Προς το περιεχόμενο

blackheart handsome devil


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα φυσικα το 12αρι μεγαφωνο! Καλο και το presence control αν και οχι οσο θα περιμενα.

Και επισης για τον ξεχωριστο διακοπτη gain (περα απο το volume).

Με τον οποιο μπορεις να εχεις εναν υπεροδηγημενο ηχο χωρις να τερματιζεις το volume.

Τελος επειδη με τον 15αρη μπορεις να σταθεις σε μια προβα με πολιτισμενο drummer (Μη με ρωτησεις αν υπαρχουν, ψαξε!) ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τους εφερνε ο Νακας παλαιοτερα.

Αλλα απο οτι βλεπω αυτο δεν ισχυει πλεον. Οποτε μαλλον θα παρακαλεσεις κανενα απο το φορουμ.

Κυκλοφορουν πολλοι. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περσι ειχα δοκιμασει εναν στο Νακα. Περσι τον Μαρτη. Δεν θυμαμαι ποιος ηταν νομιζω ο 5w.

 

πριν κανα μηνα που πηγα να παρω κατι δεν τον πηρε καπου το ματι μου ειναι η αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, μιας και εχω λιγο χρονο θα σας δωσω λιγες περισσοτερες πληροφοριες επι του θεματος.

 

Ο Blackheart για τα λεφτα του θεωρειται απλα ενας καλος ενισχυτης και τιποτα παραπανω (γνωριζετε ηδη οτι εχω τον little giant half stack). Δεν νοειται ομως λαμπατος ενισχυτης να μην εχει διακοπτη stand by ωστε να ζεσταινονται χωρις κινδυνο οι λαμπες πριν αρχισεις το παιξιμο.

 

Η συγκεκριμενη λοιπον εταιρεια προκειμενου να κανει τον ενισχυτη αυτο πιο ας πουμε μουρατο, κοτσαρε ενα διακοπτη 5W σε 3W ή 15W σε 7W ενω στην θεση τους θα επρεπε να υπαρχει το stand by. Ετσι λοιπον καθε φορα, οταν ανοιγουμε τον ενισχυτη και παταμε το power περναει μονομιας ρευμα στις λαμπες. Αυτο εχει σαν τελικη συνεπεια η διαρκεια ζωης της λαμπας να γινεται μικροτερη μιας και ενα βυσματακι εκεινη την ωρα να κουνησεις και να κανει χρουτς χρουτς ή να εχεις ξεχασει να ανοιξεις την τροφοδοσια στα πεταλια (καθως οι λαμπες αρχιζουν να ζεσταινονται) ή μια μεταβολη στην ταση εκεινη την στιγμη και παει λεγοντας... γενικα χωρις stand by η διαρκεια ζωης της λαμπας θα κατεβει στο μισο. Εγκυημενα λογια δια στοματος Κουρμπη στα Εξαρχεια (εγω απλα τα ειπα πολυ πιο απλα). Το καλο ειναι οτι ο ανθρωπος μου ειπε οτι αν ηθελα θα μπορουσε να τρυπησει το πισω μερος του case και να κοτσαρει αν stand by switch με κοστος πολυ λιγοτερο τον 40ευρω. Αλλα και παλι μου ειπε οτι δεν ξερει αν αξιζει. Μαλιστα οταν του τον πηγα, μου ειπε... "τι ειναι αυτο, βιντεο?" Τον ρωτησα επισης αν μπορουσε να του αλλαξει τιποτα πυκνωτες και διαφορα τετοια με καλυτερης ποιοτητας ή να αλλαξει trasformer. Δεν μου το προτεινε, οποτε γενικα μην σκεφτεστε οτι μπορει να παρετε ενα τετοιο ενισχυτη και να αγορασετε καποιο mod kit απο εξωτερικο. Αφηστε που συνολικα θα σας στοιχησει αρκετα και αφετερου θα μπορουσατε εξαρχης να παρετε κατι καλυτερο.

 

Η αληθεια παιδια ειναι οτι σιγουρα οι περισσοτεροι απο εμας προσπαθουμε να κανουμε νορμαλ αγορες μιας και δεν ειμαστε οι Θεοι Βιρτουοζοι Κιθαριστες. Ομως καπου τα πραγματα εχουν χασει την μπαλα. Για να παρεις ενα λαμπατο για τον οποιο θα εισαι υπερηφανος και θα τον εχεις μια ζωη, πρεπει να σκασεις λεφτα. Τελος!

 

Γνωμη μου, αξιζει καποιος να μαζεψει λεφτα 1-2 χρονια, να κανει υπομονη και να παρει κατι αξιολογο. Ολα τα υπολοιπα ειναι αυταπατες και λυσεις αναγκης. Θεωρω οτι καποιος με 1500 max παιρνει μια αξιοπρεπεστατη αν οχι σουπερ ουαου καινουργια κεφαλη και καμπινα απο site γερμανιας ή αγγλιας.

 

Δυστηχως ομως το κοστος συντηρησης τετοιων ενισχυτων ειναι κατι αντιστοιχο με τα φθηνα και ακριβα αυτοκινητα. Οπως δηλαδη ενα αυτοκινητο στα 1.8 με 2,000 κυβικα εχει μεγαλυτερο κοστος συντηρης απο ενα στα 1,2-1,4  ετσι και ενας λαμπατος με 5-6 λαμπες συνολικα εχει μεγαλυτερο κοστος απο ενα single ended με 2-3 λαμπες.

 

Γενικα τα πραγματα θελουν μια απλουστευμενη, ιδιαιτερη σκεψη για να βγαλεις μια ακρη. Κλεινωντας, ναι ο blackheart, ειτε ο μικρουλης ειτε ο διαβολακος, αξιζουν τα λεφτα τους αλλα μεχρι εκει. Ελπιζω να σας διαφωτισα και να σας εδωσα το εναυσμα να μαζεψετε χρηματα για κατι καλυτερο.

 

Επισης να πω οτι οι περισσοτεροι blackheart πλεον ερχονται με τσεχικες JJ λαμπες και οχι με κινεζικες κατι το οποιο θεωρω θετικο. Θα σας συμβουλευα ομως ως προενισχυτρια να βαλετε μια 7025 Selected TAD High Grade. Και ο μικρουλης σας θα τα σπαει! Ακομη, το eminence ηχειο του blackheart ειναι αρκετα καλο.

 

Προσωπικα εχω βαλει στοχο για ενα DSL50 ή ενα JVM205. Θα δειξει...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,σίγουρα οτι πληρώνεις παίρνεις...Δεν αντιλέγω και σίγουρα δεν περιμένω δίνοντας 300 ευρώ να πάρω τον ήχο που ονειρευόμουνα μια ζωή(αλλά έχω μια ελπίδα ακόμα ;D).Το θέμα είναι αξίζει τα λεφτά του ο blackheart ή θα τα κλάψουμε?Δηλαδή για την κατηγορία του,πόσο καλός είναι?

 

Σίγουρα τώρα θα μου πείτε είναι ανάλογα τι μουσική γουστάρεις και συμφωνώ.Οι περισσότεροι λαμπάτοι είναι ενισχυτές με χαρακτήρα.Αλλά σίγουρα μπορεί κάποιος να δώσει μια αντικειμενική γνώμη για το αν αξίζει ή οχι(αιτιολογημένα έτσι?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την στιγμη που δεν θα παρεις δινοντας 300 για οποιονδηποτε ενισχυτη,τον ηχο που ονειρευοσουνα μια ζωη ΝΑΙ ΑΞΙΖΕΙ.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει γιατί είναι φτηνός κι έχει καλό (υποτίθεται) ήχο. Το πρόβλημα από κει και πέρα είναι στο κατά πόσο μπορείς εσύ να συμβιβαστείς με το να μην έχεις τον ήχο τών ονείρων σου, αλλά ένα φτηνό παραπλήσιο υποκατάστατο μεν, καλής ποιότητας δε.

 

Αν θες τη γνώμη μου, όρμα! Μπορεί να σού κάτσει και να τη βγάλεις φτηνά, εξ' άλλου όλα στο μυαλό είναι. ;) Άμα δεν σού κάτσει, τον πουλάς, χάνεις καμμιά 70Ε και κρατάς την εμπειρία σαν κέρδος... και πας γιά παραπάνω.

 

Αντικειμενικά, θεωρείται καλό ενισχυτάκι, μένει να ανακαλύψεις αν θα σού αρέσει κι αν σού ταιριάζει. Όλα τα άλλα είναι "νά 'χαμε να λέγαμε"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"τι ειναι αυτο, βιντεο?"

 

Καλά εντάξει! Τον έχω ακούσει κι εγώ να τη λέει για άλλο ενισχυτή αλλα ελεος πια, δηλαδή τι περίμενε να βρεί σε λαμπάτο των 350 ευρώ; Τίποτα handwiried eyelets δηλαδή;

 

Ως προς το standby είμαι επιφυλακτικός καθώς υπάρχουν πολύ καλοί & ακριβοί ενισχυτές που δεν έχουν - δε λέω ότι δε χρειάζεται, αλλά λέω ότι το 15/7 βαττ διακοπτάκι είναι πολύ χρήσιμο & όχι απαραίτητα λιγότερο χρήσιμο από το standby.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου