Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση κιθαρας σε υπολογιστη


proteas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και χρονια πολλα.

Μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια?

Θελω να κανω εγγραφη κιθαρας σε υπολογιστη.

Παρατηρω ομως πως ο "ογκος" της χορδης απλα δεν υφισταται οπως πχ  βγαζεις απο ενισχυτη.

Υπαρχει καποιος τροπος που μπορει αυτο να καλυτεψει?

Υπαρχει καποιο μηχανημα που μπορει  να κανει "speaker simulation"?

Να αναφερω πως εχω στην κατοχη μου μια GT 8 αλλα δεν με καλυπτει σε αυτο το θεμα.

Θα ηθελα εμπεριστατωμενες αποψεις και οχι φλυαρια επι του θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.

 

ΤΙ καρτα ηχου εχεις?ΤΙ DAW χρησιμοποιεις?ΤΙ προγραμματα εχεις?

 

 

ο "ογκος" της χορδης απλα δεν υφισταται οπως πχ  βγαζεις απο ενισχυτη.

Υπαρχει καποιος τροπος που μπορει αυτο να καλυτεψει?

 

ναι με χιλιους δυο τροπους αλλα πρεπει να εχεις και καποιες βασικες γνωσεις ηχοληψιας/επεξεργασιας σηματος.

 

ποτε βεβαια δεν θα γινει το ιδιο καλος ο ηχος με την κλασσικη λυση ενισχυτης-μικροφωνο-προενισχυτης μικροφωνου-καρτα ηχου-γνωσεις ηχοληψιας.

 

Υπαρχει καποιο μηχανημα που μπορει  να κανει "speaker simulation"?

 

η GT8 εχει speaker simulation,τι σε κανει να πιστευεις οτι αυτο που χρειαζεσαι ειναι ενα...μηχανημα που να κανει speaker simulation?

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk ευχαριστω για την προσοχη σου.

Εχω μια external καρτα ηχου Firepod.To DAW δεν ξερω τι ειναι.

Δουλευω σε προγραμμα NUENDO 2 καθως και SONAR PRODUCER EDITION.

Δεν με ικανοποιει το το speaker simulator της GT8 γιατι απλα δεν ακους το  ¨σκασιμο" της χορδης , που δινει "ογκο" στην νοτα.

Υπαρχει ...ή απλα ...ψαχνω τον ουρανο με τα αστρα?

Μηπως υπαρχει καποιο "τερτιπι" στην GT 8 και δεν το ξερω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To NUENDO & to SONAR ειναι DAW :)

 

Το να βγαλεις καλο ηχο κιθαρας δεν ειναι ευκολο και δεν υπαρχουν shortcuts & τερτιπια.

 

Πρεπει να αποκτησεις καποιες βασικες γνωσεις ηχοληψιας για να βγαλεις "ηχο" (ειτε με την GT8 ,ειτε με καποιο software οπως το guitar rig ,ειτε με ενισχυτη και μικροφωνο)

 

Στο νετ θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες για guitar recording at home ,ακολουθησε τις.

 

ΜΟΝΟ με το GT8 οντως δεν θα βγαλεις και τον θεϊκοτερο ηχο αλλα και παλι με σωστη χρηση του και επεξεργασια του ηχου σου κατι θα καταφερεις.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk, τι εννοεις "βασικες" γνωσεις?Μπορεις να ριξεις κανα δυο ιδεες αν εχεις χρονο?Το gtr ring καλο μεχρι ενος σημειου.Απο μικροφωνο.....λιγο δυσκολο...λογω χωρου - σπιτι γαρ-εκτος του οτι θα παιρνει και εξωτερικους ηχους.

Ο κ. Μεθενιτης εχει γραψει ενα αρθρο ενα ηχογραφηση κιθαρας με μικροφωνα..αλλα σε studio και το εχω διαβασει.

Μπορεις να μου εξηγησεις κατι?

Στην GT 8 υπαρχει μια παραμετρος μεσα στην παραμετροποιηση που λεγεται direct sound ή line -καπως ετσι - μου διαφευγει η δευτερη λεξη.

Αν οντως το πας στο 100% ακουγεται σχεδον ο μαγνητης καθαρος σαν να μην εχει περασει απο πεταλιερα..Απλα ακουγεται ¨τζιτζικι".Σαν να γραφεις απο Line out ενισχυτη κατευθειαν στην καρτα ηχου.

Μηπως μεσα απο αυτη την παραμετροποιηση σε συνδιασμο με το  microphone simulation + speaker simulation μπορεις να πετυχεις κατι καλο?

Γιατι "μυδιαζεις" για την GT 8? Δεν εισαι fun?

Εχεις καποια καλυτερη σε simulation να προτεινεις?Υπαρχει?ή καποιο rack μπορει να ειναι καλυτερο σε αυτο τον τομεα? Οπως POD ας πουμε?

και ποια κατα την γνωμη σου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τη γνωριζω τη συγκεκριμενη πεταλιερα ως προς τα χρηστικα της (αλλα το manual σιγουρα θα γραφει την optimum χρηση της για direct recording)

 

Δυστυχως πληρη  on line... μαθηματα κιθαριστικης ηχοληψιας δεν μπορω να παραδωσω (δεν ξερω καν τι μουσικη παιζεις και τι ηχο θελεις) :)

 

Παντως με τη δικη μου πεταλιερα (Tonelab SE) βγαζω αξιοπρεπεστατους direct ηχους ;)

 

Το μυστικο σε ολες αυτες τις εφαρμογες ειναι τα levels αν τα ρυθμισεις σωστα βγαζεις καλα αποτελεσματα.

 

Επισης η χρηση comp κανει θαυματα (οπως και η χρηση καποιου καλου προενισχυτη)

 

Εχεις καποια καλυτερη σε simulation να προτεινεις?

 

ναι το GUITAR RIG,αν μαθεις να το χρησιμοποιεις κανεις παππαδες (με μαγιο ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και χρονια πολλα.

Μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια?

Θελω να κανω εγγραφη κιθαρας σε υπολογιστη.

Παρατηρω ομως πως ο "ογκος" της χορδης απλα δεν υφισταται οπως πχ  βγαζεις απο ενισχυτη.

Υπαρχει καποιος τροπος που μπορει αυτο να καλυτεψει?

Υπαρχει καποιο μηχανημα που μπορει  να κανει "speaker simulation"?

Να αναφερω πως εχω στην κατοχη μου μια GT 8 αλλα δεν με καλυπτει σε αυτο το θεμα.

Θα ηθελα εμπεριστατωμενες αποψεις και οχι φλυαρια επι του θεματος.

 

εγω γραφω τελευταια με αυτο http://www.hughes-and-kettner.com/products.php?mode=prod&id=11και κουμπωνω επανω του σχεδον οτι drive pedals εχω με ικανοποιητικα αποτελεσματα καθως το simulation του ειναι αρκετα καλο απ'οτι εχω δοκιμασει σε Home recording σε σχεση με digi πεταλιερες και λοιπα..

 

επισης πειραματιζομαι και με αυτο http://www.wavesgtr.com/html/product_gtr3.html αλλα θελει χρονο καθως μπορεις να γραψεις βλακειες μεχρι ωραια πραγματα οποτε καταλαβαινεις οτι θελει αρκετο ψαξιμο..

 

παντως μην περιμενεις ''τον ογκο που ονειρευεσαι'' οταν μπλεκεις με speaker simulations..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι εχει σχεση τι μουσικη παιζω...Απλα αφου ρωτας ειμαι στo χωρο της rock + pop rock....Σαν ιδεα.Οπου τα καθαρα παιζουν σημαντικο ρολο οσο τα "βρωμικα"Μου αρεσουν περισσοτερο τα overdrive σε βρωμικο ηχο.

Αρα δεν βγαζουμε ακρη στο βασικο ερωτημα.....Μαθηματα ηχοληψιας μονο ιδωτικα δηλαδη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gpiad γεια σου.....Νομιζω οτι απο που προτεινεις ακουγεται...καλο.

Ξερεις ποσο κανει?και απο ποιον το αγορασες?

 

γεια χαρα

 

το ειχα παρει μεταχειρισμενο απο φιλο καθως ειχα πουλησει εναν ενισχυτη και μειωσα την τιμη με αυτο

 

βασικα πρωτα thomann ψαχνω για οτιδηποτε πλεον καθως στα κοινα μαγαζια πιθανοτατα να ειναι πολυ πιο πανω οποτε..

 

http://www.thomann.de/gr/hughes_kettner_tubeman.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου