Προς το περιεχόμενο

blackheart handsome devil


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε. Θα σας προλαβω λεγοντας οτι εκανα αναζητηση αλλα τα αποτελεσματα δεν με καλυπτουν. Παντου αναφερεται ως προταση απεναντι σε αλλους οικονομικους λαμπατους και πουθενα μονος του. Αυτο μου κανει εντυπωση καθως μιλαμε για ενα μηχανημα που φαινεται να εχει πολυ καλο value for money, ειτε ως combo, ειτε ως κεφαλη + καμπινα, συμπαθητικοτατος εξωτερικα και πολλα υποσχομενος εσωτερικα. Μαλλον ομως σας πηρε τα μυαλα ο valve senior για αυτη την περιοδο  ::). παραθετω τα links και αρχιζω τις ερωτησεις λοιπον...

http://www.dv247.com/invt/53824/

και η καμπινουλα με το eminence designed (?) 12αρι μεγαφωνο

http://www.dv247.com/invt/53821/

Οταν ενας ενισχυτης ειναι switchable, θα εχει το ιδιο... ηχοχρωμα και στα μισα watt ή ειναι απλα ενας συμβιβασμος για πιο χαμηλες εντασεις?

Solid State Rectifier with tap for future mods. Το future mods μου αρεσει σαν ιδεα αλλα το solid state δεν μου ακουγεται και πολυ καλο, ειναι?

Το push-pull και το presence τι ακριβως ειναι?

Καταλαβαινω οτι ακουγομαι πολυ κανιμοθριος και... ναι ειμαι! Να αναφερω οτι (προσπαθω να) παιζω '70ς και '80ς rock, hard rock, λιγο κλασικο metal (sabbath, maiden, priest κλπ) και λιγο british blues-rock (clapton, gallagher, moore κτλ).

Σκοπευω να χρησιμοποιω το καθαρο του καναλι ή και το ενσωματωμενο του drive για τα πιο ελαφρα και ενα σαπιο πολυεφφε που ουτε καν ξερω να το δουλευω, οταν χρειαζομαι βρωμα, το οποιο αργοτερα θα αντικατασταθει απο καποια αξιοπρεπη πεταλακια ή κατι σε tonelab αν εχω περισσοτερη ορεξη να ψαχτω οσον αφορα τον ηχο. Γενικα σαν τυπος ενισχυτη πιστευετε οτι κανει για την δουλεια που τον θελω, αξιζει να βρω να τον ακουσω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ένας φίλος πήρε τον Little Giant (έχει το ίδιο μεγάφωνο, volume, eq, 3 εξόδους για καμπίνα) κ σήμερα το απόγευμα του έκανα μια επίσκεψη  ;)

 

Δυστυχώς λόγω φωνακλάδων γειτόνων, τον είχαμε συνέχεια στα 3 watt  :(

 

Ο ενισχυτάκος είναι απλά καταπληκτικός!

Τονισμένα μπάσα, διαύγεια κ καθαρότητα σε όλες τις συχνότητες, ενώ συνεργάζεται τέλεια με 2-3 πεταλάκια OD που δοκιμάσαμε. Φοβερή χροιά, πολύ ζεστός ενισχυτής.

Από μόνος του είναι αρκετά καθαρός μέχρι τη μέση του volume, μετά αρχίζει το φυσικό overdrive της λάμπας κ κάνει αισθητή την παρουσία του.

Υποθέτω στα 5w αυτό θα συμβαίνει νωρίτερα.

Το eq του λειτουργεί μια χαρά, απλά δεν "ακούει" τόσο πολύ στις μεταβολές των knobs.

 

Σε γενικές γραμμές, κ πάντα σε σχέση με την τιμή του, είναι καθαρή ληστεία...

 

Καταλαβαίνω ότι ενδιαφέρεσαι για τον 15άρη αλλά ελπίζω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα προσθεσω μερικα ακομα.

Το presence ειναι ενα 4ο κουμπι eq και παει μετα τα πριμα. Φαντασου το σαν bass-mid-high-very high. Πολυ χρησιμο πραγματακι για να βαζεις λιγο sparcle στον ηχο σου.

Solid state rectifier...μη σε απασχολει. Αλλοι ενισχυτες εχουν ss rectifier αλλοι λαμπατο. Καθε ειδος εχει τα προτερηματα και τα μειονεκτηματα του. Δεν υπαρχει καλυτερο/ προτιμοτερο θα δεις ενισχυτες σε διαφορα price range και με ss rectifier και tube...το ss αν δεν απατωμαι ειναι και σχετικα πιο διαδεδομενο.

Οταν αλλαζεις απο 5 watt σε 3 watt πιθανον να ακουσεις μια μικρη αλλαγη στο ηχοχρωμα του ενισχυτη αλλα μη φανταστεις τιποτα τραγικο του στυλ στα 3 βατ να ακουγεται σα τρανζιστορατο ραδιοφωνο. Μιλαμε για πολυ μικρες τονικες διαφορες, δε προκειται να χασει το λαμπατο χαρακτηρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερή χροιά, πολύ ζεστός ενισχυτής.

Τετοια θελω να ακουω  :D. Που τον δοκιμασε πριν τον αγορασει, ο Νακας τους φερνει? Αν τους βρω θα τους ακουσω σιγουρα και τους 2.

Οταν αλλαζεις απο 5 watt σε 3 watt πιθανον να ακουσεις μια μικρη αλλαγη στο ηχοχρωμα του ενισχυτη αλλα μη φανταστεις τιποτα τραγικο του στυλ στα 3 βατ να ακουγεται σα τρανζιστορατο ραδιοφωνο.

Το ιδιο θα ισχυει και στον 15αρη λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια θελω να ακουω  :D. Που τον δοκιμασε πριν τον αγορασει, ο Νακας τους φερνει? Αν τους βρω θα τους ακουσω σιγουρα και τους 2.Το ιδιο θα ισχυει και στον 15αρη λογικα.

 

Δυστυχώς, δεν υπήρχαν πουθενά Blackheart για δοκιμή.

Η παραγγελία έγινε από Γερμανία, από συγκεκριμένο μαγαζί, που τον είχε στοκ την ώρα της παραγγελίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα επειδη με ενδιεφερε και μενα αυτος ο ενισχυτης μια περιοδο εψαχνα να τον βρω και στον νακα ουτε ξερανε την μαρκα και οτι ειναι θυγατρικη της crate.Σε ενα καταστημα του νακα αυτο που εχει και τα synth στο κεντρο στα εξαρχεια ειχα βρει εναν blackheart αυτης της σειρας αλλα ο πωλητης δεν ηξερε καν οτι τον ειχε(τον ειχα ρωτηση πριν)δεν την παλευα να συννεονοηθω μαζι του ετσι και εφυγα.Αν εχεις κουραγιο και ορεξη κανε μια επισκεψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, δεν υπήρχαν πουθενά Blackheart για δοκιμή.

Η παραγγελία έγινε από Γερμανία, από συγκεκριμένο μαγαζί, που τον είχε στοκ την ώρα της παραγγελίας...

 

Έχω δει στο Νάκα σίγουρα (μιλάμε για Αθήνα, ναι; ).

 

Λες να ξεπούλησε; Μπορεί.

 

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Solid State Rectifier with tap for future mods. Το future mods μου αρεσει σαν ιδεα

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=154619.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος, το ειχα διαβασει στα πεταχτα πριν καιρο αλλα δεν το θυμομουν. Απ οτι βλεπω ο 15αρης ειναι λιγο καιρο στην αγορα οποτε δεν υπαρχουν γνωμες ακομα. Μαλλον θα τσιμπησω τον γιγαντουλη στα 'κουφα', δεν το βρισκω λογικο να κατεβω αθηνα για να ακουσω μια κεφαλη των 150 ευρω (ΑΝ την βρω) και χωρις να εχω μετρα συγκρισης. Οτι ακουσα απο τα βιντεο μου αρεσε, 5 watt ειναι σιγουρα πιο αξιοποιησιμα και υπαρχουν και δοκιμασμενες μοντες αν με πιασει το μερακι  ;). Θα παρω και 2 καλουτσικα πεταλακια για αρχη και θα ειμαι κομπλε.

Ειδατε που σοβαρευτηκα?  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος, το ειχα διαβασει στα πεταχτα πριν καιρο αλλα δεν το θυμομουν. Απ οτι βλεπω ο 15αρης ειναι λιγο καιρο στην αγορα οποτε δεν υπαρχουν γνωμες ακομα. Μαλλον θα τσιμπησω τον γιγαντουλη στα 'κουφα', δεν το βρισκω λογικο να κατεβω αθηνα για να ακουσω μια κεφαλη των 150 ευρω (ΑΝ την βρω) και χωρις να εχω μετρα συγκρισης. Οτι ακουσα απο τα βιντεο μου αρεσε, 5 watt ειναι σιγουρα πιο αξιοποιησιμα και υπαρχουν και δοκιμασμενες μοντες αν με πιασει το μερακι  ;). Θα παρω και 2 καλουτσικα πεταλακια για αρχη και θα ειμαι κομπλε.

Ειδατε που σοβαρευτηκα?  :D

 

Άντε λοιπόν!! Άντε μπράβο....Να μας παραθέσεις και κανα κλιπ αν υπάρχει δυνατότητα.

Είναι και άλλοι που ενδιαφέρονται!!!.... ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου