Προς το περιεχόμενο

NPap Tests: Analog vs Digital blind test


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
36 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εχω διαφορες ενστασεις σχετικα με το στήσιμο οποτε μαλλον δεν θα μπω στο κοπο

 

που από ότι βλέπω δεν καταδέχεσαι να τις μοιραστείς μαζί μας...🤔

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mpamps είπε

Ούτε να πεις τις ενστάσεις;

Βασικα δεν ασχοληθηκα με το τι εκανε ο πρωτος και εχοντας δει βιντεο του πιο παλιά δεν ειχα συγκινηθει. Επισης δεν καταλαβαινω γιατι να επεξεργαστει κι αλλο ο Νικος το αποτελεσμα ουτε τη λογικη της συρραφης της λουπας. Τελος δεν ξερω ποσο επεμβαινουν οι browsers και το youtube στα όποια δειγματα.

 

Αλλα και να ακουγα κατι (οριακα φτανω μεχρι 11500 κυκλους) τι θα σημαινε?

Θα επαιρνα ενα 24καναλο στο σπιτι?

Ή θα πεταγα τα βινυλια?

Οποτε...

28 λεπτά πριν, mpamps είπε

Ούτε να πεις τις ενστάσεις;

Βασικα δεν ασχοληθηκα με το τι εκανε ο πρωτος και εχοντας δει βιντεο του πιο παλιά δεν ειχα συγκινηθει. Επισης δεν καταλαβαινω γιατι να επεξεργαστει κι αλλο ο Νικος το αποτελεσμα ουτε τη λογικη της συρραφης της λουπας. Τελος δεν ξερω ποσο επεμβαινουν οι browsers και το youtube στα όποια δειγματα.

 

Αλλα και να ακουγα κατι (οριακα φτανω μεχρι 11500 κυκλους) τι θα σημαινε?

Θα επαιρνα ενα 24καναλο στο σπιτι?

Ή θα πεταγα τα βινυλια?

Οποτε...

28 λεπτά πριν, mpamps είπε

Ούτε να πεις τις ενστάσεις;

Βασικα δεν ασχοληθηκα με το τι εκανε ο πρωτος και εχοντας δει βιντεο του πιο παλιά δεν ειχα συγκινηθει. Επισης δεν καταλαβαινω γιατι να επεξεργαστει κι αλλο ο Νικος το αποτελεσμα ουτε τη λογικη της συρραφης της λουπας. Τελος δεν ξερω ποσο επεμβαινουν οι browsers και το youtube στα όποια δειγματα.

 

Αλλα και να ακουγα κατι (οριακα φτανω μεχρι 11500 κυκλους) τι θα σημαινε?

Θα επαιρνα ενα 24καναλο στο σπιτι?

Ή θα πεταγα τα βινυλια?

Οποτε...

3 λεπτά πριν, npap είπε

 

που από ότι βλέπω δεν καταδέχεσαι να τις μοιραστείς μαζί μας...🤔

Ελεος βρε σεις.

Σεβαστειτε τις υποχρεωσεις του αλλου. Κσι μην βιαζεστε. Οταν βρεθει χρόνος....

 

Πριν απο 20 μερες ουτε μεσα δεν θα εμπαινα

Σκιζει και η πλατφορμα

Χ3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
31 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Σεβαστειτε τις υποχρεωσεις του αλλου. Κσι μην βιαζεστε. Οταν βρεθει χρόνος....

 

δεν βιάζομαι... ΚΑΘΟΛΟΥ όμως... και είναι θέμα όντως "σεβασμού"... στην θέση σου θα "έμπαινα"όταν έβρισκα χρόνο απ ευθείας με τα επιχειρήματά μου...

 

31 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι να επεξεργαστει κι αλλο ο Νικος το αποτελεσμα ουτε τη λογικη της συρραφης της λουπας.

 

αν δεν έχεις καν καταλάβει προς τι το "πυροτέχνημα";

 

31 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Τελος δεν ξερω ποσο επεμβαινουν οι browsers και το youtube στα όποια δειγματα.

 

το youtube ως γνωστόν επεμβαίνει απωλεστικά μεν (πλέον βέβαια με πολύ βελτιωμένους αλγόριθμους) αλλά με τον ίδιο τρόπο στα δύο δείγματα οπότε το συγκριτικό reference παραμένει και μάλιστα στο consumer επίπεδο που είναι και το τελικό point...

 

31 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αλλα και να ακουγα κατι (οριακα φτανω μεχρι 11500 κυκλους) τι θα σημαινε?

Θα επαιρνα ενα 24καναλο στο σπιτι?

Ή θα πεταγα τα βινυλια?

Οποτε...

 

 

οπότε για σένα (ίσως και για μένα) μπορεί να μην έχει σημασία αλλά επειδή ο κόσμος δεν κινείται μόνο γύρω από μας, ακόμα κι  ένας νέος να προβληματιστεί και να αποκτήσει "άμυνες" απέναντι στο κατά καιρούς υπερεκτιμημένο  hype σταματώντας να κυνηγά χίμαιρες απολαμβάνοντας την μουσική και τις παραγωγές του πέρα από "οπαδικές" νοοτροπίες αυτοανακυρηγμένων αυθεντιών σε θέματα αυτοαναιρούμενης υποκειμενικότητας, ΕΜΕΝΑ μου φτάνει...

  • Συμφωνώ 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Eγω θελω να ευχαριστησω τον npap για το χρονο του. Το τεστ του το βρισκω μια ωραια αφορμη  για συζητηση, και δεν μπορω να διακρινω κατι το μεμπτο επι της διαδικασιας.

 

 

 Οσο αφορα για το hype, συμφωνω απολυτα με οσα αναφερει ο npap, και εχω να πω το εξης σε οποιον νεωτερο εχει αμφιβολιες για το ποια ειναι η καλυτερη λυση, και θα το πω μεσα απο την καρδια μου:

 

 Οταν ηρθαμε για πρωτη φορα σε επαφη με μεγαλο στουντιο με 2" 24 track πολυκαναλο, και ενω πριν ειχαμε κανει διαφορες μικροτερου budget ηχογραφησεις σε αναλογα μικροτερα στουντιο, ακομα θυμαμαι τα λογια του μπασιστα μας που ηταν και ο πιο εμπειρος σα μεγαλυτερος σε ηλικια: "Μαλακα Μανο, μπαινεις στο control room αφου τελειωσες το take, και ακους οτι εγραψες ΑΚΡΙΒΩΣ!". Και να μου το λεει με ενα υφος που δε θα ξεχασω, υφος εκπληξης και κατανυξης 😆

 

 Οτι και να σας λενε λοιπον μαγκες, αυτος ειναι, ηταν και θα ειναι ο στοχος της καταγραφης: Η ΠΙΣΤΟΤΗΤΑ. Και αυτο ειχαν πετυχει οι τρανζιστορατες κονσολες και τα 24καναλα, μεγαλη ΠΙΣΤΟΤΗΤΑ. Για αυτο και το dark side of the moon ειναι σημειο αναφορας, ειχε ωριμασει η αναλογικη τεχνολογια ωστε να εχει καταπληκτικη ΠΙΣΤΟΤΗΤΑ, και συνεπεσε με την ωριμανση των μεγιστων floyd και βγηκε οτι βγηκε.

 

Γιατι αν ειναι να το παμε στο χρωμα που δινουν τα μηχανηματα, ε τοτε πρεπει να γυρισουμε σε λαμπατες κονσολες και τετρακαναλα, ε καπου ΕΛΕΟΣ, ΟΚ, λατρευω τις τοτε μουσικες, αλλα δε νομιζετε οτι πρεπει να ερθουμε και στην εποχη μας;

 

 Αλλωστε εχω κανει πειραματα με τον early 60ies ηχο, και ΙΜΗΟ ΚΑΙ αυτη την extreme saturated χροια μπορεις να την παρεις με digital processing. Θελει δουλεια βεβαια αλλα γινεται.

 

 Οποτε ας κανει ο καθενας οτι καταλαβαινει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, manosx είπε

Οτι και να σας λενε λοιπον μαγκες, αυτος ειναι, ηταν και θα ειναι ο στοχος της καταγραφης: Η ΠΙΣΤΟΤΗΤΑ.

Καλή και η πιστότητα, δεν λέω, αλλά σαν τον "ζεστό αναλογικό ήχο" δεν έχει φίλος...image.gif.bc772ff519447b86dfcdc3cca082b176.gif

 

image.png.fc87bccf70da84cd412d5f671f1b5534.png

  • Χαχα 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, npap είπε

 

δεν βιάζομαι... ΚΑΘΟΛΟΥ όμως... και είναι θέμα όντως "σεβασμού"... στην θέση σου θα "έμπαινα"όταν έβρισκα χρόνο απ ευθείας με τα επιχειρήματά μου...

 

Νομιζω γνωρίζεις οτι εχουν συμβει διαφορα λογω των οποιων εξακολουθώ να είμαι εξαιρετικα χολωμενος με την υποθεση νοιζ. Συνεπως το οτι μπηκα στο νημα εστω δηλωνοντας ενσταση ή αρνηση δειχνει ενα ποσοστο σεβασμου απεναντι τουλαχιστον στον κόπο σου, διότι ξερω τι σημαινει να αφιερώνεις χρονο και να μη στο αναγνωριζουν.

 

Ειπα λοιπον εχω ενστασεις με σκοπο να μπω καποια στιγμη σε λεπτομέρειες οταν βρω χρονο. Βλεπεις ακομα κι αυτο ποσο ευκολα παρεξηγειται.

39 λεπτά πριν, npap είπε

 

 

αν δεν έχεις καν καταλάβει προς τι το "πυροτέχνημα";

Διοτι εστω και τοσο που προσπαθησα δεν καταλαβα. Δεν ειναι πυροτεχνημα. Ασχοληθηκα μεχρι ενος σημειου

39 λεπτά πριν, npap είπε

 

το youtube ως γνωστόν επεμβαίνει απωλεστικά μεν (πλέον βέβαια με πολύ βελτιωμένους αλγόριθμους) αλλά με τον ίδιο τρόπο στα δύο δείγματα 

Δεν ειμαι πλεον σιγουρος οτι η οποια επεμβαση ειναι το ιδιο καταστροφικη

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δεν ειμαι πλεον σιγουρος οτι η οποια επεμβαση ειναι το ιδιο καταστροφικη

 

μα τα δείγματα είναι από το ίδιο βίντεο (και μάλιστα σε γραμμική συνέχεια) δεν καταλαβαίνω με την σειρά μου τι θες να πεις...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για ηχο που καποια δεδομενη στιγμη αποτελουνταν απο διαδοχη Ψ/Α κλπ δειγματων που μετα ομως περασαν απο ψηφιακη επεξεργασια πλατφορμας φιλοξενίας?

 

Τι ψαχνουμε λοιπον εφ οσον δεν υπαρχει πουθενα αναλογικός ήχος?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ψαχνουμε την επιδραση του μεσου καταγραφης στη χροια. Η διαφορετικη χροια ειναι ακουστη και μεσα απο ψηφιακο αρχειο. Μπορεις να καταλαβεις τη διαφορετικη χροια ας πουμε μεταξυ λαμπατου και τρανζιστορατου ακομα και σε 64αρι mp3.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 Ψαχνουμε την επιδραση του μεσου καταγραφης στη χροια. Η διαφορετικη χροια ειναι ακουστη και μεσα απο ψηφιακο αρχειο. Μπορεις να καταλαβεις τη διαφορετικη χροια ας πουμε μεταξυ λαμπατου και τρανζιστορατου ακομα και σε 64αρι mp3.

Σε 64 διαφωνω.

Τεσπα συγνωμη για την αναστατωση. Νομισα αρχικα οτι υπηρχε κατι (για μενα) ενδιαφερον για να μπω στην διαδικασια.

Οσο διαβαζα λεπτομερειες μου εβγαινε περισσότερη αρνηση.

 

Ισως δεν επρεπε να ασχοληθω εξ αρχης. Στο τελος παρεξηγιεσαι και χωρις λόγο 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου