Προς το περιεχόμενο

NPap Tests: Analog vs Digital blind test


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Με αφορμη το ποστ του συνονοματου ξαναακουσα το αρχειο.

 

 Αυτη τη φορα εντοπισα, η ετσι νομιζω, μια διαφορά στο ρυθμικο πιατινι, κατι σαν modulation.

 

 

 Edit: Πηγα στο original video, και νομιζω οτι ακουσα αυτο το artifact στην μπομπινα.

 

 

 Οποτα λεω DDADAAAD

 

 

 

 Υ.Γ. ειδα εκ των υστερων οτι ταιριαζουν οι αλλαγες που ( νομιζω οτι ) ακουω με το ποστ του Μανωλη, ειλικρινα δεν το ελαβα υποψη μου οταν ακουγα, για να δουμε αν βρηκαμε οντως κατι.

 

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 30/6/2023 στις 9:04 ΜΜ, npap είπε

...μήπως φιλοτιμηθεί και κάνας άλλος μέχρι τότε να συμμετάσχει...

Συμμετοχή δεν βλέπω. Εννοείται πως το συγκεκριμένο τεστ δεν έχει να κάνει μόνο με πληκτράδες - κιθαρίστες - πνευστούς - κρουστούς κλπ. Έχει να κάνει με ήχο γενικά, οπότε λογικά αφορά και όλους τους μουσικούς. Ασχέτως τι και πως παίζουν.

 

Επίσης, βασίστηκα στα λόγια του @npap και αναφέρθηκα μόνο σε δύο δείγματα, διαφορετικά θα έλεγα πως υπάρχει και τρίτο δείγμα, κάπου στην μέση δεν θυμάμαι. Αλλά θα θεωρήσω πως ήταν - είναι αστάθεια του υπολογιστικού συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άκουσα το ρέφερενς. Έβαλα τα dt770 στο κινητό (250άρια), και δε θα πω αναλογικό ψηφιακο, θα πω τι μου φάνηκε πιο φυσικό και πιο επεξεργασμένο. Άρα Φ και Ε.

 

Φ Ε Ε Φ Ε Ε Ε Φ.

 

(Άκουγα λώρελ).😆

 

Από μια φάση και μετά μπερδευόμουν όσο περισσότερο προσπαθούσα να ακούσω "καλύτερα", οπότε το παράτησα. Είμαι γνωστό κουφάλογο, περιμένω με ενδιαφέρον τα αποτελέσματα. Εγώ άναλογκ δεν πρόλαβα, μόνο πριν την κάρτα ό,τι καταστροφή κάνω, πριν την εγγραφή, με προενισχυτές και κομπ.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαφορες ενστασεις σχετικα με το στήσιμο οποτε μαλλον δεν θα μπω στο κοπο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εχω διαφορες ενστασεις σχετικα με το στήσιμο οποτε μαλλον δεν θα μπω στο κοπο

Ούτε να πεις τις ενστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το ακούσω γιατί είμαι κουφός.

Αλλά ρε παιδιά, να σας ρωτήσω ....

Άντε λέει και ακούτε διαφορά.

Αυτή είναι τέτοια που να σας κάνει να προτιμάτε το ένα αντί του άλλου?

 

Αντί να ψάχνετε διαφορές μεταξύ των format, μιλήστε για την ουσία.

Αυτό μου αρέσει, αυτό όχι, αυτό έτσι κι έτσι, προτιμώ αυτό γιατί .... (αναφέρετε τους λόγους).

Αν είχα γράψει/συνθέσει εγώ την μουσική, τα έδινα σε στούντιο, αυτό φώναζε σεσσιονάδες και τα παίζανε, και μου έστελνε το στούντιο αυτά τα δείγματα να διαλέξω, θα διάλεγα το τάδε και το δείνα, γιατί ηχητικά ....

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να το ακούσω προσεκτικά. 

όσο περισσότερο το άκουγα τόσο μπερδευόμουν, οπότε δεν έχει να πω κατι για το τι ειναι τι.

 

Σίγουρα όμως δεν δικαιολογούνται οι διαφορές στη τιμή.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η ουσια αποτελειται απο δυο μερη: Το ηχητικο και το πρακτικο.

 

 Στο ηχητικο, δε θα μου κανει εντυπωση να ΝΟΜΙΖΩ οτι ακουσα καποια διαφορα. Ειναι παρα πολυ κοντα, ειναι πασιφανες.

 

 Και ειναι τοσο κοντα που, σε εμενα τουλαχιστον, συμβαινει το εξης: Επειδη στο πρωτο μερος της λουπας ο ντραμμερ ερχεται απο γυρισμα, εχουν τετοια διαφορα τα χτυπηματα μεταξυ τους που αδυνατω να καταλαβω τι παιζεται. Μονο στο δευτερο μισο που σταθεροποιει το παιξιμο του εχω την υποψια οτι διακρινω καποια ( πολυ μικρη ) διαφορα. Αυτο εννοουσα οτι αν σε ιδιες δυναμικες τα παιξιματα κανουν ολη τη διαφορα, γιατι να συζηταμε για το μεσο.

 

 Αυτα για το ηχητικο. Υπαρχει ομως και το πρακτικο. UNDO ρε παιδια, UNDO. Παιδια UNDO. UNDO παιδια, υπαρχει ενα κουμπι που λεγεται UNDO παιδια. Εκανες μαλακια και οπλισες λαθος track; Δεν τρεχει τιποτα, πατας το UNDO.

 

 Και μονο που υπαρχει το UNDO μου αρκει για να προτιμησω το ψηφιακο. Τo UNDO και τα πληρη ετοιμα templates με κανουν και γραφω οτι γουσταρω και οποτε γουσταρω. Αν επρεπε να ειμαι καθε φορα απολυτα συγκεντρωμενος στο routing και στο recording, δε θα μπορουσα να γραψω, δεν ειναι ευκολο να ασχολεισαι την ιδια στιγμη με τεχνικα και να προσπαθεις να σκεφτεσαι και καθαρα μουσικα. Η MIDI φαση ΟΚ, ετσι και αλλιως ΨΗΦΙΟ ειναι κατα βαση, με τα UNDO και τα recall και με τα ολα της, αλλα το αναλογικο audio ειναι αλλη φαση, θελει απολυτη συγκεντρωση. Αν δεν εχεις ας πουμε τον τεχνικο (που θα τον πληρωνεις βεβαια ) να χειριζεται τα μηχανηματα ωστε εσυ να κανεις τα δικα σου, ξερω γω η μερα φευγει το τζονυ ερχεται 😁, θα γινει χοντρη μαλακια, δεν υπαρχει περιπτωση 😁

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου