Προς το περιεχόμενο

Μάστορας για relic


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει μάστορας (Αθήνα ή και Θεσσαλονίκη) που αναλαμβάνει να κάνει relicing σε κιθάρα?

Γνωρίζω τον MJT απο USA πλευρά αλλα θέλω να γίνει relic ενα body που ήδη εχω (για διαφορους λογους κυρίως συναισθηματικής αξίας)

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ξενίζει το οτι θέλεις κάτι που ειναι συναισθηματικής αξίας να το κανεις relic αλλά αμα εσύ είσαι εντάξει με αυτό, πάσο. 

 

Relic επιπέδου MJT δε θα βρεις απο κανέναν. Ωστόσο διάφοροι οργανοποιοί έχουν κάνει κατα καιρούς relic σημεια. Η πειστική γενική relic εικόνα δεν ειναι μονο να γυαλοχαρτάρεις και να κοπανήσεις σε μερικα σημεια το σώμα, αλλά να κανεις και θάμβωση και οξειδωση στα μέταλλα, και στα λούστρα και κιτρινίλες, και κρακελαρίσματα κτλ σε ολη την κιθάρα

 

Προσωπικά έχω δει ενδιαφέροντα αποτελέσματα απο τον Φάνη (Πνοή & Νύξη) στη Θεσσαλονίκη.

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δε γνωρίζω κάποιον, αλλά αν δε θέλεις κάτι πολύ συγκεκριμένο υπάρχουν πάρα πολλά βίντεο στο youtube με relicing.

Κάποια κομμάτια όμως του relic μπορεί να μη γίνονται όυτε από μάστορα νομίζω. Πχ δεν μπορείς να κάνεις μια κιθάρα με poly finish να "κρακελάρει" όπως το νίτρο.  Δεν μπορείς να την κιτρινίσεις αν έχει finish αν έχει finish ανθεκτικό στο UV. 

Τώρα τα υπόλοιπα, με λίγο ντουκόχαρτο, λίγες μικρές βίδες και πηχτό καφέ ίσως μπορείς να τα πετύχεις μόνος σου αν δεν θέλεις να ρεπλικάρεις ακριβώς κάποια συγκεκριμένη κιθάρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dimdim είπε

Καλησπερα!

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει μάστορας (Αθήνα ή και Θεσσαλονίκη) που αναλαμβάνει να κάνει relicing σε κιθάρα?

Γνωρίζω τον MJT απο USA πλευρά αλλα θέλω να γίνει relic ενα body που ήδη εχω (για διαφορους λογους κυρίως συναισθηματικής αξίας)

Ευχαριστώ!

 

Yπάρχει Αθήνα....
στειλε μου μνμ να σου δωσω το τηλεφωνο του να συννενοηθείτε.

Επεξεργασμένο από Satanas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την προταση @Shelter !

 

@noe13 Το βερνικι ειναι νιτρο, λεπτο στρωμα. To βαψιμο εγινε απο καποιον μαστορα φιλο πριν χρόνια αλλα πλεον δεν ασχολειται με τετοιες εργασίες δυστυχως.

@kpeyos Προτιμω κάποιον που το εχει ξανακανει, και δυστυχως δεν εχω χρονο να ασχοληθω προσωπικα.

Επεξεργασμένο από Dimdim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Δε γνωρίζω κάποιον, αλλά αν δε θέλεις κάτι πολύ συγκεκριμένο υπάρχουν πάρα πολλά βίντεο στο youtube με relicing.

Κάποια κομμάτια όμως του relic μπορεί να μη γίνονται όυτε από μάστορα νομίζω. Πχ δεν μπορείς να κάνεις μια κιθάρα με poly finish να "κρακελάρει" όπως το νίτρο.  Δεν μπορείς να την κιτρινίσεις αν έχει finish αν έχει finish ανθεκτικό στο UV. 

Τώρα τα υπόλοιπα, με λίγο ντουκόχαρτο, λίγες μικρές βίδες και πηχτό καφέ ίσως μπορείς να τα πετύχεις μόνος σου αν δεν θέλεις να ρεπλικάρεις ακριβώς κάποια συγκεκριμένη κιθάρα. 

Εννοείται σε poly φινίρισμα δε γίνεται... Θα σου πω όμως τι έκανα εγώ... Επειδή είχε τύχει τότε να βάψω με νίτρο 2 κιθάρες και δεν ήθελα να επιβαρύνω άλλο, έβαψα το σώμα, το ρελικαρα και μετά πέρασα poly βερνίκι... Θα ποσταρω φώτο νομίζω είχα αξιοπρεπές αποτέλεσμα 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, Satanas είπε

Yπάρχει Αθήνα....
στειλε μου μνμ να σου δωσω το τηλεφωνο του να συννενοηθείτε.


Νομίζω ότι καλό είναι να υπάρχει στο forum το όνομά του ή κάποιο στοιχείο επικοινωνίας. Θα βοηθήσει πιθανότατα κι άλλους στο μέλλον που μπορεί να ψάξουν το ίδιο. Εκτός αν υπάρχει φυσικά κάποιος προσωπικός ή άλλος λόγος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyos Δεν εχω ψαξει καποιο υποδειγμα, κατι σε μετριο relicing εχω υποψη. Αν βρεθει ο καταλληλος μαστορας γιατι νομιζω αυτο ειναι το πιο σημαντικο βημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου