Προς το περιεχόμενο

mic check one,two


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας(κόλπο για να απαντήσεται :PP).

Είμαι στο δρόμο αγοράς ενός πυκνωτικού μικροφώνου και αφου έχω λύσει κάποιες απορίες μου, έχει μεινει μια τελευταία. Έχω διαβάσει συγκεκριμένα στη σελίδα σας οτι με λίγα λόγια ότι προενισχητή πάρεις τέτοια ποιότητα ήχου θα λάβεις κι ας έχεις το πιο ακριβο μικρόφωνο. Έχω ένα mixer phonic mu-1002(κάρτα ήχου m-audio 24/96) για λόγους ηχογράφησης στο pc. Μέχρι τι μικρόφωνο μπορώ να βάλω για να το αξιοποιήσω πλήρως το μικτάκι αλλά να μην παραπονιέται και το μικροφωνακί??

Ηχογράφηση φωνητικών θα γίνεται μονο όχι κάποιου οργάνου.Η στην τελική θα έπρεπε για αρχή να πάρω ένα άλλο προενισχητή??

Δώστε μου κάποια μοντέλα μικροφώνων αλλά μέχρι 300-400 euro απο κει ξεφεύγουμε τελείως σε badget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι αυτοπεριόριζεσαι...

 

Δηλαδή, γιατί να πας σε ένα μικρόφωνο που να είναι 'καλό για τον μίκτη σου', από τη στιγμή που και εσύ καταλαβαίνεις ότι η ποιότητα των προενισχύσεών του δεν είναι ότι το καλύτερο;

 

Στα λεφτά που διαθέτεις νομίζω ότι θα βρεις πολύ αξιοπρεπή πυκνωτικά μικρόφωνα, αλλά το έξοδο για έναν καλό προενισχυτή τελικά δεν θα το γλυτώσεις... Κοίτα το ανάλογο (πολύ καλό) άρθρο που υπάρχει στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει συγκεκριμένα στη σελίδα σας οτι με λίγα λόγια ότι προενισχητή πάρεις τέτοια ποιότητα ήχου θα λάβεις κι ας έχεις το πιο ακριβο μικρόφωνο.

 

Η ποιοτητα θα ειναι τοσο καλη οσο ο χειροτερος κρικος της διαδρομης του ηχου λεει ο "κανονας"....

 

Και το μικροφωνακι οτι και να του κανεις δε θα παραπονεθει καθολου...εκτος αν τραγουδας brutal :lol:

 

Προενισχυση παιρνεις απο τη καρτα να υποθεσω; Αν ναι, νομιζω πως αρκει για ερασιτεχνικη αλλα ποιοτικη ληψη.

 

Αν το θες αποκλειστικα για φωνη να προτιμησεις καποιο μεγαλου διαφραγματος. Εχεις να διαλεξεις απο τοσες επιλογες και μαρκες που ειναι ανουσιο να προτεινω 2 ή τρια μικροφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Abraxas

Είναι αρχή ακόμα αν όλα πάνε καλά θα επελθει αναβάθμιση του hardware για αρχή ομως δεν μας πέρνει για πολλά έξοδα και ξέρω οτι η προενισχηση θα παει κανα 1000 euro για να είναι καλή. ¶σε που δεν υπάρχει και κάποια ουσιαστική υποδομή για σωστή ηχογράφηση στο χώρο μου, για ηχομόνωση και δίαταξη χώρου ακουστική κτλ. μιλώ. Σαν αρχή θέλω κάτι. ¶κουσα ένα πυκνωτικό την Behringer και με ευχαρίστησε να φανταστείται και ήταν των 100 euro νομίζω και πάνω σε αρχάριο mixing. Δεν ξέρω τι να κάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...χμμμ λοιπον καταρχην να ξερεις οτι με ενα μικ της ταξεως των 250 EURO εισαι υπερκαλυμενος για τη δουλεια που το θες.

preamp phonic - mic 250 euro = 2-5

... κοιτα αυτα

-----> sontronics stc2

-----> sound engineering sE220a

-----> akg αστο για τα φτηνα μοντελα

-----> studioprjects = ακριβα και οχι τοσο καλα οσο τα παραπανω

για κατι πιο ακριβο κοιτα

-----> rode nt2a

-----> audiotechnica σειρα 40__

...ακομα τσεκαρε OKTAVA και ADK

....και καλυτερα να παρεις ενα preamp και μια καρτα (mackie spike τα συνδιαζεις και τα δυο σε πολλη καλη τιμη)...

και αρχισε να μαγευεις μετα ...απο ηχο σκιζεις

...ακομα τα παραπανω ειναι δικες μου αποψεις απο την εμπιρεια μου .. καποιος αλλος μπορει να εχει διαφορετικες αποψεις

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

η sontronics και η SE εχουν οντως πολυ καλα μικροφωνα με πολυ καλη (ισωσ την καλυτερη ..) σχεση αποδοσης-τιμης...κοιτα ομως και το akg c3000 b...εγω αυτο εχω...κοιτα επισης και τα samson cl-7 k cl-8...

για προενισχυση θα σου προτεινα το art το tube mp v.3...ειναι λαμπατο,πολυ αξιοπρεπες και οικονομικο...οπως και το samson το αντιστοιχο...(δεν θυμαμαι το μοντελο..)...αυτα στοιχιζουν γυρω στα 110-150 ε...ανμπορεσεις τωρα να ανεβεις κατηγορια..παιζουν διαφορα αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rode nt1a

 

βάλε τα υπόλοιπα λεφτά στην άκρη για έναν καλό προενισχυτή

 

Τσέκαρε την Ελληνική αντιπροσωπεία, ΚΕΜ electronics. Έχει τις καλύτερες τιμές πανευρωπαικά. Εκεί μπορείς να βρείς και τα υπόλοιπα μικρόφωνα της rode...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Euxaristw polu.(Den boro na valo ellhnika s'auto to pc pou eimai sygnwmh)

Telika me to poly psaximo pou ekana kateliksa kai go se ena rode nt1a prin diavaso thn apadhsh sas.O nakas to xi 240 euro peripou den xero an tha to vrw kapou pio ftina.Gia proenisxuth mou dikse ena presonus pou exi 150 euro kai prosomionei labath enisxisi.Ektos autou katalava oti thelo kai ena DI box gia kithares.H proenisxish auth bori na kani kai th doulia tou DI box?H na paro kati alo?Ida ths behringer ena ftino me 60 euro pou ine kai DI box kai proenisxish leei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου