Προς το περιεχόμενο

NPap Tests: Analog vs Digital blind test


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον npap απονεμήθηκε το badge 'Αξιόλογες συμμετοχές' και 20 πόντοι συμμετοχής.

με αφορμή το κάτωθι θέμα που ανέβασε ο φίλος Μάνος και μια και με έχει βαρέσει η ζέστη την ώρα που μιξάρω μουσικές για ανέβασμα τραγωδίας (και αν συνεχίσω χωρίς διάλειμμα θα βγάλω την Αντιγόνη ωσάν Στικούδη ένα πράμα), σκάρωσα ένα τεστάκι από αυτά που αγαπάτε να μισείτε...😎

 

 

 

 

έφτιαξα το λοιπόν 2 λούπες από τα original rec samples του τύπου στο βίδεον... μία με αναλογικό περιεχόμενο και μία με ψηφιακό (όπως τα δίνει αυτός).... κατόπιν επεξεργάστηκα στα γρήγορα το ψηφιακό με στόχο να πλησιάσει ηχητικά το αναλογικό... τέλος τις ανακάτεψα από 4 φορές την καθεμιά με τυχαία σειρά στο κάτωθι αρχείο:

 

Npap test - Analog vs digital blind test [ > PLAY > ] or Download

 

ποιες είναι λοιπόν οι αναλογικές και ποιες οι ψηφιακές και με ποια σειρά στο wav;

ως συνήθως ο ευρών δεν κερδίζει τίποτα (αλλά ούτε και χάνει) πλην της αγάπης μου και μιας ακόμα ενδιαφέρουσας συζήτησης που ενδεχομένως ανοίξει για νιοστή φορά...😉👌

 

το "αστείο" είναι ότι πειραματιζόμενος τώρα με το reference ως αντίπαλον δέος πλέον, πετύχαινα καλύτερα ως προς την αισθητική μου αποτελέσματα που ενδεχομένως ανάλογα την παραγωγή θα τα προτιμούσα αντί του πανάκριβου και μαζοχιστικού εργονομικά (έχω ακόμα εφιάλτες από την εφηβεία μου) original... πάντα ως προς αυτό που έχουμε στο μυαλό μας ως "αναλογικό" ήχο μιλάω...

 

 

---

ΥΓ η επεξεργασία κράτησε βία ένα μισάωρο και αναλώθηκα κυρίως στο να βρεθεί αρχικά ο πιο "κοντινός" στον στόχο tape saturator ως βάση... τελικά χρησιμοποίησα και 2 Harmonic Enhancers και ένα δυναμικό EQ... το σίγουρο είναι ότι αν αφιέρωνα αρκετή ώρα, η προσομοίωση θα έβγαζε καλύτερο αποτέλεσμα που θα σας δυσκόλευε περισσότερο στην διάκριση...  

 

 

  • Like 4

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις παίξει τρελή κομπίνα και είναι όλο το ίδιο για να νομίζουν μερικοί ότι ακούν κάτι διαφορετικό, τότε το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι η διαφορά είναι τόσο μικρή που σε ένα κανονικό mix δεν θα ακουγόταν τίποτα διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


- Τι περιμένουμε στο στουντιο συναθροισμένοι;
Είναι η μπομπινα να φθάσει σήμερα.


- Γιατί μέσα στο control room  μια τέτοια απραξία;
Τι κάθοντ' οι ηχοληπτες και δεν ηχογραφουνε;


Γιατί η μπομπινα θα φθάσει σήμερα.

Τι ηχογραφηση πια θα κάμουν σε DAW;
Η μπομπινα σαν έλθει θα ηχογραφησουν.


- Γιατί ο παραγωγος μας τόσο πρωί σηκώθη,
και κάθεται στου στουντιο την πιο μεγάλη πολυθρονα
στον θρόνο επάνω, επίσημος, φορώντας την κορόνα;

 

 

Γιατί η μπομπινα θα φθάσει σήμερα.
Κι ο παραγωγος περιμένει να δεχθεί
τον τεχνικο της. Μάλιστα ετοίμασε
για να του δώσει ισοπροπυλικη. Εκεί
στην κονσολα έγραψε και των πολλων καναλιων τα ονόματα.

 

 

- Γιατί οι δυο μας βοηθοι εβγήκαν
σήμερα με τα κόκκινα, τα κεντημένα χαιμαλια ·
γιατί βραχιόλια φόρεσαν με τόσα Τσε Γκεβαρα,
και δαχτυλίδια με λαμπρά, γυαλιστερά σηματα της ειρηνης·
γιατί να φορεσουν σήμερα πολύτιμα σκουλαρικια

μ' ασήμια και μαλάματα έκτακτα σκαλιγμένα;


Γιατί η μπομπινα θα φθάσει σήμερα·
και τέτοια χιπικα πράγματα θαμπώνουν οσους θελουν να γραψουν σε αναλογικη ταινια.


- Γιατί κι οι άξιοι DAW χειριστες δεν έρχονται σαν πάντα
να αρχισουνε το editing, να κανουν τα μαγικα τους;

 

 

Γιατί οι analog maniacs θα φθάσουν σήμερα·
κι αυτοί βαριούντ' δυνατοτητες και ευκολιες.


- Γιατί ν' αρχίσει μονομιάς αυτή η ανησυχία

κι η σύγχυσις. (Τα πρόσωπα τι σοβαρά που εγίναν).
Γιατί αδειάζουν γρήγορα το live και το control room,

κι όλοι γυρνούν στα σπίτια τους πολύ συλλογισμένοι;


Γιατί ξημερωσε και εβαλε blind test o npap.
Και μερικοί έφθασαν απο το analog στρατοπεδο
και είπανε πως διαφορα πια δεν υπάρχει.


Και τώρα τι θα γενούμε χωρίς μπομπινα.

 

Το να τα ριχνουμε στο μεσο καταγταφης ήσαν μια κάποια λύσις.

 

  • Like 1
  • Χαχα 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, gkourmoul1 said:

Οι διαφορές που ακούω είναι ελάχιστες και τις ακούω μονο στο ταμπούρο.

Η αίσθηση μου είναι AADDDAAD.

 

 Συμφωνώ με τον Γιώργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
9 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Η αίσθηση μου είναι AADDDAAD.

 

ο Γιώργος τόλμησε (όπως και οι υπόλοιποι που συμφωνούν ή δεν ακούν ικανή διαφορά)... η απάντηση σε κάνα δυο μέρες μήπως φιλοτιμηθεί και κάνας άλλος μέχρι τότε να συμμετάσχει...😛

 

9 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Αν δεν έχεις παίξει τρελή κομπίνα και είναι όλο το ίδιο για να νομίζουν μερικοί ότι ακούν κάτι

 

αχ Θωμμμ εεε Alex μου, ωραίες εποχές μου θυμίζεις που όντως το έκανα σε δύστροπους πελάτες που μου κάνανε την ζωή δύσκολη μια και (περιέργως) στην περίπτωσή μας ο πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο... όχι η διαφορά υπάρχει αλλά όντως όπως λες (ακόμα και με την πρόχειρη επεξεργασία) σε ένα (όχι απαραίτητα πυκνό) mix θα εξανεμιστεί... θα ανεβάσω με την απάντηση και την ψηφιακή χωρίς επεξεργασία λούπα για του λόγου το αληθές...

 

το θέμα είναι αν αξίζει κάποιος γι αυτήν να πουλήσει δυο τρία χωράφια από την προίκα για να την έχει (;)... 😄

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εβαλα στο κινητο τα akg τα ακουστικα, γιατι βαριεμαι να κανω πατεντες για να ακουσω απο monitor.

 

 Στην αρχη στις δυο πρωτες λουπες πιστευα οτι ακουγα διαφορα. Δηλαδη θεωρητικα διαφωνω με το ΑΑ της απαντησης, θα ελεγα οτι τα δυο πρωτα ειναι DA.

 

 Οσο το ακουγα ομως τοσο καταλαβαινα οτι δεν ηταν τοσο η διαφορα των αρχειων, αλλα η διαφορα αναμεσα σε συγκεκριμενα χτυπηματα. Το πρωτο πιατινι ας πουμε μετα το σρχικο crash, η δυο τρια συγκεκριμενα ταμπουρα/ μποτες  εχουν σαφως μεγαλυτερη διαφορα απο τις λουπες μεταξυ τους, οποτε θα επρεπε να εστιασω σε συγκεκριμενα χτυπηματα διαφορετικα μπερδευομαι, ε, αν φτανουμε σε τετοιο σημειο, το παιξιμο ( σε ιδιες δυναμικες και χτυπηματα) να μεταβαλει δραματικα περισσοτερο και βαλε τη χροια απο το μεσο, ε ο σκοπος επιτευχθει, τσαμπα κοπος και εξοδα ΙΜΗΟ η φαση μπομπινα.

 

 Οποτε δεν ασχοληθηκα περαιτερω.

 

 Υ.Γ. επι της διαδικασίας: Για να πανηγυρισει ο gkourmoul, που του το ευχομαι, θα πρεπει να βρει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 7-8 σωστα. Και αυτο διοτι 5 σωστα στατιστικα θα εβρισκε αν απαντουσε στην τυχη. 6 σωστα παλι μπορεις να τα πεις στα ορια του στατιστικου λαθους, οποτε απο 7 σωστα και πανω θα του δωσουμε το βραβειο του χρυσου αυτιου του noiz. 😆

Επεξεργασμένο από manosx
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εκ πρώτης όψεως ακούγονται το ίδιο. Ειδικά από τα ηχεία του laptop.
Με ακουστικά κλειστού τύπου κατευθείαν στο laptop υπάρχει μία μικρή διαφορά. Όχι και τόσο σοβαρά πράγματα, η λούπα δεν βοηθάει.
Η αίσθηση που μου δίνει είναι πως πρόκειται για τουλάχιστον δύο διαφορετικές λούπες.
Θα τις ονομάσω 1 και 2 καθ'ότι και τις δύο τις ακούω ψηφιακές.

1-1-2-1-2-2-2-1

Ας πούμε πως 1 είναι η αρχική.

Σε κάποιο project θα έβαζα όποια νά'ναι, ούτως ή άλλως και τις δύο τις ακούω ψηφιακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου