Προς το περιεχόμενο

NPap Tests: Analog vs Digital blind test


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, npap είπε

 

το βράδυ Μάνε μου τα αποκαλυπτήρια (μαζί με ένα απότοκο νέο τεστάκι καθότι δεν βάζω μυαλό λέμεεεεεε)...😇

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
38 λεπτά πριν, npap είπε

μαζί με ένα απότοκο νέο τεστάκι

Please, όχι άλλα τεστ, όχι άλλο κάρβουνο 😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντουκουτουγκεγκε.

 

Μια χαρά μου κάνει οποιαδήποτε λούπα για να μιξάρω και να βγει παραγωγαρα.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν και δεν μένω πλέον στον Υμητό, ήρθεν η ώρα για το "μυστικό"...🥁

 

λοιπόν η σωστή σειρά είναι: Digital - Digital - Analog - Digital - Analog - Analog - Analog - Digital

 

npaptest.thumb.jpg.ee7c91d087725303dcec8f90073604f6.jpg

 

το original digital sample είναι αυτό: digital sample ]>

 

τα plug in που χρησιμοποιήθηκαν για την προσομοίωση ήταν τα Waves Kramer tape stereo , Waves Oneknob Phatter, Waves Oneknob Brighter και Fabfilter Pro Q 3

 

npaptestplugins.thumb.jpg.80c0c6f407e5f075730119735ae9e94d.jpg

 

συμπέρασμα για μένα μέσω παρόμοιων διαδικασιών (για την συγκεκριμένη ευχαριστώ θερμά όλους τους φίλους που αφιέρωσαν λίγο από τον χρόνο τους για να συμμετάσχουν), είναι το ότι μπορεί μεγάλωσα με αναλογικά μέσα εγγραφής αλλά θα γεράσω (χωρίς στερητικά σύνδρομα) με τα ψηφιακά...

 

οι ηχητικές διαφορές σε υψηλό επίπεδο εξοπλισμού δεν είναι αμελητέες μεν, αλλά με την συνεχή βελτίωση των ψηφιακών αλγορίθμων, οι "αποστάσεις" για κάποιον που θέλει να προσεγγίσει τον πάλαι ποτέ αναλογικό τρόπο αλλά δεν έχει να επενδύσει σε vintage πανάκριβα μέσα, έχουν μειωθεί και παράλληλα η ψυχοακουστική και τα καπρίτσια της ακοής μας συνηγορούν προς όφελος της τσέπης του... το φτωχό  πλην τίμιο home studio του καθενός μας, μας δίνει πια δημιουργικές και εργονομικές δυνατότητες, αδιανόητες στην εποχή των αναλογικών τεράτων...

 

 

ΥΓ. να σημειώσω ότι η εξομοίωση ενός σετ τυμπάνων είναι μια ένδειξη της προσέγγισης των δυο κόσμων και έτσι πρέπει να την αντιμετωπίσουμε, καθότι με ένα πλήρες πολυοργανικό κομμάτι μεγάλου συχνοτικού πλούτου που θα ηχογραφηθεί παράλληλα σε ένα αναλογικό και ένα ψηφιακό μέσο εγγραφής το θέμα γίνεται εκ προοιμίου πολύπλοκο και δεν θα είναι καθόλου εύκολο ένα παρόμοιο εγχείρημα...

  • Like 5
  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

npap σε ευχαριστουμε για τον χρονο σου.

 

 

 Ειναι εμφανες λοιπον οτι η μπορουμε να πλησιασουμε τη γενικη χροια της ταινιας. Ακομα και καποια artifacts που εκαναν την απειροελαχιστη διαφορα που μετα κοπων και βασανων μπορουσε να ακουσει κανεις, ακομα και αυτα θα μπορουσαν πιθανοτατα να εξομοιωθουν.

 


 Το θεμα ειναι, υπαρχει καποιος λογος να γινει κατι τετοιο;

 

 

 Οπως εχω πει, ειχα φαει στο παρελθον πετρια να  πετυχω τον 60ies ηχο με ψηφιακα μεσα, πραγμα το οποιο για το γουστο μου και για τα αυτια μου το πετυχα σε μεγαλο βαθμο.

 

Το αποτελεσμα ειναι πως τα plug in που χρησιμοποιησα δεν ειναι καν πλεον περασμενα στο pc μου.

 

 Διοτι ηταν μια ωραια εμπειρια αυτη η αναζητηση, και με εκανε να εκτιμησω οχι μονο τον ηχο αλλα και τη μουσικη του τοτε, αλλα τι νοημα εχει πραγματικα κατι τετοιο; Η κορυφη των δυνατοτητων του τοτε, πραγματι εχει συγκεκριμενα  χαρακτηριστικα, εχουν ομως καμια σχεση αυτα με την κορυφη των δυνατοτητων του σημερα;

 

Βαζουμε ενα οριο στον ηχο που αντιστοιχει στο τοτε οριο και προσπαθουμε να το φτασουμε με αλλα μεσα, ενω εμπρος μας το παρον μας περιμενει να το εξερευνησουμε. Σα να εχεις την γκομενα στο κρεβατι, και αντι να της βγαζεις τα ματια, εσυ να καθεσαι να αναπολεις μια διασημη που σου αρεσε οταν ησουν πιτσιρικας, ffs.

 

 

 

 Η καλυτερη εποχη για ηχητικα πειραματα ειναι ΤΩΡΑ, οχι μονο γιατι ενα DAW δινει τεραστιες και αδιανοητες για εκεινη την εποχη δυνατοτητες για πειραματα, αλλα κυριως γιατι τις δινει ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ μας, και χωρις να τρεχει το ρολοι του στουντιο και τα λεφτα της ταριφας. Δεν ειχαν ολοι προσβαση στη τοτε τοπ audio τεχνολογια, αλλα και αυτοι που ειχαν, για να κανουν αποσβεση ετρεχαν και δεν εφταναν.

 

 

 Μην χανετε λοιπον αδικα το χρονο σας, που παραμενει το πολυτιμοτερο αγαθο, κυνηγωντας το χθες.

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου