαν ωραια "οργανικη" αισθηση

 

νατες

 

tline_full_800.jpg

 

twiggy-full.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Χρωματιστό βερνίκι εμποτισμού-stain(μάλλον νερού) και 8-10 χέρια wipe on poly η οποία θα δημιουργηθεί από αραιωμένο βερνίκι πολυουρεθάνης

 

Σου μιλάει ένας που έχει καταστρέψει κανα2 στα λούστρα...βερνίκι εμποτισμού νερού και πολυουρεθάνη (2 συστατικών?) ίσως δεν πάνε μαζί (νερο και διαλύτης=κακή χημεία). Θέλει πολλή προσοχή ώστε τα υλικά να "δέχονται" το ένα το άλλο. Μου έχει τύχει (2 φορές) 2 μηνών δουλειά να καταστραφεί στο στάδιο του λούστρου.

http://www.customshop.gr/gilles.html

Σε αυτήν εδώ είχα έτοιμα τα πάντα, και βάζοντας μια διαφανή μάσκα για να περάσω χαλκό στα κοιλώματα, βγάζοντας τη μάσκα έφυγε όλο το λούστρο (λόγω ατελούς υποστρώματος) με το εικαστικό να "ξεκολάει" από το ξύλινο σώμα (αφήνοντας το σώμα καθαρό!!!!!) και να μένει στο φύλο του λούστρου...απλά την ξανάκανα από την αρχή με διπλά κόστη και χρόνο. Προσοχή λοιπόν, τα λούστρα είναι ύπουλα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου